Treće Svjetsko prvenstvo odigrano je u Francuskoj 1938. godine. Ponovo su prvenstvu predhodili mnogi problemi. Evropa se pripremala za rat, mnoge zemlje su već bile u punoj ratnoj spremi.
Španija je odustala od prvenstva zbog Građanskog rata koji je bijesnio u toj zemlji, Argentina i Urugvaj su odustali jer nisu bili zadovoljni što će se SP drugi out zaredom igrati u Evropi, Britanci još nisu bili rasčistii sve nesporazume s FIFA-om. Austrija se bila kvalifikovala, ali nakon što su njihovi najbolji igrači pristali igrati za Njemačku reprezentacija se raspala. FIFA nije dozvolila da Latvija uskoči umjesto Austrije, tako da je na prvenstvo došlo 15 selekcija.
Igralo se po istom knock out sistemom kao i prije četiri godine u Italiji,a zbog neparnog broja reprezentacija jedna je u četvrtfinale otišla ždrijebom – Švedska. Prvi put su na prvenstvu nastupili Poljska, Holandska Istočna Indija i Kuba, koja je uskočila umjesto Meksika.
Obračun Leonidasa i Willimowskog
Branilac naslova od prije četiri godine, Italija, u prvom krugu je imala mnogo problema protiv Norveške koja ih je prethodno namučila u polufinalu OI u Berlinu 1936. godine. Italija je bila pred ispadanjem, ali su nekako uspjeli izboriti produžetak u kojem im je Piola donio pobjedu za prolazak u drugi krug.
Leonidas prvi topnik
Leonidas je sa sedam golova bio najbolji strijelac SP 1938. Sjajni brazilski napadač poznat pod nadimkom „Crni dijamant“ bio je začetnik driblinga poznatog kao bicikl. Karijeru je počeo u Sao Cristovau, igrao je još u Bonsucessu, urugvajskom Penarolu, Vaco de Gami, Botafogu, Sao Paolu, a bio je prvi crnac koji je zaigrao u dresu Flamenga koji je tada bio rezervisan isključivo za bijelce. Ljepoticu prvenstva odigrali su Brazil i Poljska. Bio je to obračun dva sjajna napadača, Brazilca Leonidasa i Poljaka Ernesta Willimowskog. Utakmica je završila pobjedom Brazilaca 6:5, Leonidas je postigao četiri gola, a Willimovski na drugoj strani svih pet golova.
Domaća selekcija je sa 3:1 upisala pobjedu protiv Belgije, Kuba je eliminirala Rumuniju u drugoj utakmici. Prva je završila 3:3, a dva dana kasnije Kubanci su slavili sa 2:1. Isti slučaj je bio između Švicarske i Njemačke. Nakon 1:1 u prvoj Švicarsa je sa 4:2 slavila u drugoj iako su Njemci vodili sa 2:0 nakon prvog poluvremena. Mađarska nije imala problema protiv Istočne Indije koju su pregazili sa 6:0.
Finale prije finala
U četvrtfinalu je bio evropski derbi između Italije i domaće Francuske. Bila je to utakmica koja je proglašena finalom prije finala. Ipak, Italija je na krilima sjajnih Gina Colaussija i Silvija Piole prošla dalje. Rino je jednom pogodio francusku mrežu, a Piola dva puta.
Švedska, koja je u četvrtfinale ušla direktno, bila je bolja od Kube sa 8:0 uz četiri pogotka Gustava Wetterstroema. Mađari su sa 2:0 protiv Švicarske izborili plasman u polufinale, dok su Brazilci morali silom protiv Čehoslovačke. U prvoj utakmici su Brazilci izborili 1:1, ali su slomili noge i ruke trojici najboljih Čehoslovaka, Nejedlyju, Planički i Kostaleku. U ponovljenoj utakmici Brazil je bio bolji sa 2:1 i izborio polufinale protiv Italije.
Italija – Mađarska 4:2
PARIZ – Stadion Colombes. Sudija George Capdeville. Strijelci: Gino Colaussi (6' i 35'), Silvio Piola (16'i 80') za Italiju, Pal Titkoš (8') i Gyorgy Saroši (70') za Mađarsku.
Italija: Olivieri, Foni, Rava, Serantoni, Andreolo, Locateli, Biavati, Meazza, Piola, Ferrari, Colaussi.
Mađarska: Szabo, Polgar, Biro, Szalay, Szucs, Lazar, Sas, Vincze, Sarosi, Szengeller. Titkos. U polufinalu su se Mađari poigrali sa Šveđanima koje su dobili sa 5:1. Szengeller je tri puta pogodio mrežu Švedske, a Titkoš i Saroši po jednom. U drugom polufinalu je Italija sa 2:1 bila bolja od Brazila. Gino Colaussi je ponovo bio ponajbolji kod Italijana, a s penala je pogodio Giuseppe Meazza kome je prilikom izvođenja penala popustila guma od gaća, pa je rukom pridržavao da mu ne padnu dok izvede penal.
Gino i Piola do odbrane naslova
U velikom finalu su se sastale dvije najbolje reprezentacije tog vremena, Italija i Mađarska. Italija je dosta promijenila sastav u odnosu na prvenstvo prije četiri godine, dok su Mađari bili najuigranija selekcija jer je većina igrača dolazila iz dva najjača mađarska kluba, Honveda i Ferencvarosa.
Već u 6. minuti Gino Colaussi donosi Azzurima prednost, a samo dvije minute kasnije Pal Titkoš poravnava na 1:1. U 15. minuti Silvio Piola vraća Talijanima prednost koju Gino Colaussi u 35. minuti udvostručava na 3:1. Dvadeset minuta prije kraja utakmice Gyorgy Saroši je vratio Mađarima nadu u preokret, a u 80. minuti Silvio Piola svojim drugim golom potvrđuje pobjedu Italije i odbranu naslova.
Promo
Beskamatni namjenski kredit za kupovinu energetski efikasnih proizvoda u Techno Shop prodavnicama
Učinite štednju energije mogućom uz Raiffeisen banku i Techno Shop
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Nije mu bilo lako odabrati
Najveća krađa Srbije porijeklom je iz BiH, a izdao je Njemačku: "Ma, ovo prezime je srpsko"
Objavljeni detalji razgovora
Zvučnom imenu ni Vučić nije pomogao da ga Pešić vodi na Eurobasket: "Predsjednik mi je rekao da..."
Nude ga na sve strane, ali...
Ovo je krah karijere - Dominik Livaković dopušta nezapamćena poniženja, danas stiglo još jedno
Oglasio se poznati hrvatski menadžer