Domaćin petog Svjetskog prvenstva bila je Švicarska, a to se znalo još 1946. godine kada je FIFA odlučila de se SP 1954. godine na 50. godišnjicu osnivanja igra u zemlji koja je sjedište FIFA-e.
Prvi put pred početak prvenstva nije bilo velikih problema i otkaza, zapravo jedini otkaz je bio od strane Španije koju je zamijenila Turska. SP u Švicarskoj će ući u historiju kao prvo prvenstvo s kojeg su utakmice uživo prenošene putem TV ekrana. U odnosu na prvenstvo koje je odigrano četiri godine ranije u Brazilu bilo je mnogo pozitivnih promjena.
Na prvenstvu je učestvovalo 16 reprezentacija podijeljenih u četiri grupe po četiri reprezntacije. Prvi put se žrijeb obavio na način da su bili određeni nosioci grupa. Jedino čudno bilo je to što u grupi nije igrao svako sa svakim, nego su se igrala samo dva kola, odnosno s jednom reprezentacijom se nije igralo. Dvije najbolje reprezentacije su prošle dalje.
N aprvenstvo je došlo nekoliko selkcija koje su svrstavane u favorite. Prvi favorit je svakako bila Mađarska koja je nanizala 32 utakmice bez poraza. Brazil je u odnosu na prije četiri godine napravio nekoliko promjena u sastavu. Nije više u timu bilo sjajnog tria Zizinho-Ademir-Jair, a novi su bili Didi, Julinho i braća Santos, Djalma i Nilton.
Urugvaj je u odbranu naslova krenuo bez Pereza, Migueza i još nekih igrača, a sada su tu bili vrlo dobri Julio Abbadie, Carlos Borges i Ambrosi. Njemačka je došla predvođena s nekoliko sjajnih igrača Kaiserslauterna, Fritzom i Otmarom Walterom, te sjajnim liberom Horstom Eckelom. Englezi su imali prvog dobitnika zlatne lopte, Stanleya Mathewsa, ali je on već bio u 38. godini života, dok je Francuska imala najbolji par krila, Raymond Kopa desno a Jean Vincent lijevo.
Mađarsko iživljavanje nad protivnicima
Iz grupe I u četvrtfinale su prošli Brazil i Jugoslavija. Brazil je prvenstvo otvorio laganom pobjedom protiv Meksika (5:0), dok je Miloš Milutinović donio pobjedu Jugoslovenima protiv Francuza (1:0). Francuzi su golom Kope u 88. minuti došli do pobjede protiv Meksika (3:2) i trebala im je pobjeda Brazila nad Jugoslavijom da idu dalje, ali su Brazilci i Jugosloveni odigrali 1:1 i prošli dalje, a Francuze poslali kući.
Grupa II bila je rezervisana za Mađare i Njemce. Njemačka je prvu utakmicu protiv Turske riješila u svoju korist rezultatom 4:1, dok je Mađarska Koreji zabila devet golova, Kocsis tri i Puskas dva. Turska je u drugom kolu sa 7:0 pregazila Koreju, a Mađarska sa 8:3 Njemačku. Sandor Kocsis je čak četiri puta zabio Njemačkoj. Mađarska je prošla dalje, a Njemačka i Turska su igrale majstoricu za prolaz dalje. Njemačka je bila bolja rezultatom 7:2 uz tri gola Morlocka.
Sandor Kocsis – najbolji glavometaš
Sandor Kocsis ili „Zlatna glava“ sa 11 postignutih golova bio je najbolji strijelac SP u Švicarskoj. Na prvenstvu je postao igrač s dva hat-tricka. Nadimak je dobio po velikom broju postignutih golova glavom, a njegov trener je volio reći da bi Kocsis bio najbolji strijelac svih vremena da je koristio i noge pored glave. Igrao je za Ferencvaros, Honved, Young Boys i Barcelonu, a u 68 nastupa za Mađarsku postigao je 75 golova. Urugvaj i Austrija su plasman u četvrtfinale iz grupe III osigurale bez primljenog gola. Uruhvaj je sa 2:0 bio bolji od Čehoslovačke, a Austrija sa 1:0 od Škotske u prvom kolu. U drugom kolu su Urugvajci s ubjedljivih 7:0 savladali Škote (Borges 3, Miguez i Abbadie po 2), a Austrijanci sa 5:0 Čehoslovake (Probst 3, Stojaspal 2).
Švicarska je grupu IV otvorila pobjedom nad Italijom (2:1), a Engleska i Belgija su igrali 4:4. Italija je u drugom kolu bila bolja od Belgije sa 4:1, a Engleska je pobjedom nad Švicarskom od 2:0 izborila prvo mjesto u grupi. Švicarska i Italija su igrali majstoricu za drugu poziciju, a domaćini su bili bolji s ubjedljivih 4:1.
Mađari mogu i bez Puskasa
Prvo četvrtfinale na SP u Švicarskoj ponudilo je jednu od najboljih utakmica u historiji fudbala. Čak 12 pogodaka palo je u Lausanne, a polufinale je izborila Austrija pobjedom 7:5 nad domaćom selekcijom. Wagner je postigao hat-trick, Korner je dodao dva, a Ocwirk i Prost po jedan gol, dok su kod Švicaraca Ballaman i Hugi postigli dva odnosno tri pogotka.
Urugvaj je bio bolji od pomalo istrošenih Engleza sa 4:1. dok je Njemačka sa 2:0 slavila protiv Jugoslavije. Ivica Horvat je pogodio vlastitu mrežu, a pobjedu je potvrdio sjajni Helmut Rhan. Posljednji četvrtfinalni par između Mađarske i Brazila u historiju je ušao pod nazivom „Bitka za Bern“.
U grupnoj fazi je njemački štoper, Werner Liebrich, teško povrijedio Ferenca Puskasa koji nije igrao u četvrtfinalnom duelu protiv Brazila. Ipak, ni to nije pomoglo Brazilcima da izbore pobjedu protiv „Lake konjice“. Mađari su predvođeni sjajnim Sandorom Kocsisom i Nandorom Hidegkutijem upisali pobjedu 4:2 i izborili plasman u polufinale.
Ni u polufinalnom duelu protiv Urugvaja u sastavu nije bilo Puskasa. Međutim, kako Brazilcima tako ni Urugvajcima to nije pomoglo. Zoltan Czibor je u 13. minuti doveo Mađare u vodstvo, a Nandor Hidegkuti u 46. povisuje na 2:0. Hohberg je s dva gola u 76. i 86. minuti donio Urugvajcima produžetak, u kojem je Sandor Kocsis s dva gola u razmaku od pet minuta donio Mađarima finale.
Njemačka – Mađarska 3:2
BERN – Stadion Wankdorf. Gledalaca 60.000. Sudija William Ling (Engleska). Strijelci: Helmut Rhan (18' i 84'), Max Morlock (10') za Njemačku, a Ferenc Puskas (6') i Zoltan Czibor (6') za Mađarsku.
Njemačka: Turek, Posipal, Kohlmeyer, Eckel, Liebrich, Mai, Rahn, Morlock, O. Walter, F. Walter, Schaeffer.
Mađarska: Grocsis, Buzansky, Lorant, Lantos, Bozsik, Zakarias, Toth, Kocsis, Hidegkuti, Puskas, Czibor. U drugom polufinalu su se sastali Njemačka i Austrija. Iako su Austrijanci prije početka prvenstva slovili kao jači tim, u polufinalu su pali s ubjedljivih 1:6. Braća Walter, Fritz i Otmar, postigli su po dva gola, Franz oba s penala, a Schafer i Morlock su dodali po jedan za veliko finale protiv Mađara koji su ih u grupi pregazili sa 8:3.
Liebrich najzaslužniji za prvi naslov Njemačke
U utakmici za treće mjesto Austrija je bila bolja od Urugvaja sa 3:1, a onda je red došao na veliko finale između Mađarske i Njemačke. U finale su Mađari ušli sa 32 uzastopne utakmice bez poraza, ali i osokoljeni veisokom pobjedom nad Njemačkom u prvom krugu. Iako se dugo nije znalo hoće li najbolji igrač svijeta u to vrijeme, Ferenc Puskas, nastupiti, on je na kraju zauzeo svoje mjesto u veznom redu Mađarske.
Sve je dobro počelo za izabranike Gusztava Sebesa. Ferenc Puskas je u 6. minuti donio Mađarima prednost, a samo dvije minute kasnije Zoltan Czibor povisuje na 2:0. A onda kao da je vrijeme stalo za Mađare. Na terenu je postojala samo Njemačka. Sepp Herberger je postavio sjajnu taktiku i Nijemci su prvi put pokazali svoj takmičarski duh.
Max Morlock je u 10. minuti smanjio rezultat na 1:2, a u 18. minuti sjajni desnokrilni njemački napadač, Helmut Rhan poravnava na 2:2. Promašili su i jedni i drugi do kraja veliki broj prilika, a prvi naslov svjetskog prvaka Njemačkoj osigurao je Rhan svojim drugim golom u 84. minuti utakmice.
Mnogi su mišljenja da Njemačka ne bi nikad dobila Mađarsku da Werner Liebrich nije grubim startom povrijedio Puskasa koji nije mogao igrati onako kako je znao. O tzv. „Čudu u Bernu“ poslije su napravljeni mnogi dokumantarni filmovi, napisane mnoge knjige, a Mađari se nikad nisu oporavili od tog poraza. Ni do dan danas.
Promo
Turniri u Bijeljini i Šamcu privukli brojnu publiku
Vikend u znaku futsala i basketa uz podršku Mozzarta
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Ruši se rekord Andrije Maksimovića
Zvezdan Terzić izvodi novo čudo, Crvena zvezda je pred najvećim transferom u historiji
Ponovo apsolutni prvak svijeta
On je mašina kojoj niko ništa ne može: Oleksandr Usyk nokautirao Duboisa · Udarna vijest
Trener izgubio živce