Deseto jubilarno SP odigrano je u Zapadnoj Njemačkoj 1974. godine. Bilo je to prvo prvenstvo pod današnjim nazivom World Cup, jer je Brazil po treći put osvjio naslov Julesa Rimeta i osvojio pehar u trajno vlasništvo.
Talijan Silvio Gazzaniga bio je arhitekta novog pehara. U kvalifikacijama za prvenstvo učešće je uzelo rekordnih 98 reprezentacija, aponovo su neki od favorita ispali već u kvalifikacijama. U Zapadnoj Njemačkoj nije bilo Engleske, Španije, Francuske i Mađarske, a prvi put su nastupili Istočna Njemačka, Australija, Haiti i Zair, prva reprezentacija iz saharskog područja Afrike.
Sistem takmičenja je doživio male promjene. Šesnaest reprezentacija je bilo podieljeno u četiri grupe po četiri, a dvije najbolje su se plasirale dalje. Međutim, nisu igrale četvrtfinale kao ranije nego su formirane nove dvije grupe sa po četiri reprezentacije, a prvaci grupa su išli u finale, a drugoplasirane su igrale za treće mjesto. . Iako su crveni kartoni uvedeni četiri godine ranije u Meksiku prvi crveni karton je pokazan tek u Zapadnoj Njemačkoj. Njegov vlasnik bio je čileanski reprezentativac Carlos Caszely.
Historijski duel dvije Njemačke
Žrijeb je u grupu I smjestio dvije Njemačke, Zapadnu i Istočnu. U prvom kolu su obje upisale pobjede, Zapadnjaci su golom Paula Breitnera bili bolji od Čilea, dok su Istočnjaci sa 2:0 bili bolji od debitanta Australije. U drugom kolu su Zapadnjaci golovima Overatha, Cullmanna i Muellera sa 3:0 bili bolji od Australije, a Istočnjaci su odigrali 1:1 protiv Čilea.
U posljednjem kolu su Čile i Australija odigrali 0:0, a Istočna Njemačka je golom Sparwassera bila bolja od Zapadne Njemačke sa 1:0 i osvojila prvo mjesto u grupi. Obje Njemačke su se plasirale u drugi krug takmičenja.
Šest bh. igrača na SP
Među 23 igrača reprezentacije Jugoslavije njih šestorica bili su iz BiH. Pored legendarnog Veležovog BMW-a (Bajević, Marić, Vladić), te Željinog dvojca Hadžiabdić-Katalinski, bio je tu još rezervni golman Rizah Mešković. Enver Hadžiabdić je izabran za najboljeg lijevog beka prvenstva, a Katalinski je golom protiv Španije u Frankfurtu osigurao Jugoslaviji plasman na SP. Marić je bio prvi golam, a Bajević je s tri gola bio najbolji protiv Zaira.Velika drama se odigrala u grupi II. Tri reprezentacije su takmičenje završile sa identičnim brojem bodova, a Škotska je zbog slabije gol razlike ispala iako nije imala poraza. U prvoj utakmici su Jugoslavija i Brazil odigrali 0:0, dok je Škotska golovima Lorimera i Joea Jordana sa 2:0 bila bolja od Zaira.
U drugom kolu su Škotska i Brazil odigrali 0:0, a Jugoslavija je sa 9:0 bila bolja od Zaira. Tri pogotka je postigao „Princ sa Neretve“ Duško Bajević, a po jedan su dodali Škija Katalinski, Džajić, Šurjak, Bogičević, Oblak i Ilija Petković. Jugoslavija je golom Stanislava Karasija dvije minute prije kraja izborila 1:1 protiv Škotske i prvo mjesto u grupi, a Jairzinho, Rivelinho i Valdomiro su donijeli Brazilu pobjedu protiv Zaira za drugo mjesto.
U grupi III prvo mjesto je osvojila Holandija, poznata po tzv. „totalnom fudbalu“ koji je izumio legendarni Rinus Michels. U prvom kolu je Johny Rep s dva gola donio pobjedu protiv Urugvaja (2:0), a Švedska i Bugarska su odigrali 0:0. Urugvaj i Bugarska su odigrali 1:1 u drugom kolu, a Holandija i Švedska su odigrali 0:0.
Grzegorz Lato – najbolji strijelac
Napadač koji je vjerovatno najbolji pojski igrač svih vremena sa sedam golova bio je najbolji strijelac SP u Njemačkoj. U dresu reprezentacije je odigrao 100 utakmica i postigao 45 golova. U Poljskoj je igrao za Stal Mielec (295 nastupa, 117 golova), zatim za belgijski Lokeren (64 nastupa, 12 golova) i meksički Atlante (45 nastupa, 15 golova). U periodu od 2001-2005. bio je član poljskog parlamenta kao član Demokratskog Saveza Ljevice.Holandija je u posljednjem kolu sa 4:1 bila bolja od Bugarske, a dva gola je postigao Johan Neeskens, oba iz penala. Po jedan su dodali Rep i de Jong, a Švedska je pobjedom 3:0 protiv Urugvaja osigurala drugu poziciju i plasman u drugi krug.
U grupi IV je Italija doživjela poniženje ispadanjem u prvom krugu. U prvoj utakmici su Azzuri bili bolji od Haitija sa 3:1 uz po jedan pogodak Rivere, Benettija i Anastasija, a Poljska je sa 3:2 bila bolja od Argentine. Dva pogotka je postigao Grzegorz Lato, najbolji igrač Poljaka. U drugom kolu su Italija i Argentina odigrali 1:1, a Poljska je sa ubjedljivih 7:0 bila bolja od Haitija.
Lato je ponovo bio dvostruki strijelac za Poljake, a Andrzej Szarmach je postigao tri pogotka. Szarmach je dodao još jedan pogodak i u trećem kolu protiv Italije u pobjedi Poljaka od 2:1, a gol za poraženi postigao je Fabio Capello. Argentina je drugu poziciju u grupi osigurala pobjedom nad Haitijem od 4:1.
Holandski „Totalni fudbal“
U drugom krugu, koji s eigrao u dvije grupe po četiri tima, Holandija je zadivila svijet svojim „totalnim fudbalom“. U prvoj utakmici su pregazili Argentinu sa 4:0 uz dva gola Johana Cruyffa, te po jedan Ruuda Krola i Johnyja Repa. Roberto Rivelinho je donio Brazilu pobjedu protiv Istočne Njemačke, a Rivelinho je ponovo bio strijelac u drugom kolu u pobjedi Brazila protiv Argentine (2:1).
Johan Neeskens i Rob Rensenbrink su donijeli Holandiji pobjedu protiv Istočne Njemačke, a Istočnjaci su protiv Argentine u posljednjoj utakmici odigrali 1:1, te su obje reprezentacije otišle kući. Holandija je golovima dvojice Barceloninih Johana, Neeskensa i Cruyffa, bila bolja od Brazila sa 2:0 i osigurala prvu poziciju u grupi.
FR Njemačka – Holandija 2:1
MUNCHEN – Olympiastadion. Gledalaca 75.200. Sudija John Taylor (Engleska). Žuti kartoni: Vogts (Njemačka), Van Hanegem, Neeskens i Cruyff (Holandija). Strijelci: Breutner (pen) 25' i Mueller 43' za Njemačku, a Neeskens (pen) 2' za Holandiju.
Njemačka: Meier, Vogts, Breitner, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Hoeness, Bonhof, Overath, Holzenbein, Grabowski, Mueller. Selektor: Helmut Schoen.
Holandija: Jongbloed, Suurbier, Van Hanegem, Haan, Krol, Jansen, Neeskens, Rijsbergen, Cruyff, Rensenbrink, Rep. Selektor: Rinus Michels.U drugoj grupi je takmičenje otvoreno pobjedom Zapadne Njemačke nad Jugoslavijom (2:0) golovima Paula Breitnera i Gerda Muellera, a Lato je donio novu pobjedu Poljacima protiv Švedske (1:0). U drugom kolu je Poljska bila bolja od Jugoslavije sa 2:1 uz jedan pogodak Lata, a za Plave je pogodio Karasi.
Njemačka je pobjedom nad Švedskom od 4:2 osigurala plasman u polufinale i sebi i Poljskoj. U utakmici polsjednjeg kola koja je oodlučila o prvaku grupe Zapadna Njemačka je golom Gerda Muellera sa 1:0 bila bolja od Poljske, a Jugoslavija je, uz gol Ivice Šurjaka, doživjela i treći poraz od Švedske (1:2). U utakmici za treće mjesto Poljska je golom Grzegorza Lata bila bolja od Brazila sa 1:0 i postigla najveći reprezentativni uspjeh u historiji.
Snažna Njemačka bolja od „totalnog fudbala“
U velikom finalu u Munchenu sastali su se čvrsta Zapadna Njemačka i Holandija, koja je igrala najljepši fudbal, Holandija koja je drugi krug završila sa svim pobjedama. Već u 2. minuti je Johan Neeskens doveo „Lale“ u vodstvo i nagovijestio prvu holandsku titulu.
Ipak, Nijemci se nisu predavali. Čvrstinom i zgusnutim veznim redom su zaustavili holandsku igru od noge do noge i napravili veliki preokret. Paul Breitner je iz penala u 25. minuti poravnao na 1:1, a Gerd Mueller je dvije minute prije kraja prvog poluvremena postavio konačnih 2:1 za drugi naslov prvaka Zapadne Njemačke, prvi nakon što su Brazilci trajno uzeli trofej Julesa Rimeta.
Promo
Beskamatni namjenski kredit za kupovinu energetski efikasnih proizvoda u Techno Shop prodavnicama
Učinite štednju energije mogućom uz Raiffeisen banku i Techno Shop
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Zanimljiv tekst je objavio slovenski list Delo
Vučić kapitulirao?! U Srbiji počeo da djeluje čovjek koji je strah i trepet: "Nisu imali izbora"
Mogući su ozbiljni neredi
Počeo desant zloglasnih na Srbiju! Na jug ih je došlo 150 odabranih, dok Beogradu prijeti neviđeno
Nude ga na sve strane, ali...
Ovo je krah karijere - Dominik Livaković dopušta nezapamćena poniženja, danas stiglo još jedno
Može Hajduku donijeti ogroman novac