Predstavljamo historijat Svjetskih prvenstava

Njemačka zaustavila "totalni fudbal"

Deseto jubilarno SP odigrano je u Zapadnoj Njemačkoj 1974. godine. Bilo je to prvo prvenstvo pod današnjim nazivom World Cup, jer je Brazil po treći put osvjio naslov Julesa Rimeta i osvojio pehar u trajno vlasništvo.

Talijan Silvio Gazzaniga bio je arhitekta novog pehara. U kvalifikacijama za prvenstvo učešće je uzelo rekordnih 98 reprezentacija,  aponovo su neki od favorita ispali već u kvalifikacijama. U Zapadnoj Njemačkoj nije bilo Engleske, Španije, Francuske i Mađarske, a prvi put su nastupili Istočna Njemačka, Australija, Haiti i Zair, prva reprezentacija iz saharskog područja Afrike.

Sistem takmičenja je doživio male promjene. Šesnaest reprezentacija je bilo podieljeno u četiri grupe po četiri, a dvije najbolje su se plasirale dalje. Međutim, nisu igrale četvrtfinale kao ranije nego su formirane nove dvije grupe sa po četiri reprezentacije, a prvaci grupa su išli u finale, a drugoplasirane su igrale za treće mjesto. . Iako su crveni kartoni uvedeni četiri godine ranije u Meksiku prvi crveni karton je pokazan tek u Zapadnoj Njemačkoj. Njegov vlasnik bio je čileanski reprezentativac Carlos Caszely.

Historijski duel dvije Njemačke

Žrijeb je u grupu I smjestio dvije Njemačke, Zapadnu i Istočnu. U prvom kolu su obje upisale pobjede, Zapadnjaci su golom Paula Breitnera bili bolji od Čilea, dok su Istočnjaci sa 2:0 bili bolji od debitanta Australije. U drugom kolu su Zapadnjaci golovima Overatha, Cullmanna i Muellera sa 3:0 bili bolji od Australije, a Istočnjaci su odigrali 1:1 protiv Čilea.

U posljednjem kolu su Čile i Australija odigrali 0:0, a Istočna Njemačka je golom Sparwassera bila bolja od Zapadne Njemačke sa 1:0 i osvojila prvo mjesto u grupi. Obje Njemačke su se plasirale u drugi krug takmičenja.

Šest bh. igrača na SP
Među 23 igrača reprezentacije Jugoslavije njih šestorica bili su iz BiH. Pored legendarnog Veležovog BMW-a (Bajević, Marić, Vladić), te Željinog dvojca Hadžiabdić-Katalinski, bio je tu još rezervni golman Rizah Mešković. Enver Hadžiabdić je izabran za najboljeg lijevog beka prvenstva, a Katalinski je golom protiv Španije u Frankfurtu osigurao Jugoslaviji plasman na SP. Marić je bio prvi golam, a Bajević je s tri gola bio najbolji protiv Zaira.
Velika drama se odigrala u grupi II. Tri reprezentacije su takmičenje završile sa identičnim brojem bodova, a Škotska je zbog slabije gol razlike ispala iako nije imala poraza. U prvoj utakmici su Jugoslavija i Brazil odigrali 0:0, dok je Škotska golovima Lorimera i Joea Jordana sa 2:0 bila bolja od Zaira.

U drugom kolu su Škotska i Brazil odigrali 0:0, a Jugoslavija je sa 9:0 bila bolja od Zaira. Tri pogotka je postigao „Princ sa Neretve“ Duško Bajević, a po jedan su dodali Škija Katalinski, Džajić, Šurjak, Bogičević, Oblak i Ilija Petković. Jugoslavija je golom Stanislava Karasija dvije minute prije kraja izborila 1:1 protiv Škotske i prvo mjesto u grupi, a Jairzinho, Rivelinho i Valdomiro su donijeli Brazilu pobjedu protiv Zaira za drugo mjesto.

U grupi III prvo mjesto je osvojila Holandija, poznata po tzv. „totalnom fudbalu“ koji je izumio legendarni Rinus Michels. U prvom kolu je Johny Rep s dva gola donio pobjedu protiv Urugvaja (2:0), a Švedska i Bugarska su odigrali 0:0. Urugvaj i Bugarska su odigrali 1:1 u drugom kolu, a Holandija i Švedska su odigrali 0:0.

Grzegorz Lato – najbolji strijelac
Napadač koji je vjerovatno najbolji pojski igrač svih vremena sa sedam golova bio je najbolji strijelac SP u Njemačkoj. U dresu reprezentacije je odigrao 100 utakmica i postigao 45 golova. U Poljskoj je igrao za Stal Mielec (295 nastupa, 117 golova), zatim za belgijski Lokeren (64 nastupa, 12 golova) i meksički Atlante (45 nastupa, 15 golova). U periodu od 2001-2005. bio je član poljskog parlamenta kao član Demokratskog Saveza Ljevice.
Holandija je u posljednjem kolu sa 4:1 bila bolja od Bugarske, a dva gola je postigao Johan Neeskens, oba iz penala. Po jedan su dodali Rep i de Jong, a Švedska je pobjedom 3:0 protiv Urugvaja osigurala drugu poziciju i plasman u drugi krug.

U grupi IV je Italija doživjela poniženje ispadanjem u prvom krugu. U prvoj utakmici su Azzuri bili bolji od Haitija sa 3:1 uz po jedan pogodak Rivere, Benettija i Anastasija, a Poljska je sa 3:2 bila bolja od Argentine. Dva pogotka je postigao Grzegorz Lato, najbolji igrač Poljaka. U drugom kolu su Italija i Argentina odigrali 1:1, a Poljska je sa ubjedljivih 7:0 bila bolja od Haitija.

Lato je ponovo bio dvostruki strijelac za Poljake, a Andrzej Szarmach je postigao tri pogotka. Szarmach je dodao još jedan pogodak i u trećem kolu protiv Italije u pobjedi Poljaka od 2:1, a gol za poraženi postigao je Fabio Capello. Argentina je drugu poziciju u grupi osigurala pobjedom nad Haitijem od 4:1.

Holandski „Totalni fudbal“

U drugom krugu, koji s eigrao u dvije grupe po četiri tima, Holandija je zadivila svijet svojim „totalnim fudbalom“. U prvoj utakmici su pregazili Argentinu sa 4:0 uz dva gola Johana Cruyffa, te po jedan Ruuda Krola i Johnyja Repa. Roberto Rivelinho je donio Brazilu pobjedu protiv Istočne Njemačke, a Rivelinho je ponovo bio strijelac u drugom kolu u pobjedi Brazila protiv Argentine (2:1).

Johan Neeskens i Rob Rensenbrink su donijeli Holandiji pobjedu protiv Istočne Njemačke, a Istočnjaci su protiv Argentine u posljednjoj utakmici odigrali 1:1, te su obje reprezentacije otišle kući. Holandija je golovima dvojice Barceloninih Johana, Neeskensa i Cruyffa, bila bolja od Brazila sa 2:0 i osigurala prvu poziciju u grupi.

FR Njemačka – Holandija 2:1
MUNCHEN – Olympiastadion. Gledalaca 75.200. Sudija John Taylor (Engleska). Žuti kartoni: Vogts (Njemačka), Van Hanegem, Neeskens i Cruyff (Holandija). Strijelci: Breutner (pen) 25' i Mueller 43' za Njemačku, a Neeskens (pen) 2' za Holandiju.
Njemačka: Meier, Vogts, Breitner, Schwarzenbeck, Beckenbauer, Hoeness, Bonhof, Overath, Holzenbein, Grabowski, Mueller. Selektor: Helmut Schoen.
Holandija: Jongbloed, Suurbier, Van Hanegem, Haan, Krol, Jansen, Neeskens, Rijsbergen, Cruyff, Rensenbrink, Rep. Selektor: Rinus Michels.
U drugoj grupi je takmičenje otvoreno pobjedom Zapadne Njemačke nad Jugoslavijom (2:0) golovima Paula Breitnera i Gerda Muellera, a Lato je donio novu pobjedu Poljacima protiv Švedske (1:0). U drugom kolu je Poljska bila bolja od Jugoslavije sa 2:1 uz jedan pogodak Lata, a za Plave je pogodio Karasi.

Njemačka je pobjedom nad Švedskom od 4:2 osigurala plasman u polufinale i sebi i Poljskoj. U utakmici polsjednjeg kola koja je oodlučila o prvaku grupe Zapadna Njemačka je golom Gerda Muellera sa 1:0 bila bolja od Poljske, a Jugoslavija je, uz gol Ivice Šurjaka, doživjela i treći poraz od Švedske (1:2). U utakmici za treće mjesto Poljska je golom Grzegorza Lata bila bolja od Brazila sa 1:0 i postigla najveći reprezentativni uspjeh u historiji.

Snažna Njemačka bolja od „totalnog fudbala“

U velikom finalu u Munchenu sastali su se čvrsta Zapadna Njemačka i Holandija, koja je igrala najljepši fudbal, Holandija koja je drugi krug završila sa svim pobjedama. Već u 2. minuti je Johan Neeskens doveo „Lale“ u vodstvo i nagovijestio prvu holandsku titulu.

Ipak, Nijemci se nisu predavali. Čvrstinom i zgusnutim veznim redom su zaustavili holandsku igru od noge do noge i napravili veliki preokret. Paul Breitner je iz penala u 25. minuti poravnao na 1:1, a Gerd Mueller je dvije minute prije kraja prvog poluvremena postavio konačnih 2:1 za drugi naslov prvaka Zapadne Njemačke, prvi nakon što su Brazilci trajno uzeli trofej Julesa Rimeta.

Promo

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.