SP u Italiji 1990. godine ostaće upamćeno kao prvo SP za koje su napravljene i video igrice, kao i po tome što se Njemačka trećim naslovom svjetskog prvaka svrstala u red Brazila i Italije.
Italija je domaćinstvo dobila na kongresu FIFA-e 1984. godine u konkurenciji SSSR-e i postala je druga nacija nakon Meksika koja je dva puta ugostila SP. Na prvenstvu su se pojavila tri debitanta, Republika Irska, Kostarika i UAE, SAD su se vratile nakon 40 godina pauze, a Egipat nakon čak 56 godina. Pred početak prvenstva reprezentacije Meksika i Čile diskvalifikovane su.
Meksiko je dobio kaznu zbog toga što su godinu dana na prvenstvu do 20 godina igrala dvojica starijih igrača, a Čile zbog toga što je golman Robert Rojas u kvalifikacijama odglumio kako je pogođen u vatrometu sa tribina u duelu protiv Brazila. Istraga je pokazala da je lagao, pa je Čile izbačen i iz kvalifikacija za prvenstvo 1994. godine u SAD-u.
Sistem takmičenja nije se mijenjao, 24 reprezentacije podijeljene su u šest grupa sa po četiri reprezentacije, dvije prvoplasirane i četiri najbolje trećeplasirane plasirale su se u osminu finala. Nakon osam godina pauze kvalifikovala se i reprezentacija Jugoslavije koju je sa klupe predvodio Ivica Osim, a u timu je bilo nekoliko igrača iz BiH.
Kamerun osvjetlao obraz Afrike
Na spektakularnom otvaranju 9. juna na rimskom Olimpicu nastupio je Luciano Pavarotti, a Italija je golom Salvatorea Schillacija u 78. minuti upisala pobjedu protiv Austrije. Čehoslovačka je s dva gola Tomaša Skuhravija bila bolja od SAD-a (4:1), a u drugom kolu od Austrije (1:0).
Italija je i drugu pobjedu protiv SAD-a upisala sa minimalnih 1:0 golom Giuseppea Gianninija. Austrija je u posljednjem kolu dobila SAD sa 2:1, a Italija golovima Roberta Baggia i Schillacija sa 2:0 Čehoslovačku. Italija i Čehoslovačka su osigurale prolazak dalje. U grupi B se na startu desilo veliko iznenađenje.
Osim i šest bh. igrača
Reprezentaciju Jugoslavije je sa klupe predvodio Ivica Osim, a u reprezentaciji su igrali Refik Šabanadžović, Mirsad Baljić, Safet Sušić, Faruk Hadžibegić, Davor Jozić i Fahrudin Omerović.Kamerun je sa dva igrača manje golom Omama-Biyika bio bolji od branioca naslova Argentine sa 1:0, a Marius Lacatus je sa dva gola donio Rumuniji pobjedu nad olimpijskim prvacima Sovjetima (2:0). Argentina je u drugoj utakmici protiv Sovjeta popravila utisak (2:0), a Kamerun je protiv Rumunije upisao drugu pobjedu (2:1).
U posljednjem kolu su Argentina i Rumunija odigrali 1:1 i obje su prošle dalje, a Kamerun je uprkos porazu od Sovjeta sa 4:0 ostvario plasman u drugu krug. Najveća atrakcija Kameruna bio je napadač Roger Milla, koji je protiv Rumuna postigao dva pogotka.
Nastup u prvom krugu u grupi C završile su obje evropske selekcije, Švedska i Škotska, dok su dalje prošli Brazil i Kostarika. Careca je sa dva gola donio Brazilu pobjedu protiv Švedske (2:1), dok je Cayasso donio pobjedu Kostarici protiv Škotske (1:0) u njihovom prvom nastupu. Brazil je dobio Kostariku sa 1:0, Škotska Švedsku sa 2:1, Brazil ponovo golom Paula Muellera Škotsku 1:0, a Kostarika Švedsku sa 2:1.
Jugoslavija je u svom posljednjem nastupu na SP, kao cjelovita, nastupila u grupi D zajedno sa Njemačkom, Kolumbijom i Arapskim Emiratima i prošla je dalje. Kolumbija je sa 2:0 bila bolja od UAE-a, a Njemačka sa 4:1 od Jugoslavije za koju je gol postigao Konjičanin Davor Jozić, član tima sa Koševa. Davor Jozić je u drugom kolu prekrasnim pogotkom donio pobjedu Plavima protiv Kolumbije rezultatom 1:0.
Njemačka je nakon Jugoslavije imala lagan trening protiv Emirata i upisala pobjedu rezultatom 5:1, a u posljednjem kolu je protiv Kolumbije odigrala 1:1. Jugoslavija je protiv Emirata upisala pobjedu rezultatom 4.1 i plasirala se dalje. Darko Pančev je postigao dva pogotka, Robert Prosinečki jedan, a jedan je dodao i Safet Sušić, koji je igrao u sjajnoj formi.
Belgija je pobjedom 2:0 protiv Južne Koreje otvorila takmičenje u grupi E, dok su Španija i Urugvaj odigrali 0:0. Belgija je u drugom kolu sa 3:1 bila bolja od Urugvaja, a Michel je sa tri gola donio pobjedu Španiji protiv Južne Koreje (3:1). Španija je sa 2:1 protiv Belgije osigurala plasman dalje, kao i Urugvaj koji je golom Daniela Fonsece u 90. minuti slomio otpor Koreje (1:0). Južna Koreja se nakon prvog kruga oprostila od takmičenja.
Toto Schillaci – zlatna kopačka
Najbolji strijelac SP u Italiji bio je domaći napadač Salvatore Schillaci sa šest pogodaka. Schillaci je u sastav Italije upao nakon povrede Rossija, a šansu u početnih 11 je dobio jer ostali napadači nisu bili u pravoj formi. U karijeri je nosi dres Messine, Juventusa, Intera i Yubilo Iwate. U 417 utakmica postigao je 154 goloa, a za reprezentaciju je u 16 utakmica postigao 7 golova.Grupa F bila je jedna od najzanimljivijih na prvenstvu, do posljednjeg kola sve utakmice su završile neriješenim rezultatima. Englezi su u otočkom derbiju protiv Iraca odigrali 1:1, a Egipat je iznenadio Holandiju (1:1). Egipat je u drugom kolu odigrao 0:0 protiv Irske, a Engleska protiv Holandije. Ian Wright je donio pobjedu Engleskoj protiv Egipta (1:0), a meč Holandije i Irske završio je rezultatom 1:1, pa je kući otišao samo Egipat.
Finale prije finala na Giuseppe Meazzi
Utakmica osmine finala između Njemačke i Holandije proglašena je finalom prije finala. Njemačka predvođena Interovim triom, Brehme, Matthaeus i Klinsmann, protiv Holandije predvođene Milanovim triom Rijkaard, Gullit i Van Basten igrale su na stadionu u Milanu. Utakmica je završila pobjedom Njemačke sa 2:1, a obilježena je nesportskim ponašanjem Voellera i Rijkaarda koji su se pljuvali, čupali za kose, udarali, a rezultat je bio crveni karton za obojicu.
Veliki derbi su odigrali Argentina i Brazil, a Claudio Caniggia je u 80. minuti donio pobjedu Argentini (1:0). Italija je golovima Schillacija i Serene sa 2:0 bila bolja od Urugvaja, a Engleska je golom Davida Platta u 119. minuti dobila Belgiju sa 1:0. Čehoslovačka nije imala problema protiv Kostarike (4:1), a tri pogotka je postigao Tomaš Skuhravi.
Kamerun je sa dva gola Rogera Mille nakon produžetka bio bolji od Kolumbije (2:1), a show na terenu je izvodio golman Rene Higuita. Produžetak su igrali Španija i Jugoslavija, a Plavi su s dva gola Dragana Stojkovića Piksija slavili sa 2:1. Republika Irska je nakon penala bila bolja od Rumunije nakon što je utakmica završila bez golova.
Ivković odbranio penal Maradoni
Italija je golom Schillacija savladala Irsku sa 1:0 i postala prvi polufinalista, a Lothar Matthaeus je donio polufinale Njemačkoj protiv Čehoslovačke. Engleska je sa 3:2 nakon produžetaka bila bolja od Kameruna, a dva pogotka je postigao Gary Lineker. Posljednje četvrtfinale bilo je prava poslastica.
Njemačka – Argentina 1:0
RIM – Stadio Olimpico. Gledalaca: 74.000. Sudija: Edgardo Mendez (Meksiko). Žuti kartoni: Voeller (Njemačka) Troglio i Maradona (Argentina). Strijelac Brehme 85'.
NJEMAČKA: Illgner, Berthold (Reuter 73'), Brehme, Koeller, Augenthaler, Buchwald, Littbarski, Haessler, Voeller, Matthaeeus, Klinsmann. Selektor: Franz Beckenbauer.
ARGENTINA: Goycochea, Serrizuela, Ruggeri (Monzon 45'), Basualdo, Lorenzo, Sensini, Burruchaga (Calderon 53'), Simon, Dezotti, Maradona, Troglio. Selektor: Carlos Bilardo.Jugoslavija je protiv Argentine izborila penale iako je od polovine prvog poluvremena igrala bez isključenog Refika Šabanadžovića, a Tomislav Ivković je odbranio penal Maradoni. Na drugoj strani Sergio Goycoechea je odbranio penala Stojkoviću, Brnoviću i Hadžibegiću i Argentina je prošla u polufinale gdje ih je čekala Italija.
Argentina je protiv Italije izborila drugo uzastopno finale, a pobjednik je odlučen nakon penala. Claudio Caniggia je pogodio za Argentinu, a Salvatore Schillaci za Italiju. I drugo polufinale je odlučeno nakon penala, a Njemačka je bila bolja od Engleske. Njemačka je golom Andreasa Brehmea vodila do deset minuta prije kraja kada je Gary Lineker pogodio za produžetak Engleske. Baggio i Schillaci su donijeli pobjedu Italiji protiv Engleske za treće mjesto (2:1).
Osveta Nijemaca za poraz u Meksiku
Finale između Njemačke i Argentine bila je repriza finala od prije četiri godine u Meksiku. Ipak, što se tiče igre to se nije moglo nazvati reprizom, jer je rimsko finale bilo jedno od najlošijih u historiji svjetskih prvenstava. Sve do pet minuta prije kraja nije bilo golova, a ondaje Brehme sa bijele tačke donio Njemačkoj treći naslov svjetskog prvaka u historiji.
Franz Beckenbauer je postao nakon Maria Zagalla prvi čovjek koji je Svjetsko prvenstvo osvojio i kao igrač i kao selektor. Naredno prvenstvo će se odigrati za četiri godine u SAD-u, ali bez Jugoslavije koja nikada više neće nastupiti u punom sastavu.
Promo
Beskamatni namjenski kredit za kupovinu energetski efikasnih proizvoda u Techno Shop prodavnicama
Učinite štednju energije mogućom uz Raiffeisen banku i Techno Shop
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Trener izgubio živce
Scene sramote večeras dolaze iz Srbije - Pogledajte trenutak potpunog haosa
Ponovo apsolutni prvak svijeta
On je mašina kojoj niko ništa ne može: Oleksandr Usyk nokautirao Duboisa · Udarna vijest
Uskoro zvaničan potpis
Zvezdan Terzić je večeras morao priznati poraz: Dušan Tadić je odabrao novi klub!
Nije mu bilo lako odabrati
Najveća krađa Srbije porijeklom je iz BiH, a izdao je Njemačku: "Ma, ovo prezime je srpsko"
Šokantna otkrića Ranka Stojića