Dražen Dalipagić Praja

Najbolji strijelci, najkorisniji igrači kroz istoriju I

Od Daneua, preko Kiće i Praje

Svjetsko prvenstvo koje nas očekuje u Turskoj, ukupno je 16. po redu, a ukupno gledajući prostor bivše Jugoslavije je dao najviše igrača koji su se kitili naslovom MVP-a. Od Ive Daneua iz 1967.godine, preko Dragana Kićanovića (1974), Dražena Dalipagića (1978), do Dražena Petrovića (1986), Tonija Kukoča (1990), pa sve do Dejana Bodiroge 1998.godine. Mi ćemo sa vas napraviti kompletan pregled u dva dijela.

Prvo SP se igralo u Argentini 1950.godine, a domaćina je do naslova svjetskog prvaka vodio Oscar Furlong sa prosjekom od 11.1 poena po utakmici. Kasnije je Furlong primljen u FIBA-inu Kuću slavnih. Najbolji strijelac je bio Alvaro Salvadores sa prosjekom od 13.7 poena, a njegova selekcija je na kraju bila osma. Argentina je u susretu odluke dobila SAD 64:50.

Najbolji svjetski košarkaši su se ponovo našli na istom kontinentu četiri godine kasnije, domaćin je bio Brazil. Amerikanci su postali svjetski prvaci, a njihov igrač, Kirby Minter je proglašen najkorisnijim. Najbolji strijelac sa 18.6 poena je bio Urugvajac Oscar Moglia. On je devet utakmica ukupno ubacio 168 poena.

Svjetska prvenstva su se i dalje igrala po Južnoj Americi, a nakon Brazila je red došao na Čile.Brazil je bio najbolji jer su selekcije SSSR-a i Bugarske odbile igrati protiv tadašnje Formoze sadašnjeg Tajvana, pa su diskvalifikovane. Domaćini su završili kao treći iz SAD, a prvenstvo je obilježio Tajlanđanin James Chen koji je u svakoj utakmici prosječno ubacivao 20.1 poen po susretu. MVP je stigao iz selekcije prvaka, to je bio Amaury Antonio Pasos.

Naredna dva prvenstva su se opet igrala u Južnoj Americi, a Brazilac Wlamir Marques je bio najbolji u Brazilu 1963.godine, dok je sjajni Ivo Daneu u Urugvaju vodio Jugoslaviju do srebra. Zlato je uzeo SSSR, broncu Brazil.

Prvo prvenstvo van Južne Amerike se igralo u Jugoslaviji koja je postala svjetski prvak. Najkorisniji je bio Sergej Bjelov, a svijet je upoznao i sjajnog strijelca Shin Dong-Pa, čovjeka sa sjajnim prosjekom u to vrijeme, 32.6 poena. Sjajno prvenstvo je odigrao Krešo Čosić, a zanimljivo Jugoslavija kao svjetski prvak nije imala niti jednog igrača među deset najboljih na listi strijelaca.

Sovjetski Savez je na tron stigao u Portoriku 1974.godine. Jugoslavija je imala Dragana Kićanovića koji je bio najbolji na turniru, a nije se našao u najboljoj petorci. Tamo je iz Jugoslavije bio Vinko Jelovac. Meksiko nije pokazao nešto spektakularno, osvojeno je deveto mjesto, ali je zato tu bio Arturo Guerrero sa 27 poena po susretu.

SP 1978 godine je obilježila selekcija Jugoslavije. Tri su igrača bila u najboljoj petorci, Mostarac Dalipagić Praja je bio MVP, po utakmici je bio na 20 poena. Kamil Brabenec bio je najbolji strijelac ovog prvenstva, bolji od Praje sa 26.8 poena.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.