Intervju bivšeg bh. golmana
Begović Italijanima priznao ko mu je najdraži trener i izabrao pet najboljih golmana na svijetu
Godinu dana nakon odlaska iz Evertona, Asmir Begović pristao je vratiti se na Goodison, nakon što je prethodno redovno igrao u Championshipu za QPR.
Bivši golman bh. reprezentacije potpisao je za Toffeese kao treći golman uz Jordana Pickforda i Joaua Virginija.
U karijeri je igrao za velike klubove kao što su Portsmouth , Stoke , Chelsea, Bournemouth, Milan i Everton. Koje je njegovo najbolje iskustvo?
"Želio bih reći da sam se zabavio u svakom pojedinom klubu. Milan je vjerovatno bio moje najbolje iskustvo: to je vrlo poseban klub na mnogo načina. Stvarno sam uživao tamo", rekao je Begović u intervjuu za Direttu, a dijelove istog ćemo vam prenijeti:
Radili ste s nekim od najboljih trenera, uključujući Tonyja Pulisa, Marka Hughesa, Josea Mourinha, Stefana Piolija i Seana Dychea. Kakvo je bilo vaše iskustvo s njima?
"Imao sam odlične odnose sa svim svojim trenerima, koji su vjerovali u mene i koje sam jako cijenio. Rekao bih Tony Pulis jer je vjerovao u mene od malih nogu i dao mi priliku da se stvarno afirmiram u Premier ligi."
Držite poseban Guinnessov svjetski rekord za najdalji gol u historiji fudbala, protiv Southamptona 2013. Kako ste se tada osjećali i šta mislite o tome sada?
"Tada nisam puno reagovao jer nisam bio siguran kako se ponašati. Ali kako vrijeme prolazi, shvaćam koliko je taj trenutak bio rijedak i poseban. To je nešto što ću pamtiti zauvijek."
Imali ste priliku igrati za Chelsea pod vodstvom Joséa Mourinha. Kakvo je bilo vaše iskustvo i kako je bilo trenirati uz golmana svjetske klase poput Thibauta Courtoisa?
"Bilo je nevjerovatno iskustvo raditi s tako jakim ljudima. Puno sam naučio od menadžera i najboljih igrača. Courtois i ja smo imali sjajan odnos: gurali smo jedan drugoga svaki dan, zajedno smo osvajali trofeje i još uvijek smo prijatelji".
Također ste igrali u talijanskom fudbalu s Milanom, jednim od najprestižnijih klubova na svijetu. Kakvo je bilo vaše iskustvo u Italiji?
"Igrati fudbal u Italiji je jedinstven osjećaj. Ljudi su nevjerovatno strastveni u vezi sa sportom, a ništa više od navijača AC Milana. Bilo je to nevjerovatno iskustvo i nisam mogao biti ponosniji na svoje vrijeme u tako legendarnom klubu ."
Ove godine se vratio u Everton. Možete li nam reći nešto više o ovoj odluci? Jeste li imali drugih ponuda?
"Definitivno sam imao drugih ponuda, ali kada je Everton ponovno nazvao, bila je laka odluka da se vratim. Klub je ogroman i Evertonovi navijači zaista imaju plavu boju u krvi, tako da je zadovoljstvo biti ovdje."
Je li vaša trenutna uloga u Evertonu samo uloga igrača ili je on uključen i kao menadžer?
"To je isključivo igračka uloga. Svaki dan pomažem postaviti standarde i tjeram sve igrače da se poboljšaju kako bi naša kultura ostala jaka."
Ponovno će raditi sa Seanom Dycheom. Kakvo je bilo ovo iskustvo?
"Sean Dyche je jedan od mojih omiljenih menadžera. On tačno zna što želi i vrlo je jasan sa svakim igračem. Fantastično je igrati za njega i jako se zabavljam."
Nakon godinu dana izbivanja iz Evertona, je li se bilo lako vratiti u momčad?
"Bilo je vrlo lako vratiti se na teren. Nije se puno stvari promijenilo, što je bilo lijepo, i osjećao sam se stvarno ugodno vratiti se sa svima ovdje. Bilo je sjajno."
Prošle sezone odigrao je 46 utakmica za QPR . Jeste li imali dvojbi oko preuzimanja rezerve nakon ovako zahtjevne sezone?
"Bez sumnje, pogotovo za klub kao što je Everton. Sretan sam što mogu navijati za sve golmane, poput velikog brata, ali i natjecati se svaki dan."
Klub je nedavno postigao dogovor o promjeni vlasništva ulaskom Friedkin grupe. Je li to imalo utjecaja na igrače?
"Nije bilo puno razgovora među igračima. Fokusirani smo na naše svakodnevne obveze i kontroliramo što možemo. Nadamo se da su promjene pozitivne za klub."
Jarrad Branthwaite se vratio nakon povrede. Koliko je njegova prisutnost važna za tim? "Jarrad je vrlo važan igrač za tim i njegova prisutnost je jako nedostajala. Lijepo je imati jaku konkurenciju za mjesta u momčadi."
U karijeri je igrao s nekoliko sjajnih stopera. Kako ocjenjujete Branthwaitea u smislu potencijala? "Ima potencijal da bude među najboljima. Ima sve atribute i nadam se da će dobiti priliku igrati za Everton još mnogo godina."
Postoji li mladi golman u Evropi na kojeg bismo trebali paziti? "Stvarno mi se sviđa James Beadle (Brighton) - na posudbi u Sheffield Wednesdayu u engleskom prvenstvu. Vrijedi ga držati na oku i pred njim je sjajna budućnost."
Pet najboljih golmana? "Rekao bih da su Courtois, (Mike) Maignan , (Jan) Oblak , Alisson i (Gianluigi) Donnarumma pet najboljih."
Za kraj, kakvi su vam planovi za budućnost?
"Želim igrati što je dulje moguće i nakon toga na neki način ostati na terenu. Također vodim vlastiti golmanski brend AB1GK koji prodaje proizvode po cijelom svijetu, vodim golmanske akademije i igrališta. Želim nastaviti upravljati sve to što je duže moguće".
Trebinjac (37) je upisao 63 nastuoa za BiH, a debitovao je u oktobru 2009. godine pod vodstvom Miroslava Ćire Blaževića, dok je imao samo 22 godine. Posljednji put je član reprezentacije bio još sada već davne 2020. godine.
Promo
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Analiza bivšeg napadača
Cassano nikoga ne štedi, a onda je došao red na Modrića: "Allegri će mu samo reći da..."
Kakve riječi teniske ikone
Vučić je čuo, Srbija je čula: Novak Đoković iz Londona poslao poruku za sva vremena!
Nikog ništa ne pita