Klubovi žele promjene

Darja Softić- Kadenić odlučuje: Još četiri godine mraka ili nada za bolje sutra sarajevskog fudbala

Adnan Beganović
Teme:

Da li će se fudbal u Kantonu Sarajevo vratiti fudbalskim klubovima ili će pak ostati u raljama "fantomskih udruženja" saznat će se najdalje do sredine ove sedmice. A, odluku o tome donijet će ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo Darja Softić-Kadenić. Zapravo, ona je ta koja će odlučiti da li će u naredne četiri godine sarajevskim fudbalom upravljati "fantomska udruženja" ili predstavnici velike većine sarajevskih klubova.

Borba za ozdravljenje sarajevskog fudbala na čijem čelu se u protekle četiri godine nalazio Hamdo Spahić, a kojeg je u državnom savezu predstavljao Fuad Čolpa, inače predstavnik Udruženja sportskih fudbalskih radnika,  intenzivno  je počela prije nekoliko mjeseci.

Da, dobro ste pročitali. Nije sarajavski fudbal u državnom Savezu predstavljao predstavnik Sarajeva, Željezničara ili recimo Famosa iz Hrasnice, nego čovjek kojeg je na prošlim izborima kao svoj prijedlog predložilo Udruženje sportskih fudbalkih radnika iz kojeg dolazi i podpredsjednik IO FS Kantona Sarajevo Medžid Gvozden.

Tinjalo je nezadovoljstvo među klubovima godinama, no kap koja je prelila čašu je uvođenje kotizacija za takmičenje u Kantonalnoj ligi koje ionko finansijski opterećene klubove dovele u još veće probleme.

A, kada su predstavnici "fantomskih udruženja" objavili posebne kriterije kandidatima za nadolazeće fudbalske izbore, prema kojima su recimo kandidati za Izvršne odbore NS FBiH i FS BiH morali imati godinu rada u fudbalskim tijelima, sve je "eksplodiralo".

Velika većina sarajevskih klubova održala je neformalni sastanak i odlučili su krenuti u borbu za bolje sutra sarajevskog fudbala, a podršku u tome su dobili i od Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.

Fuad Čolpa i društvo su veoma brzo shvatili da su napravili krivi korak te su brže-bolje poništili sramotnu odluku nadajući se da će na taj način "primiriti" klubove.

Međutim, njihovu "igranku" su sarajevski klubovi prozreli, te nisu odustali od sazivanja Vanredne skupštine čiju pravnu valjanost je potvrdila i Izborna komisija Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine.

No, predstavnici "fantomskih udruženja" nisu odustajali te su na sve načine pokušali da ponište legitimnu volju većine sarajevskih klubova.

Čak je i Komisija za propise FS Kantona Sarajevo, koj su su činili Jusuf Pušina, inače član Upravnog odbora udruženja sportskih fudbalskih radnika i Elma Arnautović, paušalno ocijenila da potpisi za sazivanje Vanredne skupštine nisu pravno valjani.

No, ni to, a ni prijetnje i pritisci prema pojedinim delegatima nisu urodili plodom, te većina sarajevskih klubova nije odustala od održavanja po Statutu i zakonskim propisima sazvane Vanredne skupštine.

Ona je i održana, a delegati su na sjednici smijenili predsjednika i podpredsjednika Skupštine, koji su po "Čolpinom Statutu", vjerovatno po uzoru na Sjevernu Koreju, imali pravo glasa na Izbornoj skupštini.

Osim toga, delegati su i poštujući "naredbu" nadležne kantonalne inspekcije iz Saveza isključili sva Udruženja s obzirom da je ustanovljeno da po Zakonu o sportu samo sportski klubovi se mogu učlanjivati u Saveze.

Nekoliko dana nakon sjednice Zapisnik sa Vanredne skupštine je dostavljen Ministarstvu kulture i sporta Kantona Sarajevo koje je po zakonu zaduženo za obavljanje nadzora.

Pravna služba pomenutog ministartsva je na čak 15 stranica sastavila Zapisnik i na kraju je zaključeno da je Vanredna skupština održana u skladu za zakonskim aktima i Statutom FS Kantona Sarajevo, te da su odluke donešene na sjednici pravno valjane.

Ministarstvo kulture i sporta je predložilo Ministartvu pravde i uprave na čijem čelu se nalazi Darja Softić-Kadenić da uz skladu sa Zakonom o udruženjima i fondacijama izvrši upis promjena u Registru udruženja.

U tom trenutku se činilo da je stvar završena, no onda su ponovo uslijedili neviđeni pritisci predstavnika "fantomskih udruženja" na pomenutu ministricu, kojoj se u njhovo ime pismom obratio Fuad Čolpa.

Ovaj put ne kao član nekog od tih Udruženja, nego kao njihov punomoćnik, a putem određenih medija je ministrici poručio i da će ući u zonu krivične odgovornosti ukoliko ispoštuje volju 23 od 26 sarajevskih klubova.

Ali, to nije sve, odnosno u pomoć Fuadu Čolpi, za čijeg mandata u bosanskohercegovačkoj fudbalskoj vladi je uticaj najvećih bosanskohercegovačkih klubova Sarajeva i Željezničara sveden na nivo klubova koji učestvuju na radničkim sportskim igrama, je priskočio i generalni sekretar Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, Adnan Džemidžić.

Čovjek koji je svojevremeno radio u FK Sarajevo i kojeg je FK Sarajevo "fudbalski izmislio" je u ime Fudbalskog saveza BiH pisao ministrici Softić-Kadenić i u pismu joj objašnjavao kako može doći do određenih problema u sarajevskom fudbalu ukoliko ona postupi po prijedlogu Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo.

Baš kao što je postupila i u slučaju Udruženja fudbalskih sudija i instruktora Kantona Sarajevo, kada je nakon nadzora Ministarstva kulture i sporta izvršila upis promjena u Registar udruženja.

Problema tada nije bilo, kao što ih neće biti ni sada, a iz sarajevskih klubova su istakli da očekuju da ministarica sve odradi po zakonskim propisima Kantona Sarajevo, Federacije Bosne i Hercegovine i Bosne i Hercegovine. Ništa više ne zahtjevaju od ministrice.

Oglasi

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.