Olimpijski tim BiH

Lusija Kimani - lična karta

Lusija Kimani je rođena 21. juna 1980. godine u mjestu Olteyani Ngog u Keniji. Atletikom se počela baviti u ovoj zemlji, poznatoj, između ostalog i po izvanrednim trkačima na srednje i duge pruge, ali bez velikih ambicija. Tak nakon što je u aprilu 2004. godine na Salzburškom polumaratonu, njenom prvom zvaničnom nastupu, osvojila drugo mjesto, odlučila je da se ozbiljnije posveti kraljici sportova.

Nastup u Salzburgu za Lusiju je bio značajan i zbog činjenice da je na njemu upoznala svog sadašnjeg supruga i trenera Sinišu Marčetića, takođe trkača na srednje i duge pruge. Nakon stupanja u brak, odlučili su da se zajednički život, koji je podrazumijevao i punu posvećenost atletici, nastave u Bosni i Hercegovini u Sinišinom rodnom Prijedoru. Intenzivniji rad, uz podršku AK Borac iz Banja Luke, čiji je Lusija član, ubrzo je donio prve rezultate i ona uskoro izbija među najbolje dugoprugašice u našoj zemlji. Istovremeno odlučuje, uz iskazani interes Atletskog saveza BiH, da promijeni tzv. atletsko državljanstvo i da ubuduće nastupa za Bosnu i Hercegovinu. Već njen prvi nastup u dresu reprezentacije, koji se desio na Balkanskom prvenstvu održanom septembra 2006. godine u Zenici, donio joj je bronzanu medalju i značajno poboljšanje ličnog rekorda na 10.000 metara. Od tada, Lusija niže uspjeh za uspjehom, kako na domaćoj tako i na međunarodnoj atletskoj sceni. Postavila je čak pet državnih rekorda. Prvi u trčanju na 10.000 metara na cesti postavljen prošle godine na Vidovdanskoj trci u Brčkom kada je ovu dužinu istrčala za 33.53. Posebnu težinu imalo je obaranje državnog rekorda u maratonu u aprilu 2007. godine u Beču, kada je sa rezultatom 2:38.21 ispunila norme za nastup na Svjetskom prvenstvu u Osaki 2007. godine i Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine Nažalost, na Svjetskom prvenstvu u Osaki, nije uspjela završiti utrku i ostala je bez plasmana.

U martu 2007. godine, Lusija je pretrčala polumaratonsku stazu u Hagu (Holandija) za 1h13.01 i tako postavila novi državni rekord u ovoj disciplini. Sa ovim rezultatom se kvalifikovala za nastup na Svjetskom prvenstvu u trčanju na cesti (polumaratonu), koje je održano 14. oktobra 2007. godine u Udinama (Italije). U izuzetno jakoj konkurenciji osvojila je 36. mjesto i sa rezultatom 1h12.55 popravila državni rekord.

Posljednji uspjeh, ujedno i najveći, u relativno kratkoj karijeri, Lusija je postigle 18. januara 2008. godine, kada je na svjetski poznatom maratonu u Dubaiju osvojila 10. mjesto i sa rezultatom 2:37.37 popravila svoj državni rekord i još jednom potvrdila normu za nastup u Pekingu. Uz ove rezultate, Lusija je tokom 2006. i 2007. godine bila prvakinja države u disciplini 1500 i 3000m, te učesnica, a najčešće i pobjednik,
niza uličnih utrka u našoj i susjednim zemljama.

Promo

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.