Prava je rijetkost kada neki veliki klub, kao recimo argentinski River Plate, napusti društvo najboljih.
Velikani evropskog i svjetskog fudbala napuštali su premijerni rang takmičenja tokom istorije u više navrata. Recimo, u Španiji samo tri ekipe nikada nisu ispadale u niži rang takmičenja. Barcelona, Real Madrid i Athletic Bilbao nikada nisu napuštali Primeru. Svi ostali - jesu.
Arsenal, Everton, Liverpool, Tottenham, Aston Villa, Chelsea i Manchester United, jedini su engleski klubovi koji nikada nisu napustili Premier ligu, od kako je ona oformljena 1992. godine. Međutim, to se ne odnosi i na ligu prije Premiershipa.
Donosimo vam deset najšokantnijih ispadanja velikih klubova kroz istoriju fudbalu.
10) Hapoel Tel Aviv - 1988-89
Jedan od najslavnijih izraelskih klubova morao se pomiriti sa ispadanjem u niži rang takmičenja u sezoni 1988/1989. godine. Te sezone Hapoel je kažnjen sa oduzimanjem četiri boda zbog kršenja pravila o budžetu, ali to nije imalo previše uticaja na njihovo ispadanje, s obzirom da su sezonu okončali ubjedljivo na posljednjem mjestu, po prv put u svojoj istoriji.
9) Manchester City - 1937-38
Sadašnje prebogate gazde kluba Edina Džeke, Manchester Citya, žele po svaku cijenu ponoviti slavnu sezonu Građana 1936/1937. godine kada su Građani po prvi put postali prvaci Engleske, završivši sezonu sa nevjerovatnih 107 golova. Međutim, već naredne sezone, tada aktuelni engleski prvak se preselio u niži rang takmičenja.
8) Nurnberg - 1968-69
Njemačka Bundesliga u prvih je sedam sezona svog postojanja iznudila sedam različitih šampiona. Nurnberg je podigao trofej prvaka Njemačke u sezoni 1967/1968. Ipak, već naredne sezone preselili su se u Cvajtu, što je nešto na što su kasnije navikli svoje navijače. Nurnberg je, naime, čak sedam puta ispadao u drugu Bundesligu.
7) Velež - 2004/2005
Ponos grada Mostara, Fudbalski klub Velež, proživljavao je teške trenutke svoje istorije u sezoni 2004/2005, kada su Rođeni preselili iz Premijer fudbalske lige Bosne i Hercegovine u Prvu ligu Federacije BiH, gdje su se zadržali dvije sezone, prije nego su se vratili u društvo najboljih.
6) Napoli - 1997-98
Napoli je predvođen "Malim zelenim" Diegom Maradonom harao italijanskim i evropskim fudbalskim terenima krajem 80-tih godina prošlog vijeka, ali odlaskom te sjajne generacije, na čelu sa neponovljivim Argentincem, nestalo je uspjeha. Napoli je u sezoni 1997/1998. preselio u Seriju B, sa samo dvije pobjede i svega 14 osvojenih bodova.
5) Kaiserslautern - 1995-96
Kaiserslautern je u sezoni 1995/1996. preselio u 2. Bundesligu na veoma bizaran način. Naime, Đavoli su imali te sezone deset poraza, isto kao i drugoplasirani Bayern, te su imali drugu najbolju odbranu lige po broju primljenih golova, ali to nije bilo dovoljno da se ostane u društvu najboljih, te su nakon 33 godine provedene u Bundesligi preselili u Cvajtu.
4) Fiorentina - 1992-93
Fiorentina je u sezonu 1992/1993. ušla sa puno očekivanja. U Firenzu su stigla velika imena, poput Stefana Effenberga, Briana Laudrupa i Gabriela Batistute, ali baš te sezone preselili su u Seriju B. U posljednjem kolu te sezone sa visokih su 6:2 deklasirali Foggiju, ali im ostali rezultati nisu išli na ruku, pa su se oprostili od najvišeg ranga takmičenja.
3) Atletico Madrid - 1999-2000
Los Rojiblancos su pokorili Španiju u sezoni 1995/1996., osvojivši naslov prvaka i Kup Kralja pod dirigentskom palicom Radomira Antića. Međutim, kada se Antić vratio na klupu Atletico Madrida četiri godine kasnije, nije uspio spriječiti ispadanje iz Primere, iako je na Vicente Calderon dovedeno skupo pojačanje u vidu Jimmy Floyd Hasselbainka.
2) Manchester United - 1973-74
Jedan od najtrofejnijih i najslavnijih klubova svih vremena, ne samo u Engleskoj već i u svijetu, Manchester United, napustio je društvo najboljih u sezoni 1973/1974. Manchester je samo nekoliko sezona prije, 1968. godine, podigao svoj prvi trofej namijenjen evropskom prvaku, ali u kobnoj sezoni im nije bilo spasa. Klub su prije napustile legende Old Trafforda George Best, Bobby Charlton i Denis Law, što je itekako uticalo na igru Crvenih đavola.
1) Corinthians - 2007
Slično kao i Manchester United u Engleskoj, Corinthinas je imao velike planove u Brazilu, ali su snovi o uspjesima brutalno prekinuti. Ovaj brazilski klub napustio je društvo najboljih 2007. godine, ponajviše zbog ugovora koji su potpisali sa kontroverznom menadžerskom agencijom Media Sports, odnosno fudbalskim mafijašem Kiavash Joorabchianom, koji je imao prava (i još uvijek ih ima) na ugovore Argentinaca Javiera Mascherana i Carlosa Teveza. Argentinci, koji su plaćeni suhim zlatom, donijeli su Corinthiansu naslov prvaka Brazila 2005. godine, ali su taj naslov skupo platiti.
Dvije godine kasnije, kada je nestalo novca za plaćanje preskupih zvijezda, Corinthians je pao na samo dno tabele. Kolo prije kraja sezone 2007. godine, Corinthians je imao bod više od Parane i Goiasa, ali su u tom posljednjem kolu remizirali sa Gremiom, dok je Goisa savladao Internacional sa 2:1, te izborio opstanak u društvu najboljih.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Analiza bivšeg napadača
Cassano nikoga ne štedi, a onda je došao red na Modrića: "Allegri će mu samo reći da..."
Simanić se osjeća izdanim
Srbija je večeras izdala i ponizila svog junaka: "Ja vama slavu i radost, vi meni žalost"
Oglasio se legendarni fudbaler
U noći kad je Srbija paralizovana Vidić krenuo u otvoreno rušenje Vučića, poruka je jasna i glasna
Kakve riječi teniske ikone