Srbijanska U20 reprezentacija osvojila je svjetski naslov tačno 28 godina nakon što je to uspjelo zlatnoj generaciji Jugoslavije s juniorskog Svjetskog prvenstva iz Čilea.
Predvodnik tadašnje generacije bio je Predrag Mijatović, koji se u razgovoru za stranicu FIFA-e prisjetio uspjeha iz 1987. godine. Trofej neće zaboraviti nikad, ali ni prežaliti što se Jugoslavija raspala.
"To mi je bio prvi trofej i naravno da ga se dobro sjećam. Igrali smo brilijantno. Nakon tog naslova većina nas je otišla u neke od najvećih svjetskih klubova", kazao je Mijatović i nastavio:
"Prvu utakmicu igrali smo pred 65.000 navijača s Čileom. Bili smo dobri i shvatili smo da možemo ispisati historiju. Igrali smo napadački i pritom se zabavljali."
Jugoslavija je takmičenje u grupi okončala s maksimalnih šest bodova, a do zlata je došla savladavši u finalu Zapadnu Njemačku.
"Imali smo sve što je potrebno da postanemo najbolja reprezentacija na svijetu. Rat je to sve promijenio. Klubovi s Balkana nisu smjeli igrati na velikim takmičenjima i od 1992. do 1996. godine igrali smo samo prijateljske utakmice. To je bio period u kojem smo bili najbolji, to mi je teško palo."
Mijatović smatra da bi reprezentacija Jugoslavije danas bila strah i trepet.
"Pa pogledajte samo SP 1998. Hrvatska je uzela bronzu, a Jugoslavija je izborila drugi krug. Imali smo fantastične igrače tada, a imamo ih i sada. Kada pogledate igrače poput Džeke, Pjanića, Jovetića, Srne, Modrića i Rakitića jasno vam je da bi to bio fantastičan tim", zaključio je bivši napadač madridskog Reala.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Nikog ništa ne pita
Srbija i Vučić u ogromnom skandalu zbog 'projekta za sva vremena'
Nije se dugo čekalo na reakciju
Ponižen je! Vučić poslao nikad žešču prijetnju čuvenom srpskom košarkašu: "U roku od sat mogu da..."
Turci donijeli veliku vijest
Jose Mourinho zapečatio sudbinu Dominiku Livakoviću?! "Nećeš braniti zato što si..."
Pomaže Rossonerima i van terena
Modrić pokazao Ibrahimoviću pravo lice i već "završio" Milanu novo pojačanje i to iz Real Madrida
Navijači u službi politike