Davne 1993. godine EA Sports je potpuno promijenio "sudbinu" svoje franšize kada je lansirao prvu inačinu svoje pupularne fudbalske simulacije FIFA-e, tada pod imenom FIFA International Soccer.
Te 1993. godine "neprikosnovene" fudbalske simulacije su bile igrice popu Sensible Soccera ili Kick Offa, ali je FIFA preko noći postala senzacija i jedna od najpopularnijih video igara u svijetu.
Danas, 25 godina poslije, FIFA serijal je popularniji nego ikad, uspio je iza sebe ostaviti konkurenciju (prvenstveno Konamijev PES) i trenutno je najprodavaniji sportski serijal video igrica u historiji sa čak 260 miliona prodanih kopija.
Zbog toga se vrijedi podsjetiti kako je sve počelo i kako se FIFA razvijala kroz godine, prije nego što 28. septembra u naše ruke dođe i posljednje izdanje, FIFA 19.
FIFA International Soccer
Kada je ugledao svjetlost dana FIFA International Soccer se odlikovao izometričnom perspektivom i jedinstevnim pogledom na teren zbog čega se odmah izdvojio od konkurentiskih video igara.
Ipak, za razliku od modernih verzija, na FIFA International Socceru se moglo igrati samo sa reprezentacijama, a tada još nisu korištena prava imena igrača.
Stvar koje se sjećaju svi koji su imali priliku igrati prvo izdanje FIFA-e je i "bug" koji je dozvoljavao igraču da svog fudbalera pozicionira ispred golmana, te da se lopte direktno od njega odbijaju u mrežu.
FIFA 95
FIFA 95 je bila prva verzija u kojoj su se pojavili klubovi, sa svojim pravim imenima. Mogli ste birati između osam nacionalnih takmičenja uključujući Brazil, Argentinu, Njemačku, Italiju, Španiju, Englesku, Francusku, Holandiju i SAD.
Korišten je isti "engine" kao i u prvoj verziji, ali je grafika koliko-toliko unaprijeđena. Na omotu FIFA-e 95 se nalazio tadašnji golman Tottenhama Erik Thorstvedt.
FIFA 96
S uvođenjem Virtual Stadium tehnologije, ovo izdanje FIFA-e koje je pušteno u prodaju 1995. godine je sa sobom donijelo i realističniji 3D izgled.
Bilo je to ogromno poboljšanje i vrhunac grafike u video igrama tog vremena, a po prvi put su u igrici korištena i prava imena igrača.
Istina, većina brazilskih klubova imala je pogrešne rostere, prepune igrača koji su odavno otišli u penziju.
FIFA 97
Novo izdanje FIFA-e donijelo je i nova poboljšanja. Na pakovanju FIFA-e 97 se nalazio David Ginola, a igrica je imala i mod u kojem ste mogli odigrati utakmicu malog fudbala, 6 na 6.
David Ginola je kroz tehnologiju snimanja pokreta osigurao realističnije kretnje igrača, a pojavili su se po prvi put i poznati glasovi komentatora tokom utakmica.
FIFA: Road to the World Cup 98
Ovo izdanje donijelo je velika poboljšanja, a na njemu se prvi put čula "kultna" FIFA-ina pjesma u postavkama zadana kao "Song 2".
Grafika je poboljšana, a pojavile se i opcija "pravljenja" igrača. Također mogli ste birati između 16 stadiona, a umjetna inteligencija je došla do novog nivoa.
Po prvi put je u ovoj inačici i pravilo ofsajda implementirano na pravi način.
FIFA 99
Iako je najavljeni mod fudbala u salama ipak otkazan za FIFA-u 99 na razočarenje mnogih, ova izvedba je donijela značajna poboljšanja u fluidnosti gameplayja i brzini odaziva na komande.
Također, mogli ste igrati i "Evropsku ligu snova" u kojoj ste mogli izabrati jedan od 20 timova iz Evrope i takmičiti se protiv ostalih 19 u istoj ligi.
Dodane su i dvije nove lige, belgijska Prva divizija i portugalska Primeira.
FIFA 2000
Kada je puštena u prodaju 1999. godine, FIFA 2000 je naišla na brojne kritike zbog enginea koji je odavao utisak crtanog filma, ali i zbog "plitkog" gameplayja.
"Tromo" ponašanje igrača se može opravdati činjenicom da je nekadašnji engleski defanzivac Sol Campbell bio meta "motion caption" tehnologije.
Ipka, FIFA 2000 je donijela 40 reprezentacija, prave sezone, selekciju izvođača prekida, više fizičkog kontakta među igračima, bolje animacije i realnije defanzivne startove.
FIFA 2001
Po prvi put se baš u FIFA-i 2001 pojavio "power bar" prilikom šutiranja, a po prvi put su se, zbog prava na licenciranje, pojavili i zvanični grbovi klubova.
Također, ova verzija će ostati upamćena i po "prljavim" faulovima koje ste mogli počiniti brzim i kontinuirnim prtiskanjem dugmeta R1 na PlayStation džojstiku.
FIFA Football 2002
Nakon uspjeha sa "power barom", isti je na ovoj inačici uveden i za dodavanja.
Dodan je sistem nagrada karticama pod licencom Paninija, što je značilo da ste svaki put kada bi osvojili takmičenje otključavali karticu neke od velikih fudbalskih zvijezda.
Reprezentacija Japana se više nije mogla izabrati, pošto je fudbalski savez ove zemlje potpisao ugovor sa Konamijem.
FIFA Football 2003
EA Sports je uveo novu "grafiku" koja je zamijenila onu koju je omogućavao DirectX 7 u prethodna dva izdanja.
Igrači popu Thierryja Henryja i Ronaldinha su izgledali realističnije nego ikada, prvi put je korišten EA Trax, dok vam je Club Championship mode dozvoljavao da igrate protiv 17 vrhusnkih evropskih klubova na njihovim stadionima dok navijači pjevaju njihove, autentične, pjesme.
FIFA Football 2004
Na ovom izdanju ljubitelji nižih liga su po prvi put došli na svoje, pošto više nisu bili "osuđeni" samo na klubove iz vrhunskih svjetskih takmičenja.
Također u gameplay je uvedena nova opcija koja vam je dozvoljavala da u isto vrijeme kontrolišete dvojicu fudbalera.
Bila je ovo i prva FIFA na kojo su se našli licencirani klubovi iz Latinske Amerike.
FIFA Football 2005
EA Sports je svoju verziju za 2005. godinu lansirao noć prije nego što se to desilo sa Konamijevim Pro Evolution Soccerom 4 kako bi već na početku stekao prednost nad konkurencijom.
Vratio se mod kreiranja igrača, a viđen je i "first-touch gameplay" koji je dozvoljavao izvođenje realističnih trikova.
FIFA 06: Road to FIFA World Cup
Za ovo izdanje je pola programa igrice nanovo urađeno, a "engine" je pretrpio značajna poboljšanja. Sve ovo je rezultiralo da igrica djeluje realističnije nego ikada.
Svjesni da postaju institucija u polju fudbalskih simulacija, čelnici EA Sportsa su odlučili da se u ovo izdanje uključi i retro sekcija igrice u kojoj ste mogli otključati biografije legendarnih fudbalera i gledati video isječke nezaboravnih trenutaka iz fudbalske prošlosti.
FIFA 07
U FIFA-i 07 su po prvi put uvedeni novi stadionu poput stadiona Emirates ili Wembleyja.
Također, dobili ste mogućnost da kreirate vlastite timove, a uveden je i Interactive Leagues online mode u kojem ste mogli vidjeti koliko je zapravo dobar vaš tim protiv drugih igrača.
Ipak, FIFA 07 nije donijela značajniji pomak u grafici.
FIFA 08
Mod "Be a Pro" dozvoljavao vam je da kontrolišete samo jednog igrača na terenu i bio je sjajna raznoda za "FIFA početnike".
Dodana je Irska liga, ali i australijska Hyundai A liga. Ipak, FIFA 08 ovaj put nije nudila otključavanje ili video podsjetnike na neke značajne momente iz prethodnih fudbalskih sezona.
FIFA 09
Adidas Live Season je bio velika inovacija u ovoj verziji FIFA-e pošto je omogućio da se ocjene i statistike igrača mijenjaju u odnosu na njihove stvarne izvedbe tokom sezone.
Najavljen je i novi komentator, Martin Tyler, koji će u narednim izdanjima imati glavnu ulogu, a uvedene su i određene inovacije u online modove.
FIFA 10
Prošireni Manager Mode uključivao je novu opciju Assistang Managera koja vam je omogućavala da izaberete postavu svoje ekipe, ali i rotirate igrače po različitim pozicijama.
Svoj "debi" je imala i ruska Premier liga - ipak mogla se igrati samo na PC-u, dok je izostala na konzolama.
Također, umjesto dosadašnjih osam smjerova, igrači su se mogli kontrolisati "u 360 stepeni".
FIFA 11
Sa ovog izdanja FIFA-e je izostavljen Manager Mode, a umjesto njega je uvden Carreer Mode u kojem je igračima omogućeno da igraju kao treneri, igrači ili i jedno i drugo.
Sistem dodavanja je drastično poboljšan, kao i sličnosti igrača sa onima u stvarnosti.
Također, po prvi put ste mogli kontrolisati golmana što je svakako dovelo i do većeg broja grešaka u kojima su učestvovali čuvari mreža pošto su igrači rado eksperimentisali sa novom mogućnošću.
FIFA 12
Činjenica koju malo ljudi zna, jeste da se na FIFA-i 12 po prvi put mogao odabrati i arapski komentator.
Inovacije su se ogledale u vidu "player impact enginea", preciznog driblanja i taktičke defanzive.
Bila je ovo, do tada, i zvanično video igrica koja se najbrže prodavala pošto je širom svijeta 3.2 miliona kopija prodano za samo jednu sedmicu.
FIFA 13
Ovo izdanje FIFA-e je ugledalo svjetlost dana bez Waynea Rooneyja na omotu, što nije bio slučaj sa prethodnih sedam.
Waynea Rooneyja je na omotu zamijenio Lionel Messi, dok su ga na engleskoj verziji zamijenili Joea Hart i Alex Oxlade-Chamberlain.
Odlične inovacije u ovom izdanju su bile i "first touch" kontrola koja je otežala dadavanja, te bolja mogućnost driblanja i napadanja u 360 stepeni.
FIFA 14
Ukoliko bi postigli gol sa Cristianom Ronaldom, Garethom Baleom ili Lionelom Messijem mogli biste vidjeti i njihove realistične proslave, što je bila novina na FIFA-i 14.
Oni koji su ovu verziju igrali na PlayStationu 4 i XBoxu (One) mogli su uživati u novom engineu koji je omogućio bolju grafiku posebno kada je prikazivanje realističnih vremenskih prilika i "razrovanih" terena u pitanju.
Također, Co-op Seasons online mod je omogućio dvojici igrača da igraju u istom timu.
FIFA 15
Zahvaljujući ugovoru koji su potpisali EA i engleska Premier liga, ovo je bila prva verzija na kojoj su se našli svi stadionu Premier lige, zvanične tabele Premier lige i TV grafike.
Ipak, Brazilci nisu bili te sreće pošto je FIFA po prvi put u svojoj historiji, zbog problema sa licenciranjem, ostala bez prvenstva ove zemlje u bilo kojoj formi.
Bila je ovo i posljednja edicija FIFA-e za PlayStation Vita, Nintendo Wii i Nintendo 3DS
FIFA 16
S rastom popularnosti i sveukupnim razvojem ženskog fudbala, FIFA 16 je postala prva inačica serijala na kojoj su svoje mjesto našle fudbalerke i ženske fudbalske reprezentacije.
Verzija za SAD je na naslovnici imala i slavnu Alex Morgan, a u određenoj mjeri su se "vratili" i Brazilci.
Naime, neki brazilski klubovi su dozvolili upotrebu svojih grbova, imena i dresova, ali nije postojao dogovor sa igračima zbog decentralizacije po pitanju raspolaganja komercijalnim pravima u Brazilu.
FIFA 17
Putovanje na FIFA-i 17 počinjete kao Alex Hunter.
Po prvi put ste tako u FIFA-i 17 mogli igrati "story mode" koji je i danas neizostavan kada se govori o ovoj video igri.
Marco Reus je izabran da bude na naslovnici i to kroz online anketu objavljenu od strane EA Sportsa pred puštanje novog izdanja u prodaju.
Po prvi put se pojavila i japanska J liga.
FIFA 18
U ovoj verziji su dodani "ICONSI" u Ultimate teamu, a sama igrica je postala toliko detaljna da ste mogli igrati čak u trećem rangu njemačkog fudbala.
EA Sports je uveo i opciju brzih izmjena tako da se mogli zamijeniti igrače kada god bi lopta napustila teren.
Šta očekivati od FIFA-e 19?
Na FIFA-i 19 će se naći i Liga prvaka, Evropska liga i Super Kup, dok će zvanična muzička podloga novog izdanja biti remix himne Lige prvaka u izvedbi Hansa Zimmera i repera Vincea Staplesa.
Alex Hunter će se vratiti treći i posljednji put za zadnje "putovanje", a ostalo ćemo saznati kada se nova FIFA 28. septembra nađe u prodaji.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Teške optužbe iz Prištine
Jači i od Vučića! Ovo je srpski moćnik iz sjene koji Kosovo drži u šaci: "Drži nas kao taoce"
Oproštajan intervju od Reala
Modrić za kraj otkrio istinu koju je u sebi godinama nosio: "Sad to mogu reći"
Magija na Mokrom Docu
Od večeras i Bosna i Hercegovina zna ko je i šta Marko Livaja!
I BiH bi potpisala slično