Povodom stote godišnjice od odigravanja prve fudbalske utakmice u Engleskoj, FIFA je odlučila domaćinstvo osmog Svjetskog prvenstva 1966. godine povjeriti Engleskoj.
Glavna priča uoči prvenstva bio je bojkot afričkih selekcija da učestvuju u kvalifikacijama zbog toga što je FIFA četiri godine ranije odlučila da afrički prvak ne ide direktno na prvenstvo nego da mjesto mora osigurati kroz baraž sa prvacima Azije i Okeanije.
Kroz kvalifikacije je prošao rekordan broj od 70 selekcija, a na prvenstvo je mjesto izborilo njih 16, deset iz Evrope, četiri iu Južne Amerike, te po jedna iz Sjeverne Amerike i Azije.
Glavna zvijezda prvenstva i prije njegovog samog početka bio je pas Pickles koji je pronašao ukradeni pehar namijenjen osvajaču svjetskog pvenstva. Ponovo je sistem takmičenja bio isti, šesnaest reprezentacija podijeljenih u četiri grupe po četiri. Jugoslavija se nije kvalifikovala, a u nekoliko reprezentacija su igrali očevi nekih današnjih igrača.
Slaba efikasnost u prvom krugu
Grupa I igrala se u Londonu na dva stadiona. Pet utakmica s eigralo na Wembleyu, a jedna na White Stadiumu. Engleska je prvu utakmicu odigrala bez golova protiv Urugvaja u čijim redovima je igrao otac Diega Forlana, Pablo. U drugoj utakmici su Francuska i Meksiko odigrali 1:1, a u sastavu Meksika je nastupio golman Anronio Carbayal kojem je to bilo peto učešće na SP čime se može pohvaliti samo još Lothar Matheuss.
Urugvaj je u drugom kolu bio bolji od Francuske (2:1), a Engleska je golovima Bobbyja Charltona i Rogera Hunta slavila protiv Meksika (2:0). Meksiko i Urugvaj su u trećm kolu odigrali 0:0, a Roger Hunt je s dva gola donio pobjedu Engleskoj nad Francuskom i prvo mjesto u grupi. Drugo mjesto i plasman u četvrtfinale osigurao je Urugvaj.
Eusebio-kralj strijelaca
Eusebio – Portugalac rođen u Mozambiku, sa devet postignutih pogodaka bio je najbolji strijelac SP u Engleskoj 1966. 15 sezona je nosio dres Benfice čiji je najbolji strijelac svih vremena, igrao je još za Rhode Island, Boston, Las Vegas i New Jersey u SAD-u, Toronto Croatiju u Kanadi, Monterrey u Meksiku, te Beiru Mar i Uniao de Tomar u Portugalu. 1965. je proglašen evropskim igračem godine.Njemačka je na prvenstvo stigla pojačana mladom zvijezdom Franzom Beckenbauerom, a još uvijek je udarna igla bio Uwe Seeler. Njemačka je sa 5:0 na otvaranju na Hillsboroughu bila bolja od Švicarske (dva gola Beckenbauera), dok je Argentina bila bolja od evropskog prvaka Španije sa 2:1. U drugom kolu je Španija bila bolja od Švicarske sa 2:1, dok su Njemačka i Argentina odigrali 0:0.
U posljednjem kolu je Argentina pobjedom nad Švicarskom rezultatom 2:0 osigurala četvrtfinale, dok je Njmačka isto učinila pobjedom nad Španijom (2:1) koja je ponovo razočarala. U redovima Argentine je igrao Jorge Solari, otac Santiaga Solarija.
U grupi III koja se igrala u Manchesteru i Liverpoolu desilo se veliko iznenađenje. Branilac naslova, Brazil, predvođen Peleom, Garinchom i Santosom, ispao je već u prvom krugu. Pele i Garincha su donijeli Kariokama pobjedu u prvom kolu protiv Bugarske (2:0), dok je Portugal predvođen Eusebijom bio bolji od Mađarske sa 3:1. Portugal je uz jedan gol Eusebija bio bolji od Bugarske (3:0), a Mađarska je bila bolja od Brazila (3:1). Eusebio je sa dva pogotka srušio i Brazil (3:1), dok je Mađarska pobjedom nad Bugarskom (3:1) osigurala četvrtfinale.
Grupa IV u Middlesbroughu i Sunderlandu bila je rezervisana za jedno od najvećih iznenađenja u historiji prvenstava. Iznenađenje je kreirala selekcija Sjeverne Koreje koja je izbacila Italiju. U premijernom nastupu je Koreja poražena od SSSR-a (0:3), a Italija je bila bolja od Čilea (2:0). Čile i Koreja su u drugom kolu odigrali 1:1, a Igor Chislenko je donio pobjedu Sovjetima protiv Talijana (1:0). Sovjeti su u posljednjem kolu pobjedom nad Čileom (2:1) osigurali prvo mjesto u grupi, a Park Doo-ilk je izbacio Italiju (1:0) i odveo Koreju u četvrtfinale.
Beckenbauer i Eusebio-nove zvijezde svjetskog fudbala
Nakon Italije Sjeverna Koreja je bila na pragu nove senzacije. Koreja je nakon 25 minuta u četvrtfinalu vodila sa 3:0, ali je Eusebio pokazao klasu i sa četiri gola preokrenuo u korist Portugala. Jose Augusto je dodao jedan pogodak za pobjedu Portugala (5:3) i plasman u polufinale.
U drugom četvrtfinalu je Njemačka na Hillsboroughu sa 4:0 bila bolja od Urugvaja. Haller je bio dvostruki strijelac za Nijemce, a Beckenbauer i Seeler su dodali po jedan. Njemačka se mučila s Urugvajem do posljednjih 15 minuta, ali nakon što su dva Urugvajca zaradila crvene kartone Njemačka je postigla tri pogotka.
Engleska – Njemačka 4:2
LONDON – Stadion Wembley. Gledalaca 93.000. Sudija Gottfriend Dienst (Švicarska). Strijelci: Geoff Hurst (18', 101' i 120'), Martin Peters (78') za Englesku, a Helmut Haller (12') i Wolfgang Weber (89') za Njemačku.
Engleska: Banks, Cohen, Wilson, Stiles, J. Charlton, Moore, Ball, Peters, B. Charlton, Hurst, Hunt.
Njemačka: Tilkowski, Hoettges, Schnellinger, Beckenbauer, Schulz, Weber, Overath, Haller, Seeler, Held, Emmerich.SSSR je izborio polufinale pobjedom nad Mađarskom (2:1), a Engleska je golom Geoffa Hursta s igračem više teško slomila otpor Argentine (1:0) i plasirala se u svoje prvo polufinale.
Njemačka je ponovo trebala igrača više kako bi slomila otpor Sovjeta (2:1), a ponovo su strijelci bili Beckenbauer i Haller. Engleska se plasirala u veliko finale pobjedom nad Portugalom od 2:1. Dva pogotka je postigao Bobby Charlton, a za Portugal je pogodio Eusebio. Portugal je golovima Eusebija i Torresa sa 2:1 savladao Sovjete u meču za treće mjesto.
Prvo i zasad jedino slavlje Engleza
Finale na Wembleyu pred oko 100.000 gledalaca bilo je jedno od najboljih finala svih vremena. Haller je u 12. minuti utišao domaće navijače dovevši Njemačku u prednost, a samo šest minuta kasnije Geoff Hurst je poravnao na 1:1. U 78. minuti je Martin Peters donio veliko slavlje Englezima koji su počeli slaviti naslov prvaka, ali je Wolfgang Weber u 89. minuti pogodio za muk na Wembleyu i produžetke.
U 101. minuti Geoff Hiust je pogodio za vodstvo Engleza, ali se oko toga pogotka podigla velika prašina. TV snimak ni do danas nije otkrio jeli lopta prešla gol liniju. Glavni sudija je tek nakon sigestije svog pomoćnika pokazao na centar, a tada je uslijedilo veliko slavlje domaćih navijača. Njemačka je bila u šoku što je Hurst iskoristio i u 120. minuti potvrdio pobjedu (4:2).
Engleska je osvojila svoj prvi i zasad jedini naslov prvaka, a pehar je kapitenu Bobbyju Mooreu uručila Kraljica Elizabeta. Geoff Hirst je jedini igrač koji je u finalu postigao tri pogotka, a novi kralj strijelaca postao je sjajni Portugalac Eusebio. Sljedeće SP će se igrati u Meksiku, prvi put na sjevernoameričkom kontinentu.
Promo
Beskamatni namjenski kredit za kupovinu energetski efikasnih proizvoda u Techno Shop prodavnicama
Učinite štednju energije mogućom uz Raiffeisen banku i Techno Shop
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Nije mu bilo lako odabrati
Najveća krađa Srbije porijeklom je iz BiH, a izdao je Njemačku: "Ma, ovo prezime je srpsko"
Objavljeni detalji razgovora
Zvučnom imenu ni Vučić nije pomogao da ga Pešić vodi na Eurobasket: "Predsjednik mi je rekao da..."
Nude ga na sve strane, ali...
Ovo je krah karijere - Dominik Livaković dopušta nezapamćena poniženja, danas stiglo još jedno
Oglasio se poznati hrvatski menadžer