Predstavljamo historijat Svjetskih prvenstava

Brazil se okitio četvrtim naslovom

Petnaesto SP odigrano je u SAD-u 1994. godine i ostaće upamćeno po mnogim stvarima. Prvi put je finale odlučeno penalima, a pao je rekord gledanosti koji nije srušen ni dodanas kada se takmiče 32 reprezentacije.

Prosječno je utakmice prvenstva u Americi gledalo 69.000 ljudi, a Brazil je postao prva reprezentacija koaj je četiri puta osvojila naslov prvaka. Rat na prostoru bivše Jugoslavije je bijesnio, tako nas tamo nije bilo, Maradona je otišao u suzama nakon pada na doping testu, neke nove reprezentacije, Rumunija, Bugarska, Nigerija, postale su sile.....

Prvi put nakon 1950. godine na prvenstvu nije bilo ni jedne britanske selekcije, Grčka, Nigerija i Saudijska Arabija su debitovale, Rusija je nastupila kao samostalna, a Njemačka je nakon 1938. godine prvi put nastupila jedinstvena. Prvenstvo je utjecalo na formiranje MLS-a, profesionalne lige u SAD-u, Andres Escobar je ubijen, a odigrana je i prva utakmica pod zatvorenim krovom.

Pred početak prvenstva organizatori su se suočili sa velikim problemima oko reklama, jer Saudijska Arabija nije dozvolila da se na rekvizite sa njihovom zastavom stavljaju reklame Coca-Cole i McDonaldsa, generalnih sponzora prvenstva. Na kraju se nisu ni štampale reklame sa Saudijskom zastavom. Zbog uspjeha Kameruna u Italiji, Afrika je dobila tri mjesta na prvenstvu, a prvi put su se za pobjedu dodijeljivala tri boda.

Velika tuga u Kolumbiji

Iz grupe A dalje su prošli Rumunija, Švicarska i SAD,  a ispala je Kolumbija. Utakmica između SAD-a i Švicarske u Detroitu (1:1) bila je prva  pod zatvorenim krovom. SAD su dobile Kolumbiju sa 2:1, autogol je postigao Andres Escobar. Pri povratku u domovinu to ga je koštalo života, jer je dan nakon povratka nađen mrtav sa devet metaka u tijelu.

Brazil je bez poraza završio na prvom mjestu u grupi B, Švedska je prošla kao druga, dok su Rusija i Kamerun ispali. Na utakmici između Kameruna i Rusije bilo je mnogo toga zanimljivog. U pobjedu Rusa od 6:1 Oleg Salenko je postigao pet golova i sa ukupno šest bio najbolji strijelac prvenstva, dok je Roger Milla sa 42 godine postao najstariji igrač koji je nastupio na prvenstvu srušivši vlastiti rekord od četiri godine ranije.

Salenko i Stoichkov najbolji
Prvi put nakon Čilea 1962. godine desilo se da naslov najboljeg strijelca podijele najmanje dvojica igrača. Hristo Stoichkov i Oleg Salenko su postigli po šest golova, a Rus je čak pet golova postigao u jednoj utakmici protiv Kameruna. Stoichkov je uz Romaria i Baggia bio najbolji igrač prvenstva, a te godine je proglašen Evropskim igračem godine.
Iz grupe C dalje su prošli Njemačka i Španija, koje su međusobno igrale 1:1 i obje su završile bez poraza. Na otvaranju prvenstva je Njemačka golom Thomasa Haesslera dobila Boliviju sa 1:0, a treba istaći da je Španija došla sa dosta podmlađenim timom sastavljenim od igrača koji su dvije godine ranije osvojili olimpijsko zlato. Bolivija i Južna Koreja su nakon prvog kruga napustile takmičenje.

Nigerija, Bugarska i Argentina su sa po 6 bodova prošle dalje iz grupe D, dok je Grčka sa tri poraza završila prvenstvo. Argentina je prve dvije utakmice riješila u svoju korist, Grčka 4:0 ( hattrick Batistute, jedan Maradone), Nigerija 2:1 (dva gola Caniggie), ali je porazom od Bugara završila kao treća u grupi. Diego Maradona je pred utakmicu sa Bugarima izveden sa terena uz medicinsku pratnju a cijeli stadion je plakao. Bio je to kraj jedne velike karijere.

Grupa E je do danas ostala jedina grupa u kojoj su sve reprezentacije završile sa istim brojem bodova. Na kraju je ispala samo Norveška, dok su Meksiko, Republika Irska i Italija prošle dalje. Irci su golom Houghtona na startu iznenadili Italiju (1:0), pa je Arigo Sacchi morao spas tražiti u Robertu Baggiu, kojeg baš i nije volio. 

Maroko je s tri poraza završio takmičenje u prvom krugu grupe F, dok su Holandija, Saudijska Arabija i Belgija prvi krug završile sa po dvije pobjede i poraz. Arabija je dobila Belgiju sa 1:0, a jedan od najljepših golova svih vremena postigao je Saed Al-Owairan. Holandija je došla sa podmlađenim timom, ali je odigrala vrlo dobro.

Kraj šampionskih snova za Argentinu

Najbolju utakmicu prvenstva odigrali su u osmini finala Rumunija i Argentina. Gaučosi su došli po naslov prvaka, ali je Batistutu, Redonda, Simeonea, Caniggiu, Sensinija, Ortegu i ostale iz takta izbacila situacija oko Maradone, pa je, po mnogima najjača argentinska sekekcija svih vremena, ispala od Rumunije sa 3:2. Gheorge Hagi ili „Maradona sa Karpata“ dao je jedan gol i asistirao Dumitrescuu za dva, te je Rumunija ostvarila najveći uspjeh u historiji.

Roberto Baggio je sa dva gola spasio Italiju protiv Nigerije (2:1), Španija je bila ubjedljiva protiv Švicarske (3:0), Bebeto je donio Brazilu prolazak u četvrtfinale protiv SAD-a (1:0), a Švedska je na krilima nove zvijezde Kenetha Andersona, koji je postigao dva gola izbacila Saudijsku Arabiju sa 3:1. Holandija je sa 2:0 uz sjajan gol Dennisa Bergkampa dobila Irsku, Njemačka je teško prošla protiv Belgije (3:2), a Meksiko je ponovo nakon penala ispao od Bugarske.

Italija je polufinale izborila pobjedom nad Španijom 2:1 zahvaljujući Dini i Robertu Baggiu, a Švedska je nakon penala dobila Rumuniju sa 5:4. U jednoj od najboljih utakmica na prvenstvu Brazil je golom Branca devet minuta prije kraja dobio Holandiju sa 3:2, a Hristo Stoichkov je prekrasnim pogotkom iz slobodnjaka srušio aktuelne prvake Nijemce (2:1). Tri minute nakon svog gola Stoichkov je asistirao Lechkovu za pobjedu Bugara, prethodno je Matthaus doveo Nijemce u vodstvo.

Brazil – Italija 0:0 (3:2 penali)
PASADENA – Stadion Rose Bowl. Gledalaca 94.194. Sudija: Sandor Puhl (Mađarska). Žuti kartoni: Mazinho i Cafu (Brazil), Apolloni i Albertini (Italija).
BRAZIL: Tafarel, Jorginho (Cafu 21'), Branco, Santos, Silva, Aldair, Bebeto, Dunga, Zinho (Viola 106'), Mazinho, Romario. Selektor: Carlos Alberto Parreira.
ITALIJA: Pagliuca, Benarrivo, Maldini, Albertini, Mussi (Apolloni 35'), Baresi, Donadoni, D. Baggio (Evani 95'), Massaro, R. Baggio, Berti. Selektor: Arrigo Sacchi.
U prvom polufinalu je Italija slavila protiv Bugarske sa 2:1 zahvaljujući dva gola Roberta Baggia, dok je Brazil golom Romaria deset minuta prije kraja dobio Švedsku sa 1:0 i pridružio se Italiji. U utakmici za treće mjesto Švedska je sa ubjedljivih 4:0 bila bolja od Bugarske, a svi golovi su pali u prvom poluvremenu. Henrik Larsson je najavio veliku karijeru, a Keneth Anderson je potvrdio klasu.

Brazil četvrti put na krovu svijeta

U velikom finalu na Rose Bowlu u Pasadeni, predgrađu Los Angelesa, igrali su Brazil i Italija. Iako je 120 minuta završeno bez golova, ne može se reći kako je utakmica bila loša. Brazil je dominirao, ali je sjajna talijanska odbrana izdržala sve napade. Prvi put su svjetskog prvaka odlučivali penali.

Baresi i Santos su na početku promašili, onda su pogodili Albertini i Evani za Italiju, a Romario i Branco za Brazil, pa su odlučivale zadnje dvije serije. Daniele Massaro je promašio, a Carlos Dunga je pogodio i na Robertu Baggiu je bila velika odgovornost. Zlatni dečko talijanskog fudbala uzeo je loptu i svom snagom je poslao preko gola za četvrti naslov svjetskog prvaka za Brazil. Suze Baresija i stanje šoka Roberta Baggia nešto je što vjerovatno do tada nije viđeno.

Promo

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.