Kao da loši rezultati nisu bili dovoljni, Chelsea se našao i na meti FIFA-inih sankcija. Naime, londonski Plavci neće moći praviti transfere na dva naredna prelazna roka.
Sve se to desilo zbog petljanja sa transferima maloljetnika. Chelsea kao da je sam tražio "belaja", s obzirom da Plavci godinama akumuliraju nenormalan broj mladih igrača, a potom također nenormalan broj njih šalju na posudbe - većinu pomenute posudbe "progutaju".
U omladinski pogon Chelseaja konstatno stižu igrači iz cijelog svijeta, ali samo rijetki dobiju pravu priliku na Stamford Bridgeu. Ostali se šalju na posudbe, a već odavno se čuju vapaji sa Otoka da se stane u kraj takvoj praksi Chelseaja. Inače, Plavci trentuno imaju 41 fudbalera na posudbi i možda im je to sada jedini spas, u vrijeme kada su se nad Bridge nadvili crni oblaci FIFA-inih sankcija.
Međutim šta se tačno dogodilo? Kakav uticaj će zabrana transfera imati, kako će se Chelsea nositi sa njom?
FIFA je zabranila Chelseaju transfere na period od dva prelazna roka zbog kršenja Člana 19 i Člana 18b Regulative o transferima i statusu igrača, dva mjeseca nakon što je klub uspio osigurati potpis Christiana Pulisica (koji će ostati na posudbi u Borussiji Dortmund do kraja sezone).
Nema transfera do početka sezone 2020/2021?
Treba, ipak, pričekati. Sličnu situaciju smo već mogli vidjeti kada su zabrane transfera za Atletico Madrid, Real Madrid i Barcelonu u pitanju.
Chelsea još uvijek ima pravo uložiti žalbu FIFA-i, a ukoliko zabrana svejedno ostane na snazi, postoji i opcija ulaganja žalbe Sudu za arbitražu u sportu. Za sve je to potrebno vremena.
Barcelona je, podsjetimo, dobila zabranu transfera u trajanju od dva prelazna roka u aprilu 2014. godine. Žalba upućena FIFA-i je odbijena u augustu 2014., dok je Sud za arbitražu isto učinio u decembru. Čitav proces je dakle potrajao osam mjeseci, tako da je Barcelona ljeta te godine ipak mogla praviti transfere.
Dakle, Chelsea može iscrpiti nekoliko žalbi prije nego što zabrana i formalno stupi na snagu. Ukoliko žalbeni postupci "prebace" početak ljetnog prelaznog roka, Chelsea će moći registrovati nove igrače za narednu sezonu. S obzirom da je Barcin postupak trajao osam mjeseci, nema razloga da Chelseajev ne potraje barem četiri.
Tako bi Chelseajeva zabrana zapravo mogla početi važiti od zimskog prelaznog roka 2020. godine, ukoliko, naravno, ne bude oborena u žalbenom postupku. Moguće je da bude skraćena i na jedan prelazni rok...
Pakleno ljeto na vidiku
Chelsea bi, kako smo već objasnili, mogao ući u naredni ljetni prelazni rok znajući da sljedeća dva nema kupovine. Logična pretpostavka je da bi ljeto pred nama moglo biti izuzetno prometno na Bridgeu.
Plavci bi tako mogli "obiti kasu" za naredno ljeto, baš kao što je to učinila Barcelona na ljeto 2014. kada je potrošila skoro 200 miliona eura na Lusa Suareza, Ivana Rakitića, Ter Stegena, Claudija Brava, Mathieua i ostale.
Londonski velikan će morati riješiti i pitanja igrača koji će ući u zadnju godinu ugovora (Luiz, Pedro, Willian), morat će rukovodioci Chelseaja razmisliti i šta uraditi sa Hudsonom-Odoijem, ali i sačekati Edena Hazarda. Još uvijek je aktuelna priča o njegovom moućem odlasku.
Posudbe
Uz pretpostavku da će imati ovo ljeto za dovođenje novih igrača, Chelsea trenutno ima 41 igrača na posudbi (njih 20 imaju ugovore koji važe i poslije ove godine) i moći će ih vratiti čak i kada zabrana stupi na snagu.
Neki od njih su mladi talenti poput Tammyja Abraham, Masona Mounta, Ola Aina i Fikaya Tamorija, dok su tu i igrači koji momentalno mogu doprinijeti ekipi (neki su i doprinosili) - Michy Batshuayi, Kurt Zouma, Victor Moses i Bakayoko koji sada igra dosta dobro u Milanu.
Tu je naravno i Christian Pulisic koji će bez obzira na sve stići na Stamford Bridge na ljeto i koji je svakako planiran kao bitan faktor u budućnosti.
Šta je tačno skrivio Chelsea?
Kako smo na početku naveli, Chelsea je u čitavu nevolju dospio jer je prekršio dva člana i to Član 19 i Član 18b Regulative o transferima i statusu igrača.
Član 19 se tiče registracije maloljetnih igrača, a Chelsea je kažnjen jer je u utakmicama svojih omladinskih timova koristio igrače bez da ih je prethodno registrovao - većina njih su bili dječaci na probi. FIFA-ina pravila nalažu da i takvi igrači moraju imati odgovarajuću dokumentaciju, dok je engleski FA ipak nešto opušteniji po tom pitanju. Zanimljivo, i FA je zbog toga "uhvaćen" u prekršaju i vjerovatno će se pridružiti Chelseaju u žalbenom postupku.
Jedan od primjera je Bertrand Traore. Internacionalac iz Burkine Faso koji danas brani boje Lyona je kao igrač na probnom radu svojevremeno upisao nekoliko nastupa za omladinski tim Chelseaja, da bi kasnije dobio ugovor i upisao nekoliko mečeva i u prvom timu.
Međutim, Traore je u Chelsea stigao kao 15-godišnjak, ali ga Plavci nisu mogli legalno registrovati jer maloljetnicima koji ne dolaze iz "Evropskog ekonomskog područja" nije dozvoljeno praviti transfere u inozemne klubove, osim u slučaju da razlog dolaska u neku državu nije primarno fudbalski.
Tako je Chelsea odlučio platiti i poslati Traorea u internat, kako bi školovanje moglo biti predstavljeno njegovim primarnim razlogom boravka u Engleskoj. Kao igrač na probnom radu je, kako smo već naveli, nekoliko puta nastupio za mlade timove Chelseaja u prijateljskim susretima, da bi potpisao ugovor sa Plavcima kada je napunio 18 godina.
Član 18b se, pak, odnosi na "uticaj trećih lica". U osnovi se se radi o praksi, koja više nije legalna (ali je to bila do 2017.), postizanja dogovora sa s trećim licem o uticaju na ponašanje drugog kluba po pitanju stvari vezanih za transfere. To se uglavnom odnosi na dogovore sa menadžerima i članovima porodice, iako FIFA-a ovom slučaju nije iznijela detalje o prekršajima Chelseaja.
Zaključak
Chelsea će vjerovatno moći usporiti postupak i omogućiti sebi poslovanje na ljetnom prelaznom roku, te se tada "opremiti" pojačanjima. Biće, međutim, zanimljivo vidjeti da li će Plavci moći oboriti odluku ili barem prepoloviti zabranu na jedan prelazni rok.
Podsjetimo, Barcelona i Atletico Madrid nisu uspjeli u svojim žalbenim postupcima, Real Madrid je, sa druge strane, uspio skratiti zabranu sa dva na jedan prelazni rok. Naravno, iako se između pomenutih slučajeva mogu povući paralele, postoje i značajne razlike u prirodi i težini prekršaja.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Ideja koja bi mogla na adresu UEFA-e
Kosovo i Bosna i Hercegovina dobili su najteži mogući udarac: "Te države ne postoje?"
Oproštajan intervju od Reala
Modrić za kraj otkrio istinu koju je u sebi godinama nosio: "Sad to mogu reći"
Nije se dugo čekalo na reakciju
Ponižen je! Vučić poslao nikad žešču prijetnju čuvenom srpskom košarkašu: "U roku od sat mogu da..."
Kakve riječi teniske ikone