Pomoć za sada izostaje
Ikona propada u parku: Spava na klupi i nema šta da jede, a sinovi mu žive nekoliko metara pored
Fudbal nije uvijek bio monstruozna industrija kakva je danas, zbog čega postoje igrači koji nisu postigli ekonomsku stabilnost unatoč svojim vrhunskim karijerima. I upravo zbog toga Apolinar Paniagua, legendarni fudbaler u Paragvaju već godinama luta ulicama.
Nekadašnji napadač, koji je je igrao za reprezentaciju Paragvaja pa čak i branio dresove najvećih klubova u toj zemlji poput Olimpije, Guaranija i Libertada na utakmicama Copa Libertadoresa, danas ima 77 godina.
Prošle godne našao se u centru pažnje kada je snimljen na ulici kako odgovara na na pitanja jedne žene i nabraja svoje uspjehe u karijeri.
Bio je u sve u osim dobrom stanju. Sjedio je na ulici, bez cipela i teško odgovara. Zbog toga su mu mnogi korisnici na društvenim mrežama ponudili pomoć.
Godinu kasnije njegova situacija se i nije previše promijenila. Boravi u jednoj ruševnoj kući blizu parka te uživa gledajući svoj unučad kako igraju fudbal.
Interesanto da u blizini žive i njegova djeca, ali ga još uvijek nisu udomila. Lokalni frizer svrati s vremena na vrijeme i ošiša ga na klupi.
Zanimljivo je i to da ga i pored njegove djece koja su u blizini hrane frizer i njegova žena i to svakodnevno.
Apolinar Paniagua rođen je 23. jula 1946. u Yaguarónu. Osim ekipau kojima je igrao u Paragvaju, igrao je i za Antofagastu (Čile), Deportivo Pereira (Kolumbija) i Tampico Madero (Meksiko).
Godine 1972. stigao je do Millionairesa koji te sezone nisu uključivali igrače iz Argentine ili Brazila kao inače, već su nova pojačanja bili Paniagua i njegov sunarodnjak Miguel Angel Sossa.
Stigao je do titule pravaka, Paniagua se također pamti po tome što je postigao 2000. gol u povijesti Millonariosa 20. maja 1973. godine.
Ljudi koji ga viđaju svakodnevno u parku su tražili i pomoć od države kako bi pomogli Paniagui zbog svog doprinosa paragavajskom fudbalu, ali pomoć je za sada izostala.
Promo
Oko 150 učesnika čistilo deponiju, izletište i planinarilo
Mozzart podržao ekološku akciju u Zabrđu kod Viteza
Naše mjesto za sve
Otvoren renovirani veliki Bingo Stup
Popularno
Njegove riječi su ostavile sve u nevjerici
Legenda šokirala naciju - Nikola Jokić više ne igra za Srbiju?
Nakon poraza od Austrije
Demirovića navijači ostavili bez teksta: "Ovo nikad nisam doživio, uspjeli smo prepasti Austriju"
Dao svoje viđenje utakmice
Esmir Bajraktarević nakon poraza od Austrije: "Nismo bili sretni i to je fudbal"
Bivši omladinski reprezentativac BiH
Tarik Biberović spremno čeka dres Turske: "Ponosan sam na svoju braću"
Za njega više nema mjesta u klubu