Federalni savez će dobiti novog predsjednika
Danas Izborna skupština NS Federacije BiH, bez delegata i kandidata iz FS Kantona Sarajevo · Udarna vijest
Izborna skupština Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine će biti održana danas. Federalni fudbalski Savez će dobiti novog predsjednika i novi Izvršni odbor, a na Skupštini neće biti delegata iz Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo, niti će ovaj Savez imati kandidate za tijela u NS FBiH.
Danas će u Sarajevu biti održana Izborna skupština Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine.
Današnja Izborna skupština će biti po jednoj stvari jedinstvena. Naime, na njoj neće učestvovati delegati iz Fudbalskog saveza Kantona Sarajevo, niti će Savez čiji su članovi dva najveća bosanskohercegovačka kluba Sarajevo i Željezničar, imati svoje kandidate za Izvršni odbor i ostale komisije koje su u nadležnosti Skupštine.
Sami tim je Fudbalski savez Kantona Sarajevo u odnosu na ostale u nepovoljnom položaju, pogotovo ukoliko se uzme u obzir činjenica da predsjednik Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine u novom četverogodišnjem mandatu biti čovjek iz “kantonalnih saveza”, kako je propisano Statutom.
Fudbalski savez Kantona Sarajevo neće imati delegate i kandidate za funkcije na Skupštini zbog toga što Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo na preporuku Ministarstva kulture i sporta nije upisalo u Registar udruženja nijednu od dvije održane Izborne skupštine.
Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo je nakon izvršenog nadzora Ministarstva sporta i kulture nezakonitim proglasilo Izbornu Skupštinu na kojoj je učestvovao 21 klub iz Kantona Sarajevo, kao ni onu na kojoj su učestvovali predstavnici famoznih udruženja i četiri kluba.
Drugim riječima, Fudbalski savez Kantona Sarajevo je nakon ovih odluka ostao obezglavljen, zbog čega je Nogometni savez FBiH osnovao Komisiju za normalizaciju funkcionisanja pomenutog kantonalnog saveza u kojoj se nalazi član Pravnog komiteta Fudbalskog saveza BiH Enes Hašić, zatim predsjednik Nogometnog saveza Federacije BiH, te predstavnici FK Sarajevo i FK Željezničar.
Zadatak ove Komisije je da stvori pretpostavke za održavanje izbora u Kantonu Sarajevo, no činjenica je da će Izborna skupština NS FBiH biti održana bez predstavnika iz Kantona Sarajevo te da interese ovog kantonalnog saveza danas neće imati ko zastupati.
Shodno Statutu danas će biti izabran novi predsjednik Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine i to će biti neko od predstavnika kantonalnih saveza.
Osim predsjednika biće izabrano i još devet članova Izvršnog odbora, a predsjednik Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine će shodno Statutu Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine po automatizmu biti član Izvršnog odbora državnog Saveza.
Skupština Nogometnog saveza Federacije Bosne i Hercegovine broji 40 delegata, a s obzirom da neće biti delegata iz Kantona Sarajevo onda će na današnjoj Skupštini biti prisutno maksimalno 36 delegata. Po četiri dolaze iz 10 kantonalnih i županijskih saveza, koji daju po dvojicu kandidata za Izvršni odbor.
Oni koji budu imali više glasova tokom izbornog procesa će postati članovi Izvršnog odbora, a kvorum za održavanje Izborne skupštine je tri četvrtine, odnosno danas na Skupštini mora biti prisutno 30 delegata kako bi ona bila održana.
Promo
Pharma Classic iz Zagreba šampion je petog turnira
Spektakularan 3x3 turnir Mozzartbet tour Republike Srpske u Novom Gradu
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Košrkaš je javno prozvao Srbiju
Vučić opravdano strahuje! Simanić nikad neće zaboraviti šta mu je uradio Đoković: "Jutros mi je..."
Navijačka grupa se zove Torcida
Ponoćna akcija Albanaca u "srcu Srbije", više neće da trpe, poruka je žestoka: "Na vrata smo vam..."
Simanić se osjeća izdanim