IEM Krakow opet u bojama Team Vitality
U nedjelju je spuštena zavjesa na prvi IEM u Krakowu, poslije više od deset godina IEM zime u Spodeku u Katovicama. Pehar je na kraju (opet) završio u rukama Team Vitalityja, ali prije nego što dođemo do ZywOo showa, vrijedi proći kroz cijeli playoff i vidjeti ko je stvarno imao šanse, a ko je samo došao da slika ovu veličanstvenu arenu.
Prvo Četvrtfinale: Aurora protiv FURIA-e
Playoff je otvoren u petak duelom turske Aurore i brazilskog miks lineupa u FURIA-i. Aurora je imala solidan run kroz grupe, ali u BO3 je realnost u jednom trenutku jednostavno došla po svoje – FURIA je uzela seriju 2:0 i poslala ih kući bez previše drame. Mi smo taj meč gledali na autoputu prema Krakovu na mobitelu i, iskreno, nije pokazao ništa što će ući u historiju – dovoljno da se konstatuje da je FURIA zasluženo prošla dalje i da je mentalno tek tu počela dizati gas.
Drugo Četvrtfinale: G2 protiv MOUZ
Druga strana žrijeba donijela je duel (našeg) G2 – MOUZ, tekmu u kojoj je G2 na početku izgledao kao da ima stvari pod kontrolom na prvoj mapi, ali je sve to, na našu žalost, prosuo u ključnim momentima. Overpass je, nakon što je G2 ispustio dva meč‑poena, otišao u produžetke gdje je MOUZ iskoristio svaku grešku i preokrenuo vodu na svoj mlin. Na Dust2 priča je bila puno jasnija – MOUZ je rutinski zatvorio mapu i seriju, pobijedivši 2:0. SunPayus iz G2 odigrao je jedan od svojih lošijih LAN mečeva, s HLTV 3.0 ratingom debelo ispod prosjeka, što se i previše vidjelo u mid‑round odlukama. Mi smo, usput rečeno, u toj tekmi bili najglasniji G2 navijači u dvorani – mahali smo bosanskom zastavom, vikali svaku rundu i uvjeravali sami sebe da će bar jednom proraditi onaj klasik “G2 u OT‑u”. Nije pomoglo, i baš zbog toga ostaje gorak osjećaj, pogotovo jer je MOUZ u tom trenutku bio ranjiviji nego što je izgledalo na semaforu – ali G2 jednostavno nije znao da ga “zagrize” do kraja.
Prvo polufinale: FURIA protiv Teama Spirit
U subotu smo u prvom polufinalu gledali FURIA‑u protiv Spirita, sudar različitih stilova gdje su Brazilci tražili ritam i timsku igru, a Spirit standardno gurao kroz strukturu i firepower. Serija je otišla na sve tri mape, s tim da je odlučujući Nuke bio pravi test za glavu, a ne samo za nišan – FURIA je u ključnim momentima djelovala opuštenije i agresivnije, dok je Spirit izgledao kao da svaku grešku plaća duplo - skor na semaforu je postajao sve gori a nervoza u timu sve veca. YEKINDAR je poslije meča zahvalio igračima Spirita na “odličnoj igri” i priznao da je ostao bez glasa od vikanja, što odlicno oslikava kakav je haos bio u areni u tim zadnjim rundama.
Drugo polufinale: Team Vitality protiv MOUZ
Drugo polufinale bilo je onaj trenutak kad je postalo jasno da je Krakov, zapravo, ZywOo‑v grad. Vitality je protiv MOUZ‑a odradio posao gotovo rutinski: 2:0 u seriji, 13:7 na Nukeu i 13:6 na Dust2, bez da je u jednom trenutku izgledalo kao da meč može pobjeći iz ruku Francuzima. MOUZ je do tog trenutka ostavljao dojam ekipe koju “moraš ozbiljno shvatiti”, ali u sudaru s Vitalityjem razlika u individualnoj formi, decision makingu u ključnim momentima i iskustvu na velikoj sceni bila je prevelika da bi se sakrila jednim dobrim poluvremenom. ZywOo je tu već zagrijavao ruku za finale – završio je polufinale s 40 fragova, 103,8 ADR‑a i HLTV 3.0 ratingom 1,68, praktično sam gurnuvši Vitality kroz vrata TAURON arene koja vode direktno u veliko finale. Kad tim ima takvog igrača u ovoj formi, polufinale više ne izgleda kao prepreka, nego kao usputna formalnost. Momenat za sladokusce priredio je apEX u predzadnjoj rundi na Dust2, kada je sa shorta bacio molly na site, a imao u šteku i drugi – da ga nisu prije toga ubili s leđa, bacio bi i taj drugi i tako spriječio MOUZ da plantaju bombu. Nevjerovatna inteligencija i priprema, fakat fenomenalno.
Meč za treće mjesto: MOUZ protiv Teama Spirit
Meč za treće mjesto između MOUZ‑a i Spirita imao je onaj klasični vibe “igramo jer moramo, ne jer želimo”, kako na tribinama, tako i na serveru. Spirit je, ipak, ozbiljnije shvatio zadatak, uzeo Dust2 i Mirage za laganih 2:0, a sh1ro je odigrao monstruoznu seriju na AWP‑u, dok je donK izgledao kao da je odradio posao “na pola gasa”. Ipak, dovoljno da se uzme treće mjesto i par lijepih fragmovie momenata, ni blizu intenziteta koji su imali polufinala ili finale.
Veliko finale: FURIA protiv Team Vitality
Grand final je donio ono što smo svi priželjkivali – BO5 između FURIA‑e koja je igrala iznad očekivanja i Vitalityja koji je u Krakow došao kao favorit i branilac IEM titule iz Katowica 2025. FURIA je otvorila jako, uzela Mirage i nakratko natjerala sve da se zapitaju može li se stvarno desiti iznenađenje, ali od tog trenutka Vitality je prebacio u onaj svoj hladni “machine mode” i vezao tri mape zaredom. Inferno, Nuke i Overpass otišli su na stranu Francuza, koji su seriju zatvorili 3:1 i pokazali zašto ih ekipe poput FURIA‑e još uvijek gledaju kao referencu, a ne kao ravnopravnog rivala.
MVP IEM Krakow 2026 – ZywOo
o ovom momku smo vec pisali u proslim tekstovima tako da cemo vam sad navesti samo par impozantnih brojki sa ovog turnira:
1,59 HLTV rating na turniru, njegov najbolji Big Event učinak u karijeri.
1,67 rating kroz playoff i 1,66 u samom finalu protiv FURIA‑e.
1,26 killova po rundi, oko 0,50 deathova po rundi i skoro 95 ADR.
Multikill u 29,3% svih rundi i “round swing” od preko +6% – praktično svaka šesta runda na serveru bila je njegova.
29. MVP medalja u karijeri i prva u 2026., odmah na prvom velikom LAN‑u godine.
Naši: NiKo i huNter
NiKo je ovaj IEM gledao iz malo drugačije perspektive – kao igrač Falcons‑a koji opet dolazi na event s pričom o “superteamu” i opet završava ranije nego što je trebao i nego sto smo se nadali. Falcons su ispali još prije Krakow playoffa, nakon brutalnog poraza od MOUZ‑a u meču sa tri produžetka, i to je ponovo otvorilo staro pitanje: koliko još ovakvih ranih izlazaka ovaj roster može preživjeti prije nego što pukne po šavovima. NiKo je individualno i dalje na visokom nivou, ali tekst o Falconsima se, nažalost, odavno piše više u kategoriji “mogli su” i “trebali su” nego u kategoriji “uspjeli su”. Prije turnira NiKo je govorio kako sa povratkom kyousukea i zonica želi “pokazati svima naš pravi nivo”, ali realnost IEM Krakowa bila je još jedna bolna epizoda u filmu koji smo već gledali. Falcons su i dalje roster koji na papiru ima firepower da gura daleko na S‑tier eventima, ali svaki rani exit dodatno pojača dojam da je NiKo zarobljen između ambicije da osvaja i frustracije što se isti problemi stalno vraćaju.
Dok je NiKo vodio svoje bitke u Falconsima, njegov rođak huNter je u Krakovu bio prvo lice jednog drugačijeg projekta – G2‑a u kojem je već mjesecima IGL, u novoj ulozi u kojoj se veoma dobro snašao, te je ovdje ispunio osnovni cilj: ući u playoff i izaći pred publiku. G2 je u Krakowu prošao kroz oba stagea, pobijedio MongolZ, Liquid i FUT, i tek u četvrtfinalu stao na MOUZ‑u, u seriji gdje su imali svoje šanse da barem uzmu mapu. huNter je u intervjuima ponavljao mantru “step by step” – Stage 1, Stage 2, pa playoff – i daje dojam da mu uloga kapetana sve više leži. Krakow mu vjerojatno neće ući u lični top 3 LAN‑ova po fragovima, ali hoće po tome kako je vodio tim kroz haotične mečeve i kako je G2, nakon što “trolla” seriju protiv Spirita u grupama, ipak našao način da se vrati i izbori mjesto među šest najboljih. U sezoni gdje svi pričaju o supertimovima i superzvijezdama, huNter je u Krakovu više ličio na najvažniju polugu u ovoj G2 mašini – i upravo takvi turniri često budu temelj kad se počinju pričati neke nove, velike priče, i mi se nadamo da ćemo G2 i huNtera ponovo gledati u završnicama velikih turnira.
Krakow, grad sa našim tragom
Krakow nije samo nova adresa na IEM kalendaru nego grad koji historijski, na neki čudan način, vuče liniju i prema našem regionu. Još u 14. stoljeću poljska vladarka Jadwiga – kćerka ugarsko‑poljsko‑bosanskog dvora, rođena od kralja Ludovika i majke Elizabete od Bosne – okrunjena je baš ovdje, na Wawelu, ne kao kraljica nego kao “kralj Poljske”, i zajedno s mužem Vladislavom II. Jagelom podigla je Jagiellonski univerzitet na noge. To je isti onaj univerzitet koji danas leži par stanica od TAURON Arene i koji nosi imena ljudi poput Kopernika i Vojtile, ali i korijen iz priče u kojoj Bosna nije bila samo fusnota u udžbeniku.
Goodbye Spodek, hello TAURON
Krakow je ovaj put bio savršena kulisa za IEM koji se seli iz Spodeka u novu dvoranu – sve što je moglo da škripi, jednostavno nije. Ulazi, redovi, sigurnost, raspored – sve je bilo posloženo tako da možeš mirno da se baviš samo CS‑om, a ne logistikom preživljavanja. Tribine su bile dovoljno glasne da svaki full buy zvuči kao mali derbi, a ljudi u gradu imaju onaj poljski miks ljubaznosti i praktičnosti, a navijači uvijek spremni da zastanu i ispričaju se o CS‑u kao da se znate godinama. Kad sve to spojiš s činjenicom da se IEM nakon Katovica preselio u jednu od najmodernijih dvorana u Evropi, dobiješ turnir koji izgleda i zvuči baš kao što je ESL i najavljivao – novi glavni stage Counter‑Strike scene, bez ijedne ozbiljne fleke na organizaciji a nama, ekipi SportSport ostaje da se zahvalimo na srdačnosti i gostoprimstvu - Dziękujemy Krakowowi!.
Promo
Oglasi
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.
Popularno
Kalkulacije su počele
Nikad veće interesovanje za utakmicu Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj: Samo da Bosanci...
Odigrali neriješeno protiv Ekvadora
Historijski bod Curacaa od ogromnog je značaja i za Bosnu i Hercegovinu, evo i zašto!
Nakon utakmica odigranih sinoć i jutros
Evo kako izgleda poredak trećeplasiranih reprezentacija i kakve su šanse BiH za prolaz dalje!
Selektor Gane sarkastičan
Gana opljačkana pred očima cijelog svijeta: "Imaju sreće što je VAR otišao na kafu"
Predsjednik nazvao Infatina