EPA

Na Otoku se ipak zadržao samo jednu sezonu i tamo nije zapamćen po dobrom

Na današnji dan: Realizovan je jedan od najvećih transfera u historiji Premiershipa

Muhamed Bogilović

Neki fudbaleri jednostavno nikada ne uspiju da se naviknu na određene klubove, te to pokazuje da proces aklimatizacije zaista postoji.

Godina je 2014. i svijet fudbala još uvijek nije navikao na transfere koji sa ukupnom vrijednošću prelaze preko 100 miliona eura.

Međutim, prekretnice se već dešavaju i probijaju se rokovi upravo tog ljeta.

Kako to obično biva, ne može se ni sa svaki mtransferom u potpunosti pogoditi, a današnja priča je upravo dokaz tome.

Naime, na današnji dan 2014. godine, Manchester United je doveo Angela di Mariju iz Real Madrida.

Sada već legendarni Argentinac je zadužio dres sa brojem sedam i potpisao petogodišnji ugovor sa Crvenim đavolima.

Velikan sa Old Trafforda je izdvojio u to vrijeme vrtolgavih 60 miliona funti što je bio najveći transfer u Velikoj Britaniji u to vrijeme.

Ipak, transfer se pokazao kao veliki promašaj, te je Di Maria već nakon godinu dana napustio Crvene đavole, bježeći glavom bez obzira.

To se ispostavilo kao ispravan potez, jer je nakon toga uslijedio transfer u Paris Saint Germain gdje se zadržao narednih sedam godina i gdje je ispisao historiju francuskog kluba.

U dresu Manchester Uniteda je odigrao 32 utakmice, na njima je uspio postići četiri pogotka i imati 11 asistencija.

Međutim, to nije zadovoljilo ni navijače Crvenih đavola, kao ni Louis van Gaala koji ga je doveo na Old Trafford kao osvajača Lige prvaka.

Očekivali su mnogo više od reprezentativca Argentine jer je došao iz redova Real Madrida.

U dresu kraljevskog kluba odigrao je 190 utakmica, te postigao 36 pogodaka i podijelio čak 85 asistencija.

Sjajan doprinos sa odličnim brojkama nastavio je i u Paris Saint Germainu gdje je odigrao 295 utakmica, postigao 93 pogotka uz 119 asistencija.

Potražite više informacija na temu Premier league:

Di Maria je spasio svoju karijeru odlaskom iz Uniteda, a u istoj je uspio osvojiti Svjetsko prvenstvo 2022. godine sa Argentinom i dva puta Copa Americu.

U klupskom fudbalu osvajao je Ligu prvaka jedanput, pet puta naslov prvaka Francuske, jedanput trofej prvaka Španije i Portugala, te desetine kupova u ovim zemljama.

Oglasi

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.