Dominacija Perković i Lavilleniea se nastavila i u Zürichu

Novih sedam finala na Evropskom prvenstvu

Nakon Barcelone 2010. i Helsinkija 2012. Sandra Perković je također još jednom potvrdila svoju dominaciju u bacanju diska.

Treće zlato u nizu osigurala sa 71.08 što je nacionalni rekord Hrvatske. Ukupno to je 18 hitac svih vremena i prvi preko 70 metara nakon 1992. godine. Druga je bila Melina Robert Michon (Fra) sa 65.33, dok je brončana sa 64.33 Shanice Craft.

Svjetski rekorder u skoku s motkom Francuz Renaud Lavillenie treći put zaredom osvojio je naslov evropskog prvaka nakon što je Zürichu slavio s rezultatom 5.90 metara.Lavillenieu su za pobjedu bila potrebna tek četiri skoka - 5.65 i 5.80 je preskočio iz prve, a 5.90 iz drugog pokušaja. Olimpijski pobjednik iz Londona potom je pokušao preskočiti 6.01, no nije uspio. Drugo mjesto osvojio je Poljak Pawel Wojciechowski (5.70 m), a treći je bio Francuz Kevin Menaldo (5.70 m).

Na ovaj način je Francuz postao tek drugi atletičar u istoriji koji je osvojio tri uzastopna evropska zlata u skoku s motkom. Prije njega to je uspjelo Nijemcu Wolfgangu Nordwigu (1966., 1969., 1971.). Mađar Krisztian Pars obranio je naslov europskog prvaka u bacanju kladiva pobijedivši s rezultatom 82.69 metara. To je najbolji rezultat ove godine u svijetu. Olimpijski pobjednik iz Londona je do pobjede stigao hicem u posljednjoj,  šestoj seriji.

Do tada je bio drugi iza svjetskog prvaka Poljaka Pawela Fajdeka koji je disk bacio na 82.05 metara. Treće mjesto pripalo je Rusu Sergeju Litvinovu s rezultatom 79.35. S obzirom na osvojene medalje u posljednjih nekoliko godina, može se reći kako Pars dominira u ovoj disciplini.

Najveći uspjeh u karijeri je napravila Bjeloruskinja Marina Arzamasova koja je uzela zlato na 800 metara. Nakon dvije bronce, Arzamasova je sa 1:58.15 osigurala prvo zlato. Druga je bila braniteljica zlata iz Helsinkija Britanka Lynsey Sharp (1:58.80), a broncu je osvojila Poljakinja Joanna Jozwik (1:59.63).

U finalu utrke na 400 metara s preponama, Eilidh Child je slavila s 54.48, Ukrajinka Anna Titimets je druga prošla ciljem sa 54.56, dok je Ruskinja Davidova na kraju treća sa 54.60.

Olga Saladukha je treći put zaredom najbolja u Evropi. Svjetska prvakinja iz Daegua je pobijedila s rezultatom 14.73 m ispred Ruskinja Yekaterine Koneve (14.69) i Irine Gumenyuk (14.46).

U utrci na 5000 metara Eritrejka sa švedskim pasošem Meraf Bahta je bila najbrža sa 15:31.39. Sifan Hassan je ovaj put bila druga sa 15:31.79, njena po pasošu zemljakinja Susan Kuijken je sa 15:32.82 treća. Francuskinja Christelle Daunay je sa novim evropskim rekordom (2:25.14 sati) postala nova prvakinja u maratonu. Ispred 38-godišnje Talijanke Valerije Straneo koja je u cilj ušla sa 13 sekundi zaostatka, dok je brončana Augusto ciljem prošla 27 sekundi iza Daunay.