Pistorius nije trčao u finalu

Atletsko SP

Na Svjetskom atletskom prvenstvu američka štafeta u sastavu Nixon, Jackson, Taylor i Merritt osvojila je zlato u štafetnoj utrci 4x400 metara s vremenom 2:59.31, ispred Južnoafričke Republike (Victor, Mogawane, De Beer, Van Zyl) i Jamajke.

Iako u finalnoj utrci za Južnu Afriku nije nastupio Oscar Pistorius pripalo mu je srebrna medalja, jer je nastupio u polufinalu. Tako je Pistorius, koji trči na protezama, postao prvi hendikepirani atletičar s medaljom u povijesti svjetskih prvenstava.

Pistorius u finalu nije nastupio jer je prema dogovoru unutar ekipe zamijenjen kao najsporiji u preliminarnim utrkama.

U ostalim finalnim disciplinama Amerikanac Dwight Phillips osvojio je zlatnu medalju u skoku u dalj s najboljim rezultatom sezone 8,45 metara, a Nijemac David Storl osvojio je zlato u bacanju kugle s rezultatom 21,78 metara.

Kod atletičarki u utrci na 5000 metara pobijedila je Kenijka Vivian Cheruiyot obranivši naslov iz Berlina. Cheruiyot je slavila s rezultatom 14:55.36 ispred sunarodnjakinje Sylvie Kibet (14:56.21) i Etiopljanke Meseret Defare (14:56.94). Cheruiyot je u Daeguu slavila i na 10 km.

U bacanju koplja zlatnu medalju osvojila je Ruskinja Maria Abakumova rezultatom 71,99 metara, dok je dionicu od 200 metara najbrže istrčala Jamajčanka Veronica Campbell-Brown. Njezinih 22 sekunde i 22 stotinke je najbolji rezultat sezone.

Campbell-Brown, vlasnica pet medalja s olimpijskih igara i sedam medalja sa svjetskih prvenstava, slavila je ispred Amerikanke Carmelite Jeter (22.37) i njezine sunarodnjakinje Allyson Felix (22.42).

Danas su održane i polufinalne utrke na 200 metara za atletičare, a sve oči nakon diskvalifikacije na duplo kraćoj dionici bile su uprte u najbržeg čovjeka na svijetu Usaina Bolta. Jamajčanin ovoga puta nije razočarao. Iako je imao najsporiju reakciju na startu od 22 atletičara u polufinalnoj utrci, uvjerljivo je pobijedio u svojoj skupini vremenom 20.31, osjetno usporivši pred ciljem. Najbrže vrijeme polufinala ostvario je aktualni europski prvak na 100 i 200 metara Francuz Christophe Lemaitre (20.17).