Šest medalja u Keniju, Kimani bez plasmana
Edna Mgeringwony Kiplagat

Počelo SP

M. Maksimović

U južnokorejskom gradu Daeguu počelo je Svjetsko prvenstvo u atletici. Prvog dana su se dijelile medalje u maratonu i utrci na 10.000 metara kod atletičarki. Ako gledamo po medaljama, prvi dan je protekao u dominaciji atletičarki iz Kenije koje su uzele svih šest medalja. Prvi put u istoriji imamo situaciju da su na svjetskim prvenstvima ili olimpijskim igrama sva mjesta na postolju u maratonskoj utrci pripala atletičarkama ili atletičarima iz iste države.

Etiopljanka Bezunesh Bekele je vodila nakon 5 odnosno 10-tog kilometra, Atsede Baysa nakon 15, a onda je vodstvo preuzela Priscah Jeptoo. Nakon dvadesetog pa do kraja gledali smo borbu između Priscah Jeptoo, Sharon Jemutai Cherop i Edne Ngeringwony Kiplagat.Na kraju je slavila Edna Kiplagat, pobjednica Njujorškog maratona iz prošle godine sa 2:28:43.

Drugo mjesto je pripalo Priscah Jeptoo sa 2:29:00, dok je treća Sharon Jemutai Cherop (2:29:14). Najveća etiopska uzdanica osvakačica brončane medalje na SP-u u Berlinu, Aselefech Mergia nije izdržala do kraja, odustala je.I naša predstavnica, Lucia Kimani nije uspjela otrčati maraton do kraja.

Svoju dominaciju Kenijke su nastavile i u utrci na 10.000 metara. Vivian Cheruiyot osvojila je naslov svjetske prvakinje na 10,000 metara u vremenu 30:48.98 minuta. Srebro i broncu su osvojile njene zemljakinje Sally Kipyego (30:50.04) i braniteljica naslova u ovoj disciplini otprije dvije godine iz Berlina Linet Masai (30:53.59).
Kenijska reprezentacija savršeno je pripremila taktiku za utrku, a to je rezultiralo njihovim apsolutnim trijumfom, jer je i četvrto mjesto osvojila Priscah jepleting Cherono.

Cheruiyot, svjetska prvakinja iz Berlina na 5000 metara, u Daegu je stigla s namjerom osvojiti zlatne medalje u obje dugoprugaške discipline, na 5000 i 10,000 metara. Nakon uspjeha na dužoj stazi, preostaje joj još da u petak pokuša obraniti naslov na kraćoj.