
Nova drama u Mugellu
Bagnaia o duelu s braćom Marquez: "Samo sam ih gledao, nisam mogao ništa"
Francesco Bagnaia zapalio je tribine u Mugellu tokom borbe s braćom Marqueze, ali se potom ponovno susreo s poznatim problemima koji su ga udaljili od postolja pred domaćom publikom.
U prvih šest krugova Vn Italije činilo se da je stari Bagnaia opet tu – agresivan, precizan, brz.
Ulazio je u otvoreni duel sa timskim kolegom iz Ducati Lenova, Marcom Marquezom, pa čak nije izostalo ni kontakta u žestokoj borbi za vodeću poziciju.
"Samo su me pitali šta se desilo s Marcom kada smo imali kontakt," rekao je Bagnaia za TNT Sports.
"Mislim da je to bio potpuno normalan kontakt u trci, ali vjerovatno su samo htjeli da čuju moje viđenje."
Međutim, nakon početnog 'vatrometa', problemi s prednjim krajem ponovo su se pojavili.
Oglasi
Bagnaia je počeo gubiti ritam, širiti linije u prljavom zraku iza drugih motocikala i ubrzo se našao nemoćan – iza oba brata Marquez.
Kako se trka razvijala, nada u postolje se sve više gasila.
Konačni udarac stigao je u pretposljednjem krugu kada ga je pretekao Fabio Di Giannantonio na GP25 VR46 Ducatiju i preuzeo treće mjesto.
"Dao sam svoj maksimum – čak i više ovog vikenda jer sam stvarno želio da se borim za pobjedu," rekao je Bagnaia.
"Ali nakon 6–7 krugova, počeo sam se mučiti s prednjim krajem. Morao sam da sačekam malo, a onda sam zapeo iza braće Marquez."
Oglasi
"Samo sam ih gledao i nisam mogao ništa da uradim. Uvijek ista priča – držim se 0.7 ili 0.8 sekundi iza, pokušam da se približim, a kad dođem na 0.2 ili 0.3 sekunde, prednji kraj počinje da bježi i onda moram da usporim."
Iako je prošle godine u Mugellu bio nezaustavljiv, ove sezone Bagnaia ne može pronaći isti osjećaj na motociklu.
"Znam da mogu biti u borbi za pobjede. Ali iz nekog razloga ove sezone nemam isti osjećaj s motociklom. Čudno je, ali tako je."
Njegova jedina pobjeda ove sezone došla je na COTA-i – nakon što je Marquez pao s vodeće pozicije.
"S novim gumama mogu da se borim. Ali čim ih potrošim malo naprijed, postaje jako teško."
Oglasi
"Marc ulazi mnogo brže u krivine i uspijeva izbjeći pokrete koje ja ne mogu da kontrolišem. Nikad ranije nisam imao ovakvih problema. Motor je sličan prošlogodišnjem, a ipak se mučim s prednjim krajem – to mi je zaista neobično."
Na sve to, Bagnaia je na Mugellu morao voziti bez većih 355mm kočionih diskova koji su mu ranije pomogli s osjećajem prednjeg kraja.
Zbog karakteristika staze, bio je prisiljen koristiti standardnu 340mm verziju.
Trenutno zaostaje 110 bodova za Marcom Marquezom i 70 za Alexom Marquezom u ukupnom poretku.
Možda će mu naredni vikend na TT Assenu – gdje je tradicionalno jak – donijeti bolje vijesti.
No s obzirom da i ta staza nema mnogo jakih zona kočenja, moguće je da će opet morati bez velikih kočnica.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.