
Rezervni vozač Cadillaca
Lando Norris uvjeren: Colton Herta ima sve za Formulu 1
Britanski as vjeruje da će američki vozač bez problema uhvatiti korak s Formulom 1.
Cadillac F1 tim je pred Veliku nagradu Italije objavio da je potpisao Coltona Hertu kao zvaničnog testnog i razvojnog vozača.
Ovim potezom Herta je odlučio napustiti IndyCar, seriju u kojoj se takmičio od 2019. godine.
Amerikanac iza sebe ima devet IndyCar pobjeda, ali mu je san uvijek bio prelazak u Formulu 1.
Kako bi stekao dovoljno bodova za superlicencu potrebnu za F1, Herta će istovremeno nastupati i u Formuli 2.
To je potvrdio i Dan Towriss, izvršni direktor TWG Motorsportsa, koji stoji iza Cadillac F1 projekta.
Oglasi
Veći dio karijere Herta je proveo u Sjevernoj Americi, ali je još 2015. vozio u MSA Formula prvenstvu za Carlin, gdje se sreo s Norrisom.
Lando Norris ističe da 25-godišnjaku neće biti teško prilagoditi se ulozi test vozača Cadillaca.
Britanac smatra da Herta ima veliko iskustvo u vožnji različitih bolida i da je to ključna prednost.
Na pitanje koliko je teško biti test vozač Formule 1, Norris je rekao: "Mislim, to je zeznuto. Koliko je teško? Vjerovatno ne previše za njega."
"On je dobar u skakanju iz jednog tipa bolida u drugi, i to radi cijeli život. Izuzetno je talentovan vozač i momak s kojim sam uživao odrastati, mislim da je to bilo 2015."
Oglasi
"Da, nije teško, jer mislim da ima dovoljno vještine da uskoči u bilo šta i bude brz. Ali biti jedan od najboljih u Formuli 1 je teško."
"Ako mu je i dalje cilj da ne bude samo test vozač, nego da u narednih nekoliko godina postane F1 vozač, naravno da to postaje nezgodno."
"Ali da, on je lako sposoban da jednog dana bude u Formuli 1 i sličnim stvarima. Radujem se da ga, nadam se, vidim tamo."
Norris je tako još jednom jasno stavio do znanja da vjeruje u Hertin potencijal za prelazak u najelitnije društvo motosporta.
Amerikanac sada ima jedinstvenu priliku da kroz Cadillacov F1 projekat pokaže da je spreman za vrhunski nivo takmičenja.
Njegova kombinacija iskustva iz IndyCara i planiranog nastupa u Formuli 2 mogla bi biti ključ za ostvarenje dugogodišnjeg sna.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.