Pole pozicija Lorenzu

Motegi

T. Hebib

Ostvarivši novi rekord kruga u Motegiju (1'45.543)  Jorge Lorenzo je osvojio pole poziciju. Sve su oči bile usmjerene na Stonera i Rossija, no Lorenzo je  pocijepao konkurenciju i došao do prve startne pozicije četvrti put u svojoj MotoGP karijeri.

Ne zaboravimo da je Lorenzo upravo završavao na podijumu svaki put kada je startao iz prvog reda, što znači da bi i sutra mogao ostvariti dobar rezultat, pogotovo zato što se nakon niza povreda vratio u dobru formu a to je i pokazao u zadnje dvije trke.

Casey Stoner će krenuti sa druge startne pozicije znajući da bi ovo mogla biti trka na kojoj će izgubiti titulu i vjerovatno će učiniti sve da u ranoj fazi izbije na čelo (a znamo da dobro starta) i tako bar na kratko pomrsi račune vodečem u poretku.

Prvi startni red završava sa Haydenom i to daje nadu Hondi da bi mogli ostvariti dobar rezultat na domaćem terenu, na kojem nisu slavili od 2004 kada je pobijedio Makoto Tamada. Rossi u osvajanj titule kreće sa četvrte pozicije.