"Prelijepo" nebo iznad Indianapolisa

Rossi oborio rekord

T. Hebib

Američki meteorolozi su bili u pravu. Najavili su padavine i to se i desilo.

No, krenimo od početka. Trka u klasi od 125cc je krenula po lijepom vremenu. Pol Espargaro je odlično startao i poveo ali u devetom krugu pravi grešku i prvu poziciju preuzima Nicolas Terol koji na kraju i pobjeđuje. Mike Di Meglio i Stefan Bradl startaju veoma loše. Drugospomenuti to ipak popravlja i na kraju će završiti kao treći. Di Meglio iako je završio deseti može biti zadovoljan jer je izgubio samo tri boda u odnosu na direktnog konkurenta Corsija koji je završio sedmi.

U trinaestom krugu počinje padati kiša, prvo lagano, da bi za nekoliko minuta počelo pravo nevrijeme koje je organizatore natjeralo da trku prekinu u sedamnaestom krugu. U tom trenutku je staza izgledala povoljnije za trke glisera ili jet-skija nego za dvotočkaše.

Nakon ovog prekida, trka u klasi od 250cc se odgađa i treba da starta poslije najjače klase. Nevrijeme se stišalo, kiša je prestala i vozači u Moto GP klasi startaju. Rossi kreće loše, gubi par pozicija i to najbolje koristi Dovizioso koji izbija na čelo, ali se tu ne zadržava dugo jer ga prestiže zahuktali Nicky Hayden. Vodio je sve do četrnaestog kruga kada ga, nakon par neuspiješnih napada, Valentino ipak prestiže.

Vremenski uslovi se opet pogoršavaju jer uz  kišu sada imamo i veoma jak vijetar koji je u jednom trenutku počeo obarati reklame, nanositi kojekavo smeće i čak podizati velike vazdušne jastuke koji su služili kao zaštita na jednom dijelu staze. Sve ovo je opet primoralo organizatore da u dvadesetom krugu prekinu trku.

ROSSI49146869. pobjeda za RossijaKao i u klasi od 125cc, završeno je dvije trećine trke, rezultati se priznaju, Rossi pobijeđuje po 69-ti put i postaje čovjek sa najviše pobijeda u najjačoj klasi. Sa ovim prvim mijestom odmakao je Stoneru, koji je završio četvrti, na 87 bodova razlike i mogao bi već na narednoj trci u Japanu proslaviti titulu svijetskog šampiona.