Ukrajinci osvojili četiri zlata
Detalj iz borbe Kate - Fetahović

Završeno Evropsko prvenstvo u boksu

M. Maksimović

Finalnim borbama u Liverpoolu je završeno Evropsko prvenstvo u boksu. Ovaj turnir i Liverpoolu, pamtit ćemo po sjajnom rezultatu Memnuna Hadžića koji je u kategoriji preko 91 kilograma osvojio brončanu medalju. Prvu za BiH na seniorskim takmičenjima.

Odličan dojam su ostavili plasmanom u četvrtfinale Velibor Vidić u kategoriji do 69 kilograma odnosno
darko Kučuk u kategoriji do 81 kilograma.

Gledajući ukupno, ovo 37. po redu Evropsko prvenstvo, obilježili su bokseri iz bivšeg SSSR, a prve četiri reprezentacije po broju osvojenih medalja su Ukrajina, Rusija, Armenija i Bjelorusija. Ukrajinci su se predstavili u sjajnom izdanju, osvojili su četiri zlata. Georgiy Chygayev u kategoriji do 51 kilograma,
Vasyl Lomachenko je zlatni u kategoriji do 57 kilograma, Oleksandr Usik do 81 kilograma i Ivan Senay koji je osvojio zlato u kategoriji do 75 kilograma. Pored četiri zlata, jedinu broncu je osvojio Rouan
Kapitonenko u kategoriji preko 91 kilograma.

Rusi su također osvojili pet medalja, ali su se zlatno medaljom okitili Egor Mekhontsev u kategoriji
do 91 kilograma, odnosno Leonid Kostylev u kategoriji do 60 kilograma. Dvije zlatne medalje su otišle u Armeniju, te po jedna u Bjelorusiju, Bugarsku dok je jedna ostala i u Engleskoj.  Ukupno je 20 zemalja osvojilo medalje na ovom Evropskom prvenstvu.

Rezultati finala:
Do 48 kg - Hovhannes Danielyan (Arm) - De La Nieve (Spa) 7:6
Do 51 kg - Georgiy Chygayev (Ukr) - Salomo N'Tuve (Swe) 5:0
Do 54 kg - Luke Campbell (Eng) - Detelin Dalakliev (Bug) 5:5 odlukom sudija pobjeda Campbella
Do 57 kg - Vasyl Lomachenko (Ukr) - Araik Ambartsumov (Rus) 7:1
Do 60 kg - Leonid Kostylev (Rus) - Vazgen Safaryants (Bje) 7:3
Do 64 kg - Eduard Ambartsumyan (Arm) - Gyula Kate (Hun) RSCI R1 1:27
Do 69 kg - Mohamed Nurudzinau (Bje) - Jack Culcay-Keth (Nje) RSCI R3 1:45
Do 75 kg - Ivan Sinay (Ukr) - Maksim Koptyakov (Rus) 9:4
Do 81 kg - Oleksandr Usik (Ukr) - Siarhei Korneyev (Bje) 11:2
Do 91 kg - Egor Mekhontsev (Rus) - Tsolak Ananikyan (Arm) 9:2
+  91  kg - Kubrat Pulev (Bug) - Denis Sergeev (Rus) 9:2