Arda slomio Švicarsku

M. Maksimović

U uzbudljivoj utakmici koja je odigrana po izuzetno jakoj kiši reprezentacija Turske je nakon preokreta savladala Švicarsku 2:1, ostavivši domaću reprezentaciju već nakon dvije utakmice bez četvrtfinala.

Obe reprezentacije su ušle u utakmicu pod velikim pritiskom značaja pobjede odnosno težine poraza. Već u 5. minuti u prilici je Nihat, ali je Benaglio spreman. Pet minuta kasnije Inler je isprobao svoj udarac, ali je Volkan nekako ukrotio loptu. U 25. minuti slobodan udarac za Švicarsku, Barnetta sjajano šutira ali je Volkan opet spreman.

Dvije minute kasnije velika prilika za Tursku. Arda Turan nakon slobodnog udaraca kupi otpadak, šutira ali pogađa stativu. Na isteku prvih pola sata igre Švicarska stiže do vodstva Derdiyok je izbjegao opsajd zamku, oštro centrirao a na pravom mjestu je bio Turčin, ali u dresu Švicarske, Hakan Yakin je zabio za 1:0. Samo dvije minute kasnije, opet prilika za Yakina, ovaj put nakon centrašuta Barnette, ali ostaje 1:0.

Švicarska - Turska 1:2
Stadion St. Jakob-Park. Gledalaca 39.730
Sudija: Lubos Michel (Slovačka)
Žuti kartoni: Derdiyok (Švicarska) Tuncay, Mehmet Aurelio, Hakan,
Strijelci: 1:0 - H. Yakin (32.) 1:1 - Semih (57.), 1:2 - Arda (92.)
Švicarska: Benaglio, Lichtsteiner, Müller, Senderos, Magnin, Fernandes (od 76. min Cabanas),
Inler, Behrami, Barnetta (od 66 min Vonlanthen) , H. Yakin (od 85. min Gygax), Derdiyok
Selektor: Jakob Kuhn
Turska: Volkan, H.Altintop, Emre Asik, Servet, Hakan, Mehmet Aurelio, Tuncay,
Tümer (od 46. min Topal), Gökdeniz (od 46. min Semih) , Arda, Nihat (od 85. Kazim) .
Selektor Fatih Terim.
Pet minuta prije odlaska na odmor, pokušao je iznenaditi Altintop Benaglia ali nije prošlo.
Nakon prvog poluvremena Terim je u svlačionici ostavio Tümera i Gökdeniza, a priliku su dobili Topal i Semih. Upravo je ovaj drugi vratio Tursku u život.

Igrala se 57. minuta, Nihat je centrirao, a Semih Senturk napadač Fenera glavom pogađa za 1:1. Od tog izjednačujućeg gola Turske do 83. minute je bilo prilika na obe strane, ali upravo u 83. su domaćini imali najveću. U kontranapadu su domaći imali situaciju tri na jedan, Yakin je šutirao Volkan je odbranio.

I onda u 92. minuti utakmice, Arda je povukao jednu loptu, šutirao sa oko 18 metara, lopta se od Mullera odbija u mrežu Benaglia. Turska je tako djelimično ponovila EURO 2000.Tada je u susretu odluke pobjedila Belgiju koja je ostala bez četvrtfinala, večeras su savladli Švicarsku, ali još uvijek nisu osigurali četvrtfinale.