Argentina nije izgubila prvu utakmicu od 1990. godine

Vrijeme za novi poraz

Reprezentacija Argentine je posljedni put prvu utakmicu na Svjetskom prvenstvu izgubila 1990. godine. To je svakako podatak vrijedan respekta prije večerašnjeg okršaja sa našom reprezentacijom. Ukupno gledajući Argentina je pet puta gubila prvu utakmicu na turniru, dva puta nakon što je osvajala naslove svjetskog prvaka.

Kao svjetski prvaci, Argentinci su imali čast da otvore SP 1982. godine u Španiji. Igralo se na Camp Nou stadionu, gdje je publika dočekala velikog Maradonu koji je tada za 7.7 miliona dolara potpisao za Barcelonu. U istom sastavu su bili i Maradona i Kempes i Ardiles i Passarella, ali Belgijanci nisu istakli bijelu zastavu. Erwin Vandenbergh je zabio za 0:1 u 62.minuti, Belgija je slavila.

Osam godina kasnije ponovila se ista stvar. Argentina je otvarala u Milanu SP 1990. godine, 8.juna. Maradona je opet predvodio reprezentaciju, Caniggia je ušao u drugom poluvremenu. Nije pomoglo, Omam - Biyik je glavom savladao Pumpidoa. Francuz Vautrot je isključio Kana - Biyika, pa Massinga ali to nije pomoglo Argentini. Od tada do danas Argentina nije izgubila prvu utakmicu. U pet utakmica ostvarili su pet pobjeda zaredom. Igrali su protiv Grčke, Japana, Nigerije dva puta i Obale Slonovače uz gol razliku 9:1. Didier Drogba je u 82.minuti susreta u Hamburgu (2006) uspio ublažiti poraz svoje reprezentacije.

Do Španije 1982. godine, Argentina je izgubila tri prve utakmice. Još tamo 1934. godine kada je nokaut faza bila na rasporedu od početka, Knut Kroon je zaključio preokret Švedske za pobjedu 3:2. U Švedskoj 1958. godine nije dobro prošla družina Guillerma Stabilea, jer su na startu stradali od Zapadne Njemačke 1:3. U Njemačkoj 1974. godine Poljska je sa Grzegorzom Latom (dva gola) srušila Argentinu 3:2.