Argentina sredila Brazil
Slavlje Gaučosa

M. Maksimović

Nakon Atlante 1996. godine, ponovo će u finalu Olimpijskog turnira igrati Nigerija i Argentina.
U prvom polufinalu Nigerija je nadigrala Belgiju 4:1 u drugom Argentina Brazil 3:0.

Nigerija je savladala Belgiju 4:1, a dvostruki strijelac je bio Obasi. Već u 17. minuti Nigerija je vodila 1:0, Adefemi je bio strijelac. Nakon primljenog gola, Belgija je pokušala uzvratiti preko Verthonghena, a dobru priliku do odlaska u svlačionice je imao  na drugoj strani Okoronkwo.

Belgija je otvorila drugo poluvrijeme pokušajem Harouna u 53. minuti. Šest minuta kasnije Obasi povećava prednost Nigerije. U 62. inuti dobru priliku propušta Anichebe, što opet ispravlja Obasi u 71. minuti svojim drugim golom. U 78. minuti lijep gol postiže Okonkwo, a konačan rezultat postavlja Ciman dvije minute prije kraja.

Branitelj naslova Argentina će igrati ponovo u finalu, treći put od Atlante 1996. godine. Ovaj put je Argentina u velikom derbiju zaustavila Brazil u pohodu
na prvo zlato. Dvoboj na Workers' Stadionu je pratilo 52.968 gledalaca ali u prvom poluvremenu nisu mogli vidjeti ništa posebno.
Argentina je u nastavku utakmice imala sjajnih šest minuta U 52 minuti Di Maria je ubacio, a na pravom mjestu je bio Sergio Aguero. Brazilci se nisu pošteno ni oporavili a stigao je novi udarac.Ovaj put Aguera pronalazi Messi i to je 2:0.

Brazil najbolju priliku ima u 65. minuti, Ronaldinha iz slobodnog udarca sa 25 metara pogađa prečku. U 76. minuti Argentina postiže i treći gol, Breno u svom 16-ercu ruši danas neuhvatljivog Aguera, a Riquelme realizuje najstrožu kaznu. Brazilci su se teško pomirili sa ovim porazom, Lucas i Thiago Nevs nikako. U tri minute Martin Vasquez je pokazao obojici crveni karton.