
Šest susreta 17. kola Premijer lige BiH igra se danas od 14 sati i 30 minuta, dok su dueli Zrinjskog i Čelika, te Olimpica i Leotara na programu u nedjelju (sutra).
U ovom kolu niti jednu utakmicu ne možemo posebno izdvojiti, no nema sumnje da će nas i ovaj vikend čekati puno uzbuđenja i neizvjesnosti. Vremenski uvjeti nešto su povoljniji nego prije sedam dana, pa je i to razlog da očekujemo puno iz ovih utakmica.
Većih problema ne bi trebao da ima jesenji prvak i aktuelni osvajač Kupa, Borac, koji u Banja Luci dočekuje Drinu. Borac ima 36 bodova, 19 više od 14-plasirane Drine. No, Zvorničani su najavili nadigravanje na Gradskom stadionu u Banja Luci.
Optimisti su u Zvorniku poslije pobjede nad Budućnosti (2:0) u zaostaloj utakmici 16. kola koja je, na snijegom prekrivenom terenu, odigrana u srijedu. Izabranici Darka Vojvodića žele nastaviti niz od četiri utakmice bez poraza (tri pobjede i jedan remi), dok Borac s druge strane na svom terenu nije poražen već sedam utakmica.
Pored očekivanja da ubilježe danas tri boda pred svojim navijačima, u Borcu iščekuju i dobre vijesti iz Gradačca. Naime, drugoplasirani Željezničar, koji zaostaje pet bodova za vodećim Borcem, gostuje Zvijezdi. Tradicija, kada su u pitanju utakmice ovih dviju ekipa na Banja Ilidži, na strani je Zmajeva. Tri puta je Zvijezda dočekivala sarajevske Plave i tri puta slavila. Interesantno, sva tri puta s jednim golom razlike.
Nema sumnje da će neizvjesno biti i ovaj put. Željezničar dolazi da ovjeri domaću pobjedu protiv Olimpica u prošlom kolu, ali i nastavi žestoku utrku s Borcem za titulu. Zvijezda, pak, želi prekinuti neugodan niz na domaćem terenu. Da "nova Zvijezda", predvođena Draganom Jovićem na klupi, može puno toga napraviti pokazala je i prošle sedmice, kada je u Travniku remizirala sa istoimenim domaćinom (2:2), a prethodno imala dva gola prednosti.
Na Banja Ilidžu se vraćaju golman Elvis Karić, stoper Velibor Vasilić i veznjak Srđan Savić. Svi oni sada nose plavi dres, a sezonama unatrag činili su okosnicu "crveno-bijelih."
Bordo tim protiv Slavije, derbi začelja u Banovićima
Zanimljivo bi moglo biti i na Koševu, u duelu Sarajeva i Slavije. Bordo tim se želi navijačima iskupiti za poraz u Zenici od Čelika (2:1), ali i pobjedom pokušati sustići gradskog rivala Željezničara i do kraja sezone, ako ništa, pokušati osigurati plasman u Evropu.
I dok je Sarajevo s 2:1 "palo" u Zenici, Slavija je identičnim rezultatom ostala bez bodova u Tuzli. Slavija je zadnji put poražena s 2:0 na Koševu, no prije toga nekoliko je utakmica završeno rezultatom 1:1. Pribojavaju se navijači Bordo tima da gosti iz Lukavice ponovo naprave senzaciju. To ne bi bilo iznenađujuće, obzirom da gosti dolaze rasterećni.
Epitet derbi začelja nosi duel u Banovićima. Posljednjeplasirani Velež (16 bodova), gostuje 13-plasiranoj Budućnosti koji ima svega jedan bod više. I jedni i drugi će "gristi" i to je sasvim sigurno. Budućnost sebi ne smije dozvoliti poraz od izvranog konkurenta u borbi za opstanak, a ne treba ni napominjati koliko bi eventualna pobjeda donijela Rođenima.
U početku sezone Budućnost nije uspijevala nikoga pobijediti na svom stadionu, ali su u zadnje tri utakmice bili bolji od Olimpika, Travnika i Leotara. Proljetni dio prvenstva započeli su porazom u Zvorniku od Drine (1:2).
Gosti iz Mostara, koje od ove zime s klupe vodi Milomir Odović, motiva svakako imaju, posebno nakon pobjede nad gradskim rivalom Zrinjskim u prošlom kolu.
Nakon Zvijezde, na Piroti bodove traži Sloboda
I drugu utakmicu nastavka sezone Travnik igra na Piroti. I ponovo će Veziri ugostiti ekipu iz Tuzlanskog kantona. Nakon teško izborenog remija sa Zvijezdom (2:2), odmjerit će snage i sa Slobodom. Tuzlaci su na petom mjestu sa samo jednim bodom više od Travničana, pa je stoga ovaj duel zanimljiv i dosta nepredvidiv.
Travničani imaju prednost domaćeg terena, ali Tuzlaci jako kvalitetnu ekipu od ove zime. Slavili su u posljednje tri utakmice.
U Prijedoru će snage odmjeriti Rudar i Široki Brijeg. Ugljari su bezbrižni na sredini tabele sa 22 boda, dok Široki sa tri boda više još uvijek ima izgledne šanse dai zbori Evropu, što je svakako i cilj tima sa Pecare. Prijedorčani slast pobjede nisu osjetili u zadnjih četiri utakmice. Tačnije, od 30. oktobra prošle godine i domaće pobjede nad Olimpicom (3:1).
No, dobro su startali u drugi dio sezone, odigravši 0:0 s Leotarom u Trebinju. Široki je na Pecari poražen od vodećeg Borca, pa će ovo biti dobra prilika da se iskupe, ili bar pokušaju iskupiti svojim navijačima za taj poraz.
Usput, treba kazati kako je Rudar u prvom dijelu sezone šokirao Širokobriježane, savladavši ih na Pecari s 2:1. Osim te utakmice, ove dvije ekipe sastajale su se ranije još dva puta. Jednom je Široki dobio 1:0, dok je jednom susret završen bez pobjednika (1:1).
Zrinjskom "gori pod nogama"
U nedjelju, dakle sutra, dva susreta na programu. Zrinjski u Zenici dočekuje Čelik, a Olimpic Leotar. Zeničani u susret ulaze rasterećeno, bez ikakvog pritiska, posebno nakon pobjede nad Sarajevom u prošlom kolu. Imaju 22 boda i, bar za sada, sigurnu sredinu tabele.
Plemićima "gori pod nogama", pa će na sve načine pokušati doći do trijumfa nad gostima iz Zenice. Zvuči nevjerovatno, ali Zrinjski je slavio tek jednom u zadnjih osam utakmica. Preostalih sedam su gubili. Pred njima je težak raspored. Nakon Čelika, idu Slaviji, a onda dolazi Sarajevo, pa idu na megdan Slobodi i Budućnosti.
Olimpik na Grbavici ima priliku pobjedom dodatno pobjeći iz donjeg dijela tabele. I Olimpic i Leotar imaju po 21 bod iz dosad odigranih 16 utakmica. Vukovi su poraženi posljednja dva prvenstvena susreta, a nisu uspjeli postići niti jedan gol.
No, njihove ambicije ove sezone najviše su usmjerene na Kup, gdje igraju u polufinalu. Treba istaći kako Vukovi nemaju osam standardnih igrača iz prvog dijela sezone. Tako da ih čeka težak proljetni dio prvenstva.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.