Brazil i Belgija prvi polufinalisti
Šokantan poraz Italijana

Olimpijski fudbalski turnir, četvrtfinale

Fudbalske reprezentacije Belgije i Brazila prve su izborile plasman u polufinale Olimpijskog turnira u Pekingu.

Belgijanci su napravili veliki podvig eliminisavši Italiju. Azzuri su u grupnoj fazi takmičenja domonirali i u tri utakmice osvojili sedam bodova, bez primljenog gola. Međutim, u četvrtfinalu su se ispriječili Belgijanci ili bolje rečeno Dembele koji je postigao dva pogotka i bio neriješiva enigma za protivničku odbranu. Italijani su poveli u 18. minuti golom Rossija iz jedanesterca, a Belgija je tada ostala sa igračem manje, pa se činilo da je pitanje pobjednika riješeno. Međutim, golovima Dembela u 24. i Mirallesa u 45. minuti uslijedio je veliki preokret. U 74. minuti novi jedanesterac za Azzure, a egzekutor je ponovo Rossi – 2:2. Odluka je pala pet minuta kasnije, a presudio je Dembele za veliki trijumf Belgijanaca. I Italijani su susret završili sa desetoricom igrača, obzirom da je u u 81. minuti isključen Viviano.

Zanimljivo je bilo i u drugol četvrtfinalnom meču, a Brazilci su u polufinale prošli tek nakon produžekata. Tokom 90. minuta igre mreže su mirovale, iako su Ronaldinho i društvo od 51. minuta imali igrača više (isključen Baning). Kamerunci su napadima Brazilaca odoljevali do 101. minuta, a tada je Sobis pogodio za 1:0. Na 2:0 povosio je četiri minute kasnije Marcelo.

Belgija će u polufinalu igrati sa pobjednikom dueal Nigerija – Obala Slonovače, a Brazil čeka boljeg iz utakmice Argentina – Holandija.