Brazil svjetski prvak u futsalu
Brazilci slave naslov nakon 12 godina

Nakon 12 godina apstinencije

Malonogometna reprezentacija Brazila osvajač je zlatne medalje na Svjetskom prvenstvo koje je održano u Rio de Janeiru. Brazilci su u finalnom meču nakon boljeg izvođenja kaznenih udaraca savladali Španiju rezultatom 4:3, te se tako nakon 12 godina apstinencije uspjeli vratiti na svjetski tron.

Nakon 40 minuta igre susret je završen bez pobjednika 2:2. Domaći su poveli u 24. minuti i to autogolom Borje. Marquinho je izveo korner, a španski reprezentativac nespretno je reagovao i loptu srenuo u vlastitu mrežu. Ipak, Furija se brzo vratila u igru i već nakon 120 sekundi Torras je pogodio za 1:1. Novo vodstvo Brazilu obezbijedio je Vinicius u 36. minuti, ali je Španija izjednačila dvije minute prija kraja golom Alvara. U produžecima nije bilo golova pa se pristupilo izvođenju kaznenih udaraca, a više sreće i spretnosti imali se Brazilci.

Selektor Brazila tada je zamijenio golmana i među stative poslao Franklina, koji je odbranio udace Torrasu i Marcelu, što je označilo početak velikog slavlja. Podsjetimo, Španija se na SP kvalifikovala nakon što je u baražu aliminisala našu reprezentaciju pobjedom u oba susreta.

Treće mjesto i bronzanu medlju osvojili su reprezentativci Italije koji su savladali Rusiju rezultatom 2:1.