Kapiten fudbalske reprezentacije u minuloj utakmici protiv Irske, Zvjezdan Misimović, odavno je ušao u istoriju kao igrač sa najviše nastupa u istoriji bh. tima.
Misimović je na Aviva Areni nosio kapitensku traku, a ta mu je utakmica bila 66. u karijeri u državnom dresu Bosne i Hercegovine, te je reprezentativna desetka igrač sa najviše nastupa u istoriji fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine.
Misimović je rođen u prijestolnici njemačke savezne države Bavarije Minhenu 5. juna 1982. godine, a u dresu fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine debitovao je 18. februara 2004. godine protiv Makedonije.
Nekadašnji reprezentativac Bosne i Hercegovine Hasan Salihamidžić prišao je Misimoviću u teretani Bayerna, gdje je Miske počeo fudbalsku karijeru i pitao ga da li bi igrao za BiH. Zvjezdan, čiji su roditelji iz Bosne i Hercegovine, nije puno razmišljao i odmah je prihvatio poziv koji je uslijedio od tadašnjeg selektora Blaža Sliškovića.
Najteže trenutke u reprezentativnoj karijeri doživio je kada ga je bivši selektor Zmajeva Miroslav Ćiro Blažević, iz samo njemu znanih razloga, optužio je da je prodao utakmicu baraža za odlazak na SP u Južnoj Africi protiv Portugala u Lisabonu.
Ćiro je bljuvao vatru, govoreći nebuloze kako je Misimović dio sveopšte zavjere i kako je rekorder po broju nastupa za BiH lažirao povredu kako ne bi igrao protiv Portugala. Misimović je ustupio na uvid i nalaze doktora u Wolfsburgu koji su potvrđivali da je zaista bio povrijeđen, ali Ćiro se nije povukao. Gotovo kompletna javnost stala je stranu Misketa, a Ćiro je ubrzo otišao u zaborav.
"Meni je velika čast igrati za svoju zemlju. Istina je, rođen sam u Njemačkoj, ali su moji iz Bosne i Hercegovine i ja se osjećam kao Bosanac. Uvijek sam se osjećao kao Bosanac. Uvijek dajem svoj maksimum na terenu i mislim da narod to cijeni", kaže Misimović.
Na terenu možda izgleda sporo, tromo, ali Misimović je jedan od rijetkih fudbalera koji jednim potezom može riješiti utakmicu. To je toliko puta do sada pokazao.
Često osporavan i kritikovan, ali ipak neupitni miljenik navijača, ovaj virtuoz sa loptom, već je sada sebi obezbijedio počasno mjesto u istoriji fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine.
Igrači sa najviše nastupa u dresu BiH
Zvjezdan Misimović 66
Emir Spahić 55
Elvir Bolić 52
Sergej Barbarez 49
Vedin Musić 45
Kenan Hasagić 43
Hasan Salihamidžić 43
Edin Džeko 42
Elvir Baljić 39
Muhamed Konjić 38
Mirsad Hibić 36
Zlatan Bajramović 35
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.