Portugalac Cristano Ronaldo je večeras prema očekivanju proglašen najboljim fudbalerom za 2008. godinu u izboru FIFA-e. Cristiano Ronaldo je u godina iza nas predvodio Manchester United do evropskog naslova, odnosno do titule u Premiershipu.
Na putu do ovih trofeja, Cristano Ronaldo je zabio 42 gola.
- Možda ovdje nema engleskih fudbalera, ali ja mislim da je itekako važno što smo večeras
ovdje ja i Fernando Torres kao predstavnici engleskih klubova - naglasio je Ronaldo, dodavši: - Ovo je pobjeda i za engleske navijače, jer je pokazala kako je Premiership jedna od vodećih liga na svijetu.
Cristiano Ronaldo je rođen 5. februara 1985. godine, a prije dolaska u Manchester United,
četiri sezone je bio igrač Sportinga iz Lisabona. Već ranije je za odlične igre u 2008. godini dobio dva priznanja, Zlatnu loptu France Footballa, te Nagradu za fudbalera godine u izboru Udruženja profesionalnih fudbalera (FIFPro).
Ronaldo je na ovaj način postao tek treći Portugalac koji je dobio Zlatnu loptu nakon
Eusebia (1965) i Luisa Figa (2000), te drugi Portugalac koji je dobio FIFA-nu nagradu za najboljeg fudbalera nakon Figa kojem je to uspjelo 2001. godine.
Drugo mjesto u izboru pripalo je Argentincu Lionelu Messiu, dok je treći bio Španaca Fernando Torres. U konkurenciji za nagradu bili su i Brazilac Kaka, te Španjolac Xavi.
Ronaldo je ukupno osvojio 935 bodova, Argentinac Lionel Messi 678 bodova, a trećeplasirani
Fernando Torres 203 boda, četvrti je Kaka sa 183 bodova, dok je Xavi na petom mjestu sa 155 bodova.Od 208 selektora za 23-godišnjeg Portugalca odlučilo se njih 136, dok je njih 72 bilo naklonjeno mladom Argentincu
U ženskoj konkurenciji nagradu za najbolju igračicu godine dobila je treću godinu zaredom
Brazilka Marta ispred Njemice Birgit Prinz i Brazilke Cristiane.
Dosadašnji fudbaleri godine:
2008: Cristiano Ronaldo (Portugal, Manchester United)
2007: Kaka (Brazil, Milan)
2006: Fabio Cannavaro (Italija, Juventus, Real)
2005: Ronaldinho (Brazil, Barcelona)
2004: Ronaldinho (Brazil, Barcelona)
2003: Zinedine Zidane (Francuska, Real)
2002: Ronaldo (Brazil, Inter, Real)
2001: Luis Figo (Portugal, Real)
2000: Zinedine Zidane (Francuska, Juventus)
1999: Rivaldo (Brazil, Barcelona)
1998: Zinedine Zidane (Francuska, Juventus)
1997: Ronaldo (Brazil, Barcelona, Inter)
1996: Ronaldo (Brazil, PSV,Barcelona)
1995: George Weah (Liberija, PSG, Milan)
1994: Romario (Brazil, Barcelona)
1993: Roberto Baggio (Italija, Juventus)
1992: Marco van Basten (Holandija, Milan)
1991: Lothar Matthäus (Njemačka, Inter)
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora/ica, a ne nužno i stavove portala SportSport.ba te portal ne može i neće odgovarati za sadržaj tih kometara. Komentari koji sadrže vrijeđanja, psovanja i vulgaran riječnik mogu biti uklonjeni bez najave i objašnjenja, ali to ne obavezuje SportSport.ba da obriše sve komentare koji krše pravila. Čitanjem prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim uvjerenjima.