Dvije pobjede i tri remija
Težak teren na Grbavici

Premijer liga BiH, 17. kolo

U današnjih pet poslijepodnevnih susreta 17. kola domaći su ostvarili dvije pobjede, a tri susreta završena su remijima identičnim rezultatom 1:1. Najefikasniji su bili fudbaleri Čelika, odnosno Hadžić koji je tri puta zatresao mreži Širokog.

Željo rutinski protiv Veleža

Na Grbavici su snage opmjerili rivali iz bivše jugoslovenske lige, Željezničar i Velež, a pobjeda je pripala domaćim fudbalerima. Gosti su bolje otvorili utakmicu i u petoj minuti imali su prvu stopostotnu priliku. Golman Ibrahim Šehić izašao je izvan svog šesnaesterca, pokušao prevariti iskusnog Adisa Obada, ali je napadač Veleža došao do lopte i malo je nedostajalo da loptu prosliejdi u praznu mrežu. Pod prekršajem Šehića Obad je loše šutirao i lopta je otišla pored gola. Sudija Dragan Skakić se nije oglasio mada su gosti iz Mostara protestvovali zbog Šehićevog „starta“.

Minut kasnije pokušao je i Armel Škaljić, no Šehić je ovaj put bio siguran. Na drugoj strani, u istoj minuti Adnan Kadrić je spasio mrežu popularnih „rođenih“, nakon što je Damir Rovčanin jako šutirao poslije akcije u kojoj su učestvovali Džemal Sadiković i Mirsad Bešlija.

Željezničar je imao još tri poluprilike, a onda je u 24. minuti Albin Pelak zatresao mrežu Farisa Efendića. Samir Bekrić je prošao po desnoj strani, centrirao na drugu stativu, a Sadiković loptu vratio u srce šesnaesterca, gdje se najbolje snalazi Pelak i glavom pogađa rašlje gostujućeg gola za, kasnije će se ispostaviti konačnih 1:0.

U drugom poluvremnu igra se umrtvila, a najbolju priliku za izjednačenje imao je Dženan Duraković u 82. minuti, koji je iskoristio kiks Semira Kerle, ali je šutirao mlako pored gola.

U Laktašima sve za 60 sekundi

Aktuelni šampion BiH, Modriča Maxima ni u Laktašima nije uspjela prekinuti crnu seriju i nakon četiri mjesecva posta doći do pobjede. Ipak, izabranici trenera Zorana Ćurguza mogu biti zadovoljni i bodom. Sve zanimljivo na ovom meču dogodilo se u posljednjim trenucima prvog poluvremena.

Prvo je Mladen Bojić u 44. minuti doveo goste u vodstvo, a u 45. minuti konačan rezultat – 1:1 postavio je Senad Mujić.

Vico spasio Leotar

Još dvije utakmice završene su identičnim rezultatom. Jovica Vico spasio je Leotar od poraza protiv Zvijezde. Gosti iz Gradačca poveli su u 23. minuti golom Damira Smajlovića. Domaća odbrana neusoješno je postavila ofsajd zamku, što je iskoristio Smajlović i manirom vrhunskog strijelca matirao Mijanovića. Primljeni gol nije pokolebao fudbalere Leotara koji su tada krenuli još agresovnije ka golu Elvisa Karića, a izjednačenje je uslijedilo tri minute prije kraja poluvremena. Brazilca Juniora Soutoa srušio je Velibor Vasilić, a sudija Tomislav Čuić pokazao je bijelu tačku, a najstrožiju kaznu u gol je pretvorio Vico.

Borac je startni poraz od Zrinjskog na domaćem terenu donekle ispravio gostujućim remijem protiv Orašja. Popularni „labudovi“ poveli su već u ranoj fazi utakmice, u 4. minuti. Ivica Pejić dobro je šutirao, a lopta je na putu do mreže pogodila Starčevića, promijenila smijer i odsjela iza leđa Starčevićevog gola. Ipak, mladi Nemanja Bilbija na otvaranju drugog poluvremena uspio je stvari vratiti na početak, a domaći na kraju mogu biti zadovoljni što nisu izgubili sva tri boda.

Laktaši – Modriča Maksima 1:1
Strijelci: 0:1 Bojić (44), 1:1 Mujić (45).

Gradski stadion u Laktašima. Gledalaca: 500. Žuti kartoni: Džafić, Novaković, Stjepanović, Ćorić (Laktaši), Pupčević, Bogičević, Kujundžić, Jolović (Modriča Maxima). Crveni karton: Jadranko Bogičević (Modriča Maxima) u 90. minutu.
LAKTAŠI: Urošević, Rajić /od 45. Stanojević/, Ćorić, Stjepanović, Bajić, Subašić, Mikić /od 85. Ivetić/, Sekulić, Milošević, Mujić, Džafić /od 71. Novaković/.
MODRIČA MAXIMA: Hadžiđulbić, Jolović, Vasić, Pupčević /od 56. Savić/, Bojić, Zafirović, Kujundžić /od 83. Savičić/, Stajić, Bogičević, Miljković /od 68. Stokić/ Vasiljević.
Sudija: Anto Živković /Orašje/.

Orašje – Borac 1:1
Strijelci: 1:0 Starčević (4. - ag), 1:1 Bilbija (48).

Stadion Goal u Orašju. Gledalaca: 1.000. Žuti kartoni: G.Živković, Vidović, Agatić (Orašje), Deket, Bilbija, Vranješ (Borac).
ORAŠJE: Smajić, Kobaš /od 64. Đurić/, G. Živković, Aleksić, M. Pejić, Mišković, I. Pejić /od 35. Agatić/, Filipović, Halilović, A. Živković /od 68. Šego/, A.Vidović.
BORAC: Starčević, Kajkut, Petrić, Stupar /od 76. Mil. Babić/, Puzigaća, Deket, Kolarov, Ljubojević /od 58. Jandrić/, Rašević /0d 68. Mio. Babić/, Bilbija, Vranješ.
Sudija: Edin Golać /Banovići/.

Leotar - Zvijezda 1:1
Strijelci: 0:1 Smajlović (23), 1:1 Vico (42. penal).

Stadion Police u Trebinju. Gledalaca: 500. Žuti kartoni: Zečević (Leotar), Smajlović, Hamzić, Brković (Zvijezda).
LEOTAR: Mijanović, Ćurić, Drač, Ramić, Čorlija, Andrić, Komnenić /od 74. Bogičević/, Magazin /od 82. Janković/, Vico, Junior Souto /od 71. Mrkajić/, Zečević.
ZVIJEZDA: Karić, Brković, Gazibegović, Vasilić, Savić, Kodro, Huseinbašić /od 83. Matić/, Hamzić /od 90. Kadić/, Alimanović, Pjanić /od 76. Husić/, Smajlović. Trener: Ratko Ninković.
Sudija: Tomislav Čuić /Tomislavgrad/.

Željezničar – Velež 1:0
Strijelac: 1:0 Pelak (24).

Stadion: Grbavica u Sarajevu. Gledalaca: 3. 000. Žuti kartoni: Muharemović, Mulalić, Stanić (Željezničar), Efendić, Kazazić, Čolić (Velež). Crveni karton: Elvir Čolić (Velež).
ŽELJEZNIČAR: Šehić, Sadiković, Šimić, Muharemović, Mulalić, Cocalić /od 72. Zeba/, Rovčanin /od 90. Redžepi/, Pelak, M. Bešlija /od 54. Stanić/, Kerla, Bekrić.
VELEŽ: Efendić, Kadrić, Zaimović, Kadić, Kazazić, Velagić /od 74. Zolj/, Majkić, Jugo /od 66. Demić/, Škaljić /od 79. Duraković/, Obad, Čolić. Sudija: Dragan Skakić (Bosnaska Gradiška / Gradiška) – 5.5.
Sudija: Dragan Skakić /Bosanska Gradiška/.

Čelik - Široki Brijeg 3:0
Strijelci: 1:0 Hadžić (7), 2:0 Hadžić (50), 3:0 Hadžić (70. penal).

Stadion Bilino polje. Gledalaca: 3800. Žuti kartoni: Jurčević (Čelik), Martinović (Široki).

ČELIK: Bilobrk, Zahirović, Jurčević, Purić, Hadžić /od 86. Smriko/, Šabić /od 73. Jurić/, Jackson, Junior, Morankić, Duro /od 79. Jamak/, Marković. Trener: marijan Bloudek.
ŠIROKI BRIJEG: Bandović, Božić, Barišić /od 78. Fernandez/, Topić, Zurak, Martinović, Wagner, Alexandre, Šilić, Flavio /od 46. Zovko/, Bubalo /od 68. Pinjuh/. Trener: Ivan Katalinić.
Sudije: Robert Zdrilić /Banja Luka/.