EP 1964: Španija jedini i posljednji put
Španiju ovaj put niko nije mogao zaustaviti

M. Maksimović

Nakon Pariza 1960, godine, najbolje četiri reprezentacije su na završnom turniru u Španiji. Domaćin Španija, SSSR, Mađarska i Danska su se našli na jednom mjestu...

Kroz kvalifikacije, tačnije u četvrtfinalnim susretima, Španija je u dva duela bila bolja od Republike Irske, SSSR je eliminisao Švedsku, a Mađarska Francusku. Posebna priča ovih kvalifikacija bila je reprezentacija Luxembruga koju je Danska eliminiala u tri utakmice, jer su dvije završene bez pobjednika.

U polufinalu igranom na Santiago Bernabéu stadionu Španija je nakon produžetaka savladala Mađarsku 2:1. Domaćini su bili na korak do plasmana u finale, jer su golom Jesúsa Maríe Peredea vodili punih 49 minuta, tačnije do 84.kada je Ferenc Bene zabio za izjednačenje. Gol odluke u produžecima je postigao Amancio Amaro u 115. minuti. Sudija ove utakmice je bio Belgijanac Arthur Blavier, a utakmica je odigrane pred 125.000 gledalaca.

U drugom polufinalu se SSSR kao aktuelni prvak lako obračunao sa Danskom.Na Camp Nou strijelci za pobjedu SSSR su bili Voronin (19.), Ponedelnik (40.) i Ivanov (87.).

Finale je bilo na rasporedu četiri dana kasnije, u finalu smo imali Španiju i SSSR. Ovaj put Franco nije naređivao, Španija je igrala protiv SSSR i na kraju je pobjedila. Pereda je opet zabio, ovaj put u 6. minuti, ali su Yashin i društvo brzo uzvratili, Husainov je zabio dvije minute kasnije. Tih 1:1 stajalo je na semaforu sve šest sekundi prije kraja Marcellino Martinez Cao zabio za pobjedu Španije i prvu i jedinu titulu najbolje reprezentacije u Evropi. Utakmica se igrala pred 105.000 gledalaca, naravno u Madridu.

Od tada do danas Španija ima još samo jedno finale, ono 1984. godine u Franuskoj. Luis Suarez je tada u reprezentaciji Španije bio sjajan mladi igrač, kasnije je postao veliki trener koji je vodio reprezentaciju Španije na SP u Italiji 1990. U susretu za treće mjesto Mađarska je bila uspješnija od Danske 3:1 nakon produžetaka.

Što se tiče reprezentacije bivše Jugoslavije, Šoškić, Skoblar, Zambata i društvo su zaustavljeni u Malmeu, Švedska je bila bolja.

Najbolji strijelac kroz kvalifikacije Ole Madsen iz Danske sa sedam golova.