EP 1972: Fenomenalni Gerd Müller
Četiri gola dvije utakmice - Gerd Müller

M. Maksimović

Četiri godine nakon Italije, najbolje četiri reprezentacije u Evropi su se ponovo našle na jednom mjestu, ovaj put je Belgija bila domaćin...

Domaćini su predvođeni Paulom Van Himstom i Janom Verheyenom imali velike ambicije, ali su u polufinalu morali igrati sa Zapadnom Njemačkom. Reprezentacija u kojoj su igrali Paul Breitner, Franz Beckenbauer, Uli Hoeness, Günter Netzer, Gerd Müller teško je mogla podbaciti.

Gerd Müller je odigrao jednu od svojih najvećih utakmica u reprezentativnom dresu, postigao je dva gola. Prvi u 24. minuti, drugi u 71. Sve što su domaćini napravili bio je gol Polleunisa u 83. minuti za konačnih 1:2.

SSSR se u drugom polufinalu namučio sa Mađarskom, ali je izborio treće finale na četvrtom turniru. Gol odluke protiv Mađarske je postigao Anatoli Konkov u 53. minuti.

U finalnom susretu igranom na Kralj Baudouin stadionu Zapadna Njemačka je deklasirala SSSR. Pitanje pobjednika je u ovom finalu bilo riješeno nakon sat vremena igre. Opet je bio nezadrživ Gerd Müller koji je postigao dva gola, Herbert Wimmer je dodao jedan.

Zapadna Njemačka je do završnog turnira u dvije utakmice nokaut sistema savladala Englesku. Posebno je bilo upečatljivo izdanje Zapadne Njemačke bilo na Wembleyu kada su sredili Englesku 3:1.

Reprezentacija Jugoslavije je također zapela na kvalifikacijskim utakmica u nokaut fazi. Upravo je SSSR eliminisaoreprezentaciju Jugoslavije. U prvoj utakmici je bilo 0:0, u drugoj je SSSR slavio 3:0. Gerd Müller je bio najbolji strijelac sa 5 golova, dok je u susretu za treće mjesto Belgija je savladala Mađarsku.