EP 1984: Godina Platinia
Evropski prvaci 1984. godine

M. Maksimović

Francuska je 1984. godine bila domaćin završnice Evropskog prvenstva. Među osam reprezentacija našla se i  Jugoslavija koja je onim kultnim golom Radanovića pobjedila Bugarsku na Poljudu 3:2...

U Francuskoj se tadašnja reprezentacija Jugoslavije nije proslavila, nakon slabog izdanja na SP-u u Španiji, stiglo je još jedno lošije. U grupi A zajedno sa Jugoslavijom su bile Belgija, Francuska i Danska, dok su u grupi B, Španija, Portugal, Zapadna Njemačka i Rumunija.

Na startu je Belgija savladala Jugoslaviju 2:0, nakon čega slijedi debakl na Gerlandu u duelu sa Danskom, Ivoković koji je zamijenio Simovića je pet puta vadio loptu iz svoje mreže. Francuska je do treće utakmice već imala četiri boda, Danska je u susretu odluke pobjedila Belgiju 3:2. U posljednjoj utakmici u grupi Jugoslavija je nakon poluvremena vodila protiv Francuske 1:0, golom Miloša Šestića, a na kraju je i treći put poražena, ovaj put 3:2. U reprezentaciji koju je vodio Toza Vesilinović igrali su Safet Sušić, Faruk Hadžibegić, Mehmed Baždarević, Zlatko Vujović, Sulejman Halilović...

U grupi B je sve bilo otvoreno do posljednjeg trećeg kola. Tada je Španija savladala Zapadnu Njemačku  golom Francesa u 90. minuti. Portugal je izborio drugo mjesto pobjedom nad Rumunijom, Gomes je bio strijelac jedinog gola.

U prvom polufinalu 23. juna igrali su Francuska i Portugal. U sjajnoj utakmici punoj preokreta, Francuska je savladala Portugal 3:2 nakon produžetaka. Utakmica je igrana na Vélodromeu  u Marseilleu, a Francuska je povela golom Domergue u 24. minuti. Domergue je pogodio
iz slobodnog udaraca, iako čitav stadion čekao Platinia. Portugal se nije predavao, pa je Rui Jordão u 74. minuti zabio za 1:1.Isti igrač u produžetku postiže gol pa Portugal stiže na korak do finala. Tada je Domergue postigao svoj drugi gol u 114. minuti za 2:2. I kada su mnogi očekivali penale, Michel Platini postiže gol za pobjedu 3:2. Drugog putnika u finale smo dobili nakon penala, Španija je savladala Dansku 5:4.

U velikom finalu igranom 27. juna u Parizu Francuska je savladala Španiju 2:0. Michel Platini je zabio već u 8. minuti, Španija je pokušavala doći do izjednačenja, a u posljednjim trenucima utakmice, priču na ovom prvenstvu je zaključio Bruno Bellone u 90. minuti.

Francuska je potpuno zasluženo stigla do trona, Michel Platini je postigao na završnom turniru 9 golova, na dvije utakmice je poritv Belgije i Jugoslavije zabio po tri gola.