EP 1988: Holandija na krovu Evrope
Holandija najbolja

M. Maksimović

Domaćin EURO-a  1988. godine je bila Zapadna Njemačka, a igralo se čak u osam gradova. Reprezentacija Jugoslavije nije izborila nastup u Njemačkoj...

U odlučujućem susretu Jugoslavija je na tadašnjem stadionu JNA u Beogradu poražena od Engleske 1:4.Tako smo u Zapadnoj Njemačkoj pored domaćina u grupi A gledali još Španiju, Dansku i Italiju. U grupi B su igrali Republika Irska, Engleska, Holandija i SSSR.

Na otvorenju su Zapadna Njemačka i Italija igrali 1:1 dok je u grupi A, Španija bila bolja od Danske 3:2.U grupi se dogodilo na startu veliko iznenađenje. Republika Irska je u Stuttgartu savladala Englesku 1:0, golom Raya Houghtona iz 6. minute. SSSR je savladao Holandiju također 1:0, golom Vassilia Ratsa u 52. minuti.

Do kraja grupne faze takmičenja u grupi A Zapadna Njemačka je pobjedila Dansku 2:0, pa Španiju također 2:0, dok je drugo mjesto i plasman u polufinale izborila Italija koja je bila bolja od Danske 2:0.U grupi B Engleska je bila neprepoznatljiva, pa je poražena od Holandije 1:3 i SSSR također 1:3. O Putniku u polufinale iz grupe B je odlučivao duel Republike Irske i Holandije. Utakmica se igrala u Gelsenkirchenu a Holandija je pobjedila 1:0, golom koji je samo on kako postigao Wim Kieft osam minuta prije kraja utakmice.

Tako smo u prvom polufinalu 21. juna na tadašnjem Volksparkstadion u Hamburgu imali finale prije finala, duel Zapadne Njemačke i Holandije. Rumunski sudija Ioan Igna je dosudio jedanesterac za Zapadnu Njemačku u 55. minuti, a siguran izvođač je bio Lothar Matthäus. Na isti način je Holandija izjednačila u 74. minuti, Ronald Koeman je bio siguran sa bijele tačke. I onda je na scenu stupio Marco van Basten koji dvijeminute prije kraja postiže gol koji je odveo Holandiju u finale. Nakon dva finala na Svjetskim prvenstvima 1974. i 1978. godine Holandija je stigla do finala EURO-a.

Drugo polufinale se igralo dan kasnije u Stuttgartu a sastali su se SSSR i Italija. SSSR je imao sjajnog golmana Rinata Dasaeva, koji je branio odlično, a u samo četiri minute su Oleg Protassov i Gennadiy Litovtchenko zavili u crno Italiju.

Finale se igralo na Olimpijskom stadinu u Munchenu pred 72.000 gledalaca, a Holanđani su imali veliku podršku svojih navijača. SSSR je imao idelnu priliku, Ruud Gullit je u 33. minuti zabio za 1:0, a naslov prvaka Evrope, Holandija je potvrdila u 54. minuti kada Marco van Basten postiže gol svih golova. Da su Holanđani imali svoj dan potvrđuje i odbranjeni  jedanesterac Van Breukelena koji je zaustavio šut Igora Belanova.

Tako je 1988. godina  donijela dominaciju Holandije i njenog fudbala, jer je i PSV Eindhoven uzeo tadašnji Kup Prvaka. Marco Van Basten je postigao pet golova na turniru, protiv Engleske je bio trostruki strijelac. Šest igrača reprezentacije Holandije se našlo u najboljoj postavi Evropskog prvenstva.