EP 1992 : Iz papuča po naslov
Prvaci su slavili

M. Maksimović

Evropsko prvenstvo koje se igralo u Švedskoj 1992. godine će se pamtiti  po nekoliko stvari.
Evropski prvak je postala Danska, koja je ''upala'' kao zamjena za reprezentaciju Jugoslavije...

Juglaslavija koja se već tada raspadala, nije učestvovala zbog sankcija koje su stigle kao proizvod agresije na BiH i Hrvatsku. Reprezentacija Jugoslavije je upravo kroz ove kvalifikacije nagovjestila dobar rezultat, ali od nastupa nije bilo ništa. Posljednji selektor reprezentacije Jugoslavije je bio Ivica Osim, a tu su još igrali, Hadžibegić, Baždarević, Jozić, Kodro...

Na ovom prvenstvu posljednji i jedini put je nastupila reprezentacija ZND, bivšeg SSSR, a posljednji put je igralo samo osam najboljih. U grupi A su tako bile rapoređene Francuska, Engleska, Danska i Švedska dok su u grupi B igrali Njemačka, ZND, Holandija i Škotska.

Situacija u grupi A je bila otvorena do posljednjih trenutaka. Engleska je golom Davida Platta vodila od 4. minute protiv Švedske, ali su domaćini golovima Larsa Erikssona (51.) Tomasa Brolina (81.), osigurali prvo mjesto u grupi, a Engleska je morala kući bez ostvarene pobjede. Francuska je u Malmou bila favoriti protiv Danske, ali se na kraju dogodilo iznenađenje. Henrik Larsen je već 8. minuti zabio za vodstvo Danske, ali se Francuska vratila, Jean-Pierre Papin je bio strijelac pola sata prije kraja. U tom trenutku je Francuska bila u polufinalu.Međutim Danci se sa tim nisu složili, Lars Elstrup je postigao gol 12 minuta prije kraja za pobjedu, Danske. Francuska sa Blancom, Deschampsom, Papinom, Cantonom je također morala kući.

Zanimljivo je bilo i u grupi B. Holandija je u posljednjem susretu u grupi razmontirala Njemačku 3:1, te je reprezentacija ZND, bivšeg SSSR ima idelanu priliku da pobjedom protiv Škotske, osigura polufinale. Međutim Škotska je slavila 3:0, pa je i Njemačka izborila polufinale.

U prvom polufinalu Šveđani nisu imali rješenja za Thomasa Hässlera i Karlheinz Riedle. Hässler je zabio jedan Riedle dva, Njemačka je pobjedila 3:2

Drugog finalistu smo dobili nakon jedanesteraca.Danska je vodila 1:0 i 2:1, ali su Bergkamp i Rijkaard popravljali situaciju, Rijkaard je zabio četiri minute prije kraja za 2:2. Peter Schmeichel je odbranio jedanesterac Marcu van Basten i Danska je ušla u finale.

U finalu kako to obično biva, Danci su odigrali najbolju utakmicu svih vremena. 26. juni 1992. godine ostao je zlatnim slovima upisan u istoriju danskog fudbala. John Jensen je zabio za 1:0 u 18. minuti, a potvrda velikog trijumfa Danske je stigla u 78. minuti, Kim Vilfort je bio strijelac. Danska je postala prvaka Evrope.

Četiri igrača su zabila po tri gola, Dennis Bergkamp, Henrik Larsen, Karlheinz Riedle i Tomas Brolin. Najboljih 11 su činili, Peter Schmeichel, Jocelyn Angloma, Laurent Blanc, Jürgen Kohler, Andreas Brehme, Ruud Gullit, Stefan Effenberg, Thomas Hässler, Brian Laudrup, Dennis Bergkamp i Marco van Basten.