EP 1996: Zlatni gol Olivera Bierhoffa
Klinsi sa peharom

M. Maksimović

Na evropskom prvenstvu 1996. godine u Engleskoj, po prvi put smo gledali 16 reprezentacija, po prvi put neke nove zemlje poput Hrvatske ili Češke, prvi put je vrijedilo pravilo zlatnog gola...

U prvoj fazi takmičenja smo imali četiri grupe po četiri reprezentacije, iz svake grupe po dvije su igrale u četvrtfinalu.

Engleska je kao domaćin na startu remizirala protiv Švicarske nakon čega su stigle dvije velike pobjede protiv Škotske odnosno Holandije. Holandija je imala isti broj bodova kao Škotska u grupi A, ali su Škoti ostali bez četvrtfinala zbog jednog gola.

U grupi B je Francuska bila prva sa sedam bodova, Španija sa dva manje druga. Najveće iznenađenje se dogodilo u grupi C, gdje je Italija ostala bez četvrtfinala.Češka je pobjedila Italiju, te je u posljednjem kolu golom Šmicera stigla do 3:3 u duelu sa Rusijom. Italija je odigrala sa Njemačkom 0:0, Köpke je odbranio penal Zoli, Italiji nije pomogao niti igrač više kojeg su imali
od 59. minute.

Bez plasmana u četvrtfinale ostala je i Danska u grupi D, koja je poražena od Hrvatske 3:0. Prva od zemalja koje su nastale raspadom Jugoslavije, Hrvatska je odmah eksplodirala na evropskom prvenstvu. Pobjedama protiv Turske i Danske, Boban, Šuker i društvo su nakon dvije utakmice dohvatili četvrtfinale.

U četvrtfinalnim susretima Engleska i Francuska su osigurale polufinale nakon boljeg izvođenja jedanesteraca protiv Španije odnosno Holandije. Njemačka je na Old Traffordu sretno i spretno pobjedila Hrvatsku 2:1. Hrvatska je od 56. minute igrala sa igračem manje, jer je Igor Štimac zaradio crveni karton. Za razliku od Hrvatske, Češka je nastavila svoj put prema finalu, na sveopšte iznenađenje.Karel Poborský je postigao jedan od najljepših golova svih vremena u 56. minuti
i Češka je savladala Portugal 1:0.

Polufinale je nudilo veliki spektakl na Wembleyu, okršaj Engleske i Njemačke. Engleska je povela već u 3. minuti golom Alanaa Shearera, a uzvratio je Stefan Kuntz u 16. Iako je Engleska imala nekoliko dobrih prilika utakmica je otišla do jedanesteraca. Tragičar je bio Gareth Southgate koji nije realizovao penal,i Njemačka je još jednom otišla u finale. U drugom polufinalu koje nije ponudilo spektakl, Češka je još jednom nakon penala slavila, ovaj je izborila finale.

Njemačka je tokom nastupa u Engleskoj imala problema sa povredama igrača, a ti problemi su se nastavili i prije finalne utakmice. Berti Vogts je nekako posložio ekipu koja je otišla do kraja. Česi su bolje otvorili utakmicu, Patrik Berger je u 59. minuti realizovao jedanesterac. Deset minuta kasnije Oliver Bierhoff je zamijenio Mehmeta Schola i ta izmjena se pokazala kao pun pogodak.Bierhoff je u 73. minuti postigao gol za izjednačenje, a u petoj minuti produžetka zlatni gol koji je Njemačkoj donio naslov prvaka Evrope.

Alan Shearer je sa pet golova bio prvi strijelac, dok je najboljih 11 izgledalo ovako:
Andreas Köpke, Laurent Blanc, Marcel Desailly, Matthias Sammer, Paolo Maldini, Paul Gascoigne, Karel Poborský, Dieter Eilts, Alan Shearer, Hristo Stoitchkov i Davor Šuker.