EURO 2000: Naši slabo i protiv "malih"
Selektor reprezentacije bio je Džemaludin Mušović

BiH u kvalifikacijama za Euro - 1.dio

Prve kvalifikacije koje je Bosna i Hercegovina odigrala kada je u pitanju Evropsko prvenstvo bile su one za Euro 2000, kome su domaćini, prvi put u istoriji, bile dvije zemlje, Holandija i Belgija.
Ždrijeb je htio da se nađemo u grupi 9, zajedno sa ekipom koja je 1996. godine bila viceprvak Evrope u Engleskoj Češkom Republikom, zatim neugodnim Škotima, baltičkim Estonijom i Litvanijom, te autsajderom Farskim ostrvima.

Iako grupa nije bila laka, objektivno govoreći ovo je bila jedna od lakših kada su kvalifikacije za velika takmičenja u pitanju. No, nažalost, to nam nije puno pomoglo.

Kvalifikacije smo otvorili teškom utakmicom na Koševu protiv Farskih ostrva. Svi su očekivali da ćemo isprašiti Ostrvljane, ali momci Allana Simonsena, koji je nedavno bio i kandidat za selektora naše reprezentacije, odlično su se branili. Ipak, naši su slavili, i to golom Baljića iz slobodnog udarca u 65. minuti i tako otvorili kvalifikacije pobjedom.

Ipak, tadašnji selektor Džemaludin Mušović trpio je strašne kritike, kako medija tako i navijača, a sve je kulminiralo nakon remija sa Estonijom na Koševu. Nakon pola sata igre Mirsad Dedić je pogrešno procijenio istrčavanje i ispucao loptu u Mirsada Hibića, pa je Estonija došla u vodstvo. Izjednačio je petnaest minuta prije kraja Sergej Barbarez s penala, ali se više od boda nije moglo, jer je na golu Estonaca briljirao sjajni Martin Poom, koji je tada branio za engleskog premierligaša Derby County i zaradio epitet igrača utakmice.

Rezultati
BiH - Farska O. 1:0, 2:2
BiH - Estonija 1:1, 4:1
BiH - Češka R. 1:3, 0:3
BiH - Litvanija 2:0, 2:4
BiH - Škotska 1:2, 0:1

Navijači i novinari sve su glasnije tražili odstupanje Mušovića, kojeg su dokrajčile naredne dvije utakmice. Na Koševu 14.oktobra '98. je prvo slavila Češka, potpuno nadigravši naše momke (1:3, gol Topića), da bi četiri dana kasnije BiH upisala i neočekivani poraz u Litvaniji – vodili smo sa 1:0 (Konjić) i 2:1 (Baljić), ali sjajna igra Valdasa Ivanauskasa (tri gola), loše intervencije Dedića te crveni karton Baljića u 70. minuti presudili su da Litvanci u posljednjih 15 minuta dođu do velikog preokreta i slave sa 4:2.

U 1999. godinu kao selektor je ušao Faruk Hadžibegić i u kvalifikacijskom derbiju obezbjedio pobjedu na Koševu nad Litvom (2:0 – Kodro, Bolić), ali je i on četiri dana kasnije kiksao na neočekivanom mjestu – Farskim Otocima. Bilo je 2:2 (oba gola Bolić), iako smo igrali mnogo bolje od protivnika i zaslužili pobjedu. Ta, i utakmica koja je slijedila, sa Škotskom u Sarajevu presudili su nam u ovim kvalifikacijama. Na Koševu je Škotska igrala svoju tipičnu igru, branila se i prijetila iz kontranapada. Mi smo propustili bezbroj šansi, posebno se pamti stativa Barbareza kod 1:1, nakon koje smo i primili gol za 1:2. Strijelac jedinog gola za naše bio je Elvir Bolić.