Gana nakon produžetaka u polufinalu

Stevanovićevi izabranici teško došli do pobjede

Gana je nakon produžetaka izborila plasman u polufinale Afričkog kupa nacija gdje će igrati sa Zambijom, a za pobjedu izabranika Gorana Stevanovića pogodio je Andre Ayew. Napadač Marseillea postigao je gol za 2:1 u 101. minuti.

Duel Andre Ayewa i Khelila Chammema
Samo nakon deset minuta igre Gana je došla u vodstvo. Asamoah Gyan izveo je korner sa desne strane, a loptu u mrežu Tunisa poslao je John Mensah. Poslije gola izabranici Gorana Stevanovića imali nešto više loptu u svojim nogama.

Međutim, prije odlaska na odmor Tunis je uspio izjednačiti. Zouheir Dhaouadi je centrirao, a Saber Khelifa je pogodio glavom za 1:1 u 42. minuti. Napadač Eviana nadvosio je u skoku Samuela Inkoma. Do kraja prvog poluvremena rezultat se nije mijenjao.

Drugi dio susreta bio je totalno nezanimljiv. Gana je pokazala da je kvalitetnija ekipa, ali nije uspjevala doći do gola. Najbolju priliku imao je Asamoah Gyan u 75. minuti, no golman Tunisa odbranio je njegov udarac. Tunis je preko Issama Jemaae  u 87. minuti prvi put opasnije zaprijetio Kwaraseyju šutem sa 20-ak metara. Regularnih 90 minuta završeno je 1:1.

Odmah od početka prvog produžetka Tunis je krenuo ofanzivno, ali Gana je u 101. minuti preko Andrea Ayewa došla do gola. Sedam minuta kasnije Tunižani su ostali sa igračem manje, jer je isključen Aymen Abdennour. Kako je susret odmicao lopta je bila sve više na polovini Gane, no rezultat se nije mijenjao.