Hoffenheim je jesenji prvak Njemačke!

Njemačka Bundesliga

U posljednjem susretu 17. kola njemačke Bundeslige, Hoffenheim i Schalke su remizirali u Manheimu 1:1. S ovim bodom, ekipa naših Vedada Ibiševića i Sejada Salihovića postala je jesenji prvak Njemačke!

Schalke je od samog početka krenuo izuzetno ofanzivno ka golu domaćih. Gosti su u prvih desetak minuta susreta bili bolja ekipa na travnjaku, ali mreža Hoffenheima ostala je nedirnuta.

Prvu pravu priliku za Hoffenheim imao je Sejad Salihović. U 19. minuti dosuđen je slobodan udarac za domaće, kojeg je sjajni bh. internacionalac majstorski izveo, a golman Schalkea krajnjim naporom izbio u korner. Salihović je u nastavku akcije šutirao preko gola.

Vedad Ibišević je u 35. minutu bio blizu upisivanja asistencije, ali njegovu loptu u mrežu nije uspio poslati Demba Ba, čiji šut odlazi pored gola.

Schalke je u vodstvo došao pet minuta prije odlaska na odmor. Povremeni reprezentativac Njemačke Gerald Asamoah iskoristio je šansu i asistenciju Altintopa, te doveo goste do vodstva. Pri rezultatu 1:0 se i otišlo na odmor.

Nastavak je ponudio dosta nervoze na terenu. Prvo je u 55. minutu nastalo opšte naguravanje između igrača, a samo dva minuta kasnije Schalke je ostao sa igračem manje.

Jeremaine Jones je nakon oštrog prekršaja zaradio drugi žuti karton, a isključenje propratio prililčno burno i agresivno, pa je za očekivati da mu i kazna bude u skladu sa ponašanjem.

U 61. minuti Ibišević je prošao sam ka golu Schalkea, oboren je u kaznenom prostoru, ali je sudija signalizirao da se igra nastavi, iako je bilo kontakta.

Hoffenheim je došao do izjednačenja u 72. minuti. Nakon prekrašaja na nekih 20tak metara od gola Schalkea, slobodan udarac je izveo Teber i super-preciznim šutem u suprotni ugao gostujućeg golmana poravnao na 1:1.

Domaći su u posljednjih deset minuta susreta igrali sa dva igrača više u polju nakon što je isključen Orlando Engelaar.

Ibišević se pet minuta prije kraja našao u izglednoj prilici, ali je šutirao direktno u golmana Schalkea.