Holanđanin protiv Holandije u četvrtfinalu
Pavljučenko pogađa za 1:0

Grupa D

Golovima Romana Pavljučenka i Adreya Arshavina, reprezentacija Rusije savladala je Švedsku sa 2:0 izborivši tako plasman u četvrtfinale Evropskog prvenstva, gdje će odmjeriti snage sa Holandijom.

Tako se će selektor Rusije, Guus Hiddink, porijeklom Holanđanin, za plasman u polufinale boriti protiv svojih zemljaka, izabranika Marca van Bastena. Iako je Šveđanima u večerašnjoj utakmici bio dovoljan i bod, Hiddink je odlično posložio ekipa, pogodio je sa taktikom i u potpunosti nadigrao Zlatana Ibrahimovića i društvo u žutim dresovima. Povratak u ekipu Andreya Arshavina pokazao se kao veliki dobitak za Ruse, obzirom da je napadač Zenit St. Petersburga u igru «baćuški» unio jednu novu dimenziju.

Prvu polupriliku imali su reprezentativci kada je šutirao Ibrahimović, ali je Akinfejev bio na visini zadatka. Nakon toga Rusi su preuzeli inicijaticvu i do gola u 24. minuti stvorili nekoliko dobrih prilika. Aršavin je na ubacivanje Anjukova šutirao glavom, ali pored gola. Isti igrač nije realizovao i centaršut Pavljučenka, nekoliko minuta kasnije. Aršavin je u 20. minuti pokušao lobovati Isakssona, ali je golman Šveđana loptu izbio u korner. U nastavku akcije Žirkov je uhvatio volej, ali je lopta prošla nekoliko centimetara od lijeve stative.

1:0 – Pavljučenko (24).

Filigramski tačnu akciju, u pogodak je pretvorio Pavljučenko. Anjukov je prošao po lijevoj strani, uposlio usamljenog Pavljučenka, a ovaj neometan sa desetak metara pogađa suprotni ugao Isakssonovog gola. Najbolju priliku za Švedsku propustio je Henrik Larsson u 43. minuti, koji je visoko skočio nakon Ljungbergovog ubačaja i udarcem glavom pogodio prečku.

Uzvratio je Pavljučenko na drugoj strani revanširavši se Larssonu, no i njegov udarac završio je na okviru gola (stativa). Lopta se odbila do Biljatedinova koji puca glavom, ali Isaksson krajnjim naporom loptu skreće u korner. Do kraja poluvremena Šveđani su pokušali izjednačiti preko Ljungberga, ali je njegov udarac odbranio Akinfejev.

2:0 – Arshavin (50).

Tek što je počelo drugo poluvrijeme Rusija je udvostručila prednost, a Arašvin je izvrsnu igru krunisao pogotkom. Pokušaj da se dugom loptom proigra Ibrahimović prekinuo je Žirkov i krenuo u šprint sve do šesnaesterca gdje je poslužio usamljenog Aršavina, a ruski napadač pogodio je donji lijevi ugao za 2:0.

Lars Lagerback odlučio je baciti sve karte u napad pa je uveo Kima Kallstroma, ali se na kraju ispostavilo bez rezultata. Šveđani su do kraja pokušavali dugim loptama u kazneni prostor, što je ruska odbrana bez problema riješavala. Hiddinkovi izabranici iz kontri stvorili još nekoliko izglednih prilika, ali se rezultat nije mijenjao.

Rusija – Švedska 2:0

Strijelci: 1:0 Pavljučenko (24.), 2:0 Arshavin (50.).

Insbruck – Tivol Neu stadion. Gledalaca: 30. 000. Sudija: Frank De Bleeckere (Belgija). Žuti kartoni: Semak, Arshavin, Kolodin (Rusija), Isaksson, Elmander (Švedska).
RUSIJA: Akinfejev, Anjukov, Ignjašević, Kolodin, Žirkov, Semak, Biljaletdinov (od 66. Saenko), Žirjanov, Semšov, Aršavin, Pavljučenko (od 90. Bistrov). Selektor: Guus Hiddink.