Holandija sačuvala obraz
Holanđani sigurni i sa drugom postavom

M. Maksimović

Marco van Basten je uradio ono što su od njega tražili Talijani. Sa drugom postavom Holandija je lakše od očekivanog pobjedila Rumuniju 2:0...

Rumuni će nema sumnje nakon večerašnje utakmice dugo vraćati film na onu utakmicu protiv Italije i neiskorišteni jedanesterac.

Kao što se i očekivalo Marco van Basten je na teren Stadion de Suisse Wankdorf poslao drugu ekipu, ali su u toj drugoj ekipi bili i van Persie i Robben, a priliku od prve minute je dobio i Huntelaar.

Početak utakmice je protekao u blagoj incijativi Rumuna, u 4. minuti Chivu je šutirao preko gola iz slobodnog udaraca. Dobru priliku Rumunija je imala u 23. minuti, Mutu je šutirao, a lopta se od Heitinge odbila u korner. Tri minute kasnije uzvratili su Holanđani, ali je van Persie
zamalo bio neprecizan.

Najveću priliku u prvom poluvremenu imao je Robben, osam minuta prije kraja prvog poluvremena. Nakon duplog pasa sa Huntelaarom, Robben je imao jedan na jedan sa Lobotnom, ali šutira pored gola. Solidno prvo poluvrijeme zaključeno je prilikom Nicolite, koji iz povoljne situacije šutira preko gola. Nakon prvog poluvremena u Bernu nije bilo golova, a s obzirom da je Italija u Zurichu vodila 1.0, Rumuni su morali krenuti naprijed.

Međutim drugo poluvrijeme je otvoreno prilikom van Persiea, ali se kod ove intervencije istakao Lobont sjajnom reakcijom. Nada Rumuna da nešto večeras mogu napraviti je nestala u 54. minuti. Sa desne strane ubacio je Afellay, na pravom mjestu se našao Huntelaar koji postiže gol za 1:0.
Osam minuta kasnije Italija je u Zirichu postigla i drugi gol, pa su Rumuni još više psihički klonuli.

Holanđani su preuzeli incijativu, probao je Victor Piturca nešto napraviti izmjenama, ali ništa nije mogao napraviti. Holanđani su svoju bolju igru u nastavku zaokružili tri minute prije kraja utakmice kada van Persie postiže efektan gol za konačnih 2:0. U četvrtfinalu koje se igra u subotu 21. juna Holandija će igrati protiv boljeg iz sutrašnjeg duela Švedske i Rusije.

Holandija - Rumunija 2:0 (0:0)
Bern. Stadion de Suisse Wankdorf. Gledalaca: 30.777
Sudija: Massimo Bussaca (Švicarska)
Žuti kartoni: Chivu (Rumunija)
Strijelci: 1:0 - Huntelaar (54.), 2:0 - van Persie (87.)

Holandija: Stekelenburg, Boulahrouz (od 58. min Melchiot), Heitinga, Bouma,