Italijani sve dalje od četvrtfinala
Panucci postiže izjednačujući pogodak

Grupa C: Italija - Rumunija

Fudbaleri Italije današnjim remijem u duelu sa Rumunima (1:1) udaljili su se od plasmana u četvrtfinale, jer su nakon poraza od Holandije (0:3) morali osvojiti tri boda. S druge strane, Rumuni su i drugi put zaredom remizirali pa će u meču zadnjeg kola sa Holandijom rješavati pitanje prve ili druge pozicije u Grupi „C“.

Prvih deset minuta susreta proteklo je u obostranim napadima, iako bez pravih prilika. Italijani su bili nešto aktivniji jer su znali da ih samo pobjeda ostavlja u trci za plasmanom u četvrtfinale.

No, prvu pravu priliku propustila je selekcija Rumunije. Nakon udarca Codree lopta je na putu ka golu Italije zakačila Panuccia, promijenila smijer i završila na stativi Buffonovom gola. Do 38. minuta ništa se nije dešavalo, „žuti“ su „stali“ na loptu i nekako smirili Italijane.

No, tada su „Azzuri“ u samo dvije minute imali četiri prilike. Sve su stigle nakon udaraca iz kornera, a najbolju je propustio Perotta kojem je Codrea u posljednjem trenutku izbio loptu u korner.

Italija - Rumunija 1:1
Strijelci: 0:1 Mutu (55.), 1:1 Panucci (56.)

Stadion „Letzigrund“ u Zurichu. Gledalaca: 35.000. Sudija: Tom Hening (Norveška). Žuti kartoni: Pirlo, De Rossi (Italija), Chivu, Mutu, Goian (Rumunija).
ITALIJA: Buffon, Panucci, Grosso, Chiellini, Del Piero (od 77. Quaqliarella), Toni, De Rossi, Camoranesi (od 85. Ambrosini), Zambrotta, Perotta (od 57. Cassano), Pirlo. Selektor: Roberto Donadoni.
RUMUNIJA: Lobont, Contra, Rat, Tamas, Chivu, Radoi (od 25. Dica), Petre (od 60. Nicolita), Codrea, Mutu (od 88. Kocis), Goian, D. Niculae. Selektor: Victor Piturca.
Prvi minuti nastavka protekli su u mirnijoj igri, da bi u 55. minutu Rumunija došla u vodstvo. Kastrofalnu grešku Zambrotte koji je vraćao loptu Buffonu iskoristio je lukavi Mutu za 0:1. Slavlje Rumuna nije dugo trajalo. Samo minutu kasnije, Panucci je iskoristio grešku „žutih“ i sa metar-dva ugurao loptu u mrežu. Nakon gola su „plavi“ još više pritisnuli. Kako se bližio kraj utakmice sve češće su dolazili do gola Lobonta. De Rossi je u 77. minutu gađao glavom sa nekoliko metara, ali je Lobont odlično intervenisao.

U jeku napada „Azzura“ Rumuni su u 81. minutu imali najbolju priliku da ponovo dođu u vodstvo. Duel Panuccija i Mutua u kaznenom prostoru Italije sudija Hening je okarakterisao kao penal, ali je Buffon panterskom intervenijcijom spriječio Mutua da se drugi put upiše u strijelce.

Do kraja meča Italijani su jalovo napadali, ali bez rezultata.