Iznenađenja u Italiji
Strijelac prvog gola protiv Milana

1. kolo Serije A

Već na samom početku Italijani nam priređuju iznenađenja. Nakon što je sinoć Inter na čelu sa Mourinhom izvukao samo bod kod Sampdorije, danas su Milan i Roma zakazali. Na San Siru vlada euforija, dres Milana su obukli Ronaldinho, Shevchenko (po ko zna koji put), Flamini te Zambrotta. Očekivala se i prva pobjeda ove sezone, no Rossoneri su razočarali svoje navijače izgubivsi od Bologne rezultatom 1:2.

Goste je u prednost doveo Di Vaio u 18. minuti a domaćini su do izjednačenja dosli tek pred sami kraj prvog poluvremena a strijelac je bio iskusni Massimo Ambrosini. Osjetio je Ancelloti da se nešto mora mijenjati pa je u drugom dijelu u vatru poslao Shevchenka koji je ove sezone stigao iz Chelsea a u svlačionici je ostao Jankulovski. Vidjevši da ne ide kombinacija Inzaghi-Sheva, trener crveno-crnih se odlučio za Pata koji je zamijenio Inzaghia. Dok je Milan jurio punom parom na gol Bologne, gosti su iz jedne kontre došli do novog vodstva i konačnog rezultata. Valiani je 10 minuta prije utakmice tako Bologni donio 3 važna boda i svakako ohrabrujuća za predstojeće nastupe novog člana Serije A.

Za nijansu je Rim bio sretniji od Milana jer je Roma u susretu sa Napolijem odigrala 1:1. Mnogi poznavatelji fudbala u Italiji će tipovati na domaćina, bez obzira što Romi ne ide u zadnjih par sezona. Mladi Aquilani je donio prednost "vučici" već u 28. minuti. Do kraja poluvremena obje ekipe su imale svoje sanse ali se na kraju ipak na odmor otišlo sa minimalnih 1:0.
Napoli je u nastavku ostao sa 10 igrača jer je Santacroce zaradio drugi zuti karton, odnosno crveni. I kada su Rimljani mogli odahnuti samo minut poslije gosti dolaze do poravnanja. Hamsik je pogodio za radost gostiju iz Napulja. Za Romu su nastupili i Risse, kao i Baptista, no ipak osjetio se nedostatak igrača kao sto su Totti, Perrotta, Taddei (sva trojica ozlijeđeni). Tako je u Rimu završena utakmica podjelom bodova, domacini bi trebali biti zabrinuti dok je gostima ovo veliki bod.

Golom Padoina u 15. minuti Atalanta je pobijedila Sienu i tako dobro otvorila novu sezonu. Identičnim rezultatom je Catania bila bolja od Genoe a jedini strijelac bio je Mascara u 61. minuti.

Torino je sa 3:0 ispratio Lecce i dao im na znanje da je ovo jači rang od Serije B. Uz Bolognu, sva tri boda sa gostovanja pokupio je Lazio. Sa visokih 1:4 "nebesko-plavi" su potopili Cagliari. Zarate je bio dvostruki strijelac za goste, po jedan su dali Foggia i makedonac Goran Pandev. Zanimljivo je i to da su domaćini poveli i to golom Larriveya u 31. minuti susreta.
U jednom od derbija koji je igran uveče Fiorentina i Juventus podijelili su bodove odigravši 1:1. Juventus je poveo golom češkog veterana Pavela Nedveda, da bi minutu pred kraj Gilardino izjednačio.