LIVE: Španija - BiH 1:0

KRAJ SUSRETA

Aktuelni prvaci Evrope, fudbaleri Španije, ipak su bili prejaki za izabranike trenera Miroslava Blaževića. Meč je završen rezultatom 1:0 golom Davida Ville. Pobjeda Španije je zaslužena, a naša selekcija može žaliti za prilikom Edina Džeke iz prvog dijela.
Uskoro izvještaj i izjave iz svlačionica.

87. minut

Izmjene u našem timu nisu do sada ništa dobro donijele. Zbog naše nešto ofanzivnije formacije mnogo više prostora sada imaju Španci.
Mogu li se naši ipak radovati, može li sjevnuti jedna ubojita akcija Ibiševića ili Pjanića?

84. minut

Dvostruka izmjena u našem timu. Damjanovića je zamijenio Ibričić, a Pjanić je ušao umjesto Džeke koji je nešto ranije imao priliku, ali se nije dobro snašao.
Da li će biti dovoljno vremena da se nešto promijeni? Mijenjaju i Španci. Treća izmjena - Villa out, iza in.

80. minut

Čini se da naša selekcija nema dovoljno snage da zaprijeti Španiji. Domaćin iako vodi i dalje je mnogo bolji na terenu. Ibišević pokušao prevariti Alonsa, ali nije uspio. Da jeste, svašta se moglo izroditi.
Možda bi Ibričić mogao u igru upravo zbog sredine terena gdje su najači evropski prvaci. Ponovo je u prilici bio Villa, naša odbrana je spavala, ali je napadač Valencije na sreću bio neprecizan.

77. minut

Koliko je opsana Villa pokazao je i prije nešto manje od dvije minute kada je lijevom nogom bio zamalo neprecizan. Senna je ponovo jako šutirao, ali je ponovo na mjestu bio Hasagić.
Čeka se odgovor našeg tima. Još uvijek se naši mladići nekako bojažljivo kreću po terenu. Novi korner za Španiju.

74. minut

Izlazi Capel, a ulazi Cazorla, ali se to neće bitnije osjetiti u timu Španije, osim što je Capdel bio izuzetno agilan i opasan. Čeka se potez Blaževića. Pjanić ili Ibričić?
Ponovo su Španci bili u opasnoj situaciji, ali je Hasagić dobro postavljen.

71. minut

Iz daljine pokušao ponovo Senna, ali bez uspjeha. Igra je sada malo drugačija. Naša selekcija se malo otvorila pa se španski bočni igrači laške ubacuju što nikako nije dobro. Ali, šta znači od Španije izgubiti sa 0:1 ili 0:2. Idemo po taj gol pa šta bude.
Izgleda da ni Španci nisu previše zainteresoivani da agilnije krenu ka Hasagiću. Uz "Ole, ole" sa tribina igraće, u nešto manje pola sata do kraja, laganije, ali ako im se ukaže prilika sigurno će je iskoristiti.

66. minut

Šta li se sada mota po glavi selektora Blaževića. Naravno da nije sramota gubiti od prvaka Evrope i to na njegovom terenu, ali je šteta na koji smo način primili gol.
Španci mijenjaju. Ulazi Alonso, a pod tuševe odlazi Fabregas. Izmjena i kod nas. Ulazi Ibišević, izlazi Berberović što znači da je naša formacija sada 4-4-2. Napadački, drugačije ne može.

62. minut

Naši igrači krenuli naprijed u želji da što prije izjednače. To može biti jako opasno jer su Španci majstori za kontra-napade. Blažević je na zagrijavanje poslao sve igrače. Uskoro će na teren vjerovatno Pjanić ili Ibišević.
Novi žuti karton, treći u našem timu zaradio Ivan Radeljić nakon starta nad rovitim Ramosom.

59. minut

Kako minute odmiču Španci sve više vrše pritisak u nadi da stignu do vodećeg gola. Sa klupe često ustaje naš Ćiro Blažević svjestan da se iz kontri nešto više može učiniti, samo da je malo više koncenracije i hrabrosti.
Salihović se našao u prilici da centrira, ali nije uspio. Kazna na drugoj strani: Villa iz mrtvog ugla obilazi Hasagića i pogađa za 1:0!

55. minut

Nakon greške Samira Muratovića ukazala se prilika domaćinu, ali je stvar popravio Damjanović. Poslije udarca Inieste, Hasagić je intervenisao, a zatim je Berberović ispred Ramosa odbio loptu. U kontri je Džeki dosuđen faul ispred Casillasa.
Budi se pomalo uspavana domaća publika.

52. minut

Ubačaj Berberovića sa desne strane nije pratio niko. Capel, najkorisniji igrač domaćeg tima u pvom dijelu, iznudio korner iz kojeg se, na našu sreću ništa nije izrodilo.
Džeko pokušao pronaći nekog od napadač, ali je poklonio loptu Špancima koji nisu uspjeli organizovati napad. Aut za naš tim polako izvodi Berberović.

47. minut

Počelo drugo poluvrijeme bez izmjena na terenu. Selektori oba tima čini se da su zadovoljni igrom u prvom dijelu, iako se Špancima ne sviđa ovakav rezultat. Misimović i Vladavić pokušali ući u šesnaesterac, ali se nisu snašli.
Tempo igre kao u prvom dijelu. Iz "mrtve" igre sjevne poneka akcija. Prvi žuti karton za Španiju zaradio Puyol zbog starta na Džeki.

Kraj prvog djela

Prvi dio okončan je 0:0 što bi bio idealan konačan rezultat. Naši igrači zaslužuju sve čestitke za veliku borbenost, maksimalnu disciplinu, angažovanu igru...
Da je bilo malo više prisebnosti u završnici moglo se dogoditi da mreža Ikera Casillasa bude načeta.

43. minut

I dalje ostaje žal za velikom prilikom Edina Džeke, a u napadu Španci koji su preko Inieste imali polupriliku.

Lopta je sada u našem posjedu...

39. minut

Čini se kako će Španci pritisnuti do kraja prvog dijela. reba se maksimalno koncentrisati i odbranitiu preostalih nekoliko minuta. Naši igrači odlučili da malo drže loptu, pa čak i po cijenu da je vrate Hasagiću.
U jednom našem napadu Muratović fauliran za sve na stadionu, osim za Škota koji se polako, ali sigurno stavlja na stranu prvaka Evrope. Veliki ostaju veliki, čak i kada ne zaslužuju!
100% PRILIKA ZA DŽEKU KOJI JE, UMJESTO DA SAVLADA CASILLASA, HTIO UPOSLITI MISIMOVIĆA I PRILIKA JE PROPALA.

37. minut

Penal za Španiju! Capela je srušio Muratović, ali je odluka krajnje diskutabilna. Villa je PROMAŠIO gol i ostaje 0:0. Pravda je ipak zadovoljena.

35. minut

Ukoliko se ostvare prognoze i na poluvremenu bude 0:0 naše šanse u nastavku će porasti. Španci su za sada još uvijek mirni, ne žure, no znaju da neće lako doći do pobjede.
Možda se Blažević u nastavku odluči za nešto ofanzivniju formaciju te iznenadi domaćina?
Još jedan malo grublji start naših mladića u namjeri da stignu do lopte. Udarac Inieste izblokiran

31. minut

Selektor Blažević dobro je prozreo taktiku Španaca, ali je pitanje da li će naši mladići na terenu u ovakvom ritmu i disciplini izdržati do kraja.
Jako smo brzi i neugodni po desnoj strani. Jedini napad preko lijeve strane rezultirao je prvim kornerom.

28. minut

Nadarević je neoprezno igrao rukom na liniji šesnaesterca, ali se sudija Thompson nije oglasio. U kontra-napadu Vladavić bio brži od Puyola, ali se štoper Barselone snašao na vrijeme i otklonio opasnost. Naša odbrana djeluje dosta čvrsto, a prvi put intervenisao je i Hasagić kada se Xavi nakon ubačaja Inieste našao u pet metara.
Nakon greške Rahimića Senna pogodio prečku sa velike udaljenosti.

24. minut

Igra se malo umrtvila što je dobra stvar. Naši su ponovo zaprijetili po desnoj strani, ovaj put u akciji je bio Berberović, a ne Vladavić. Čini se kako je zadnja linija Španije dosta nesigurna, a ponovo je Džeko zadao malo glavobolje Puyolu pa su na kraju Španci izbacili loptu u aut.

21. minut

Naša selekcija u ovih 20 minuta odlično stoji na terenu, a brza kontra i prilika Muratovića jasan je znak domaćinu da se ne smije previše opuštati.
Drugi korner za domaćina iz kazenog prostora izbacuje Rahimić. Nakon akcije agilnog Vladavića Džeko je šutirao, ali je loše zahvatio loptu.

18. minut

Odličan napad našeg tima. Pokušao je Muratović zaobići Casillasa, ali je golman Španije padom u noge spasio naše vodstvo. U nastavku propbao i Vladavić, ali je bio neprecizan. Šteta.
Napadači "furije" ponovo uhvaćeni u of-side zamku.

16. minut

Polu-kontra koju je povukao Misimović u situaciji "četiri na četiri" nije dobro realizovana pa je prilika da se iznenade Španci propala Damjanović požutio u našem timu, a slobodnjak za domaćina izveo Senna kojem se u noge bacio Muratović.
Pritisak Španaca sve veći. Šutirao Albiol visoko preko gola.

12. minut

Prilika da naš tim uradi nešto više propuštena je kada Džeko nije stigao na odličnu, ali malo brzu loptu Misimovića, saigrača iz Njemačke.
Naš lijevi napad za sada je odsječen. Misimović traži od naših štopera da spuste loptu na zemlju, da se igra od noge do noge. No, pitanje je koliko se na taj način može parirati Špancima

9. minut

Ista slika na terenu. Španci kruže oko našeg šesnaesterca, ali bez uspjeha. U kontri je pokuša Misimović uposliti Vladavića, ali je njegov pas presječen.
Ponovo jedna opasna situacija pred našim šesnaestercem, no oprezni su Rahimić i Muratović koji se vraća i pomaže odbrani.

7. minut

Španija igra svoju prepoznatvljivu igru kraktih pasova koja ponekad može uspavati odbranu, a onda sjevne jedna strašna lopta i mat u dva poteza. Džemo Berberović požutio jer je grubo startovao na Capdevilu, iako se čini da je sudija Thompson mogao progledati kroz prste naešm igraču.
Španija izvela prvi korner, a Villa je bio u ofsajdu.

3. minut

Meč je počeo, sa centra je krenula naša selekcija koja je odmah krenula naprijed, ali je Vladavićev prodor zaustavljen.
Čini se kako se naša ekipa neće braniti. Zaprijetil su u Španci, pokušao je Fabregas uposliti Iniestu, ali smo se odbranili.

Meč u Mursiji samo što nije počeo. Ekipe su u tunelu, naši igrači su raspoloženi, nasmijani. Džeko stoji pored Fabregasa u prijateljskom razgovoru sa veznjakom Arsenala.

Sudijska trojka uskoro će krenuti ka centru.

Poželimo sreću našim mladićima.

Španija izlazi u sastavu:
Casillas, Albiola, Puyol, Iniesta, Villa, Xavi, Capel, Fabregas, Capdevila, Serhio Ramos, Senna.
Sudija je Craig Thompson iz Škotske.
Na tribinama su Jahić, Štilić, Huseinović, Jurić koji tako neće sjediti na klupi niti moći ulaziti u igru.

Sa jednog dijela tribine čuje se pjesma „Bosno moja...“ što nije prošlo nezapaženo kod naših mladića na terenu.
Na tribinama stadiona je i Boubacar Dialiba, novi član Mursije, nekadašnji ljubimac navijača sarajevskog Željezničara.
Selektor Blažević stoji pored Rahimića i nešto mu objašnjava. Ne treba ni govoriti o Rahimićevoj ulozi zadnjeg veznog igrača.

Bosna ima šansu da iznenadi, posebno što su Španci sada kao prvaci Evrope malo previše samouvjereni, kazao je Emilio Butragueno, sukomentator direktnog prenosa utakmica na TV Espana, i nekadašnji proslavljeni napadač Real Madrida i selekcije „furije“ koji je danas i posjetio naš tim.
„Ukoliko Bosna i Hercegovina dobro otvori susret i ne dopusti Špancima da ostvare ono što su htjeli u nastavku će biti sve teže doći do trijumfa.“

Na golu Hasagić u zadnjoj liniji Damjanović, Nadarević i Radeljić. U veznom redu Berberović (desno), Elvir Rahimić, Samir Muratović (sredina) Sejad Salihović (lijevo), te Admir Vladavić i Zvjezdan Misimović. U vrhu napada igraće Edin Džeko javlja naš novinar koji je dodao da su sa ovom jedanaestoricom na zagrijavaju Pjanić i Ibišević.
Čini se kako se selektor Blažević još uvijek malo dvoumi.

Fudbaleri naše zemlje prvi su izašli na travnjak dočekani burnim negodovanjem i zvižducima domaćih „tifoza“. Nakon pregledavanja travnjaka bh. selekcija vratila se u svlačionicu. Osmjesi nalicima Ibričića i Pjanića dovoljno govore o našem raspoloženju.
Iako će stadion biti ispunjen do posljednjeg mjesta na tribinama će se naći i oko stotinjak bh. navijača iz Barselone, Madrida, ali i Njemačke.

Poštovani posjetioci dobro došli na LIVE prenos kvalifikacionog susreta između selekcija Španije i BiH koji se igra za odlazak na SP 2010. godine, a počeće za nepun sat igra u Mursiji.
U prvom javljanju treba kazati kako su se naši reprezentativci jedva probili do stadiona „Nuevo Condamina“ jer je rijeka španskih navijača blokirala sve ulice oko stadiona koji će biti uspunjen do posljednjeg mjesta.