Mladi nadigrali Rumune, ali 1:1
Naša mlada reprezentacija pred susret sa Rumunijom

Kvalifikacije za EP «Švedska 2009»

Mlada fudbalska reprezentacija BiH napravila je ogromnu uslugu Francuskoj i Velsu na putu ka Evropskom prvenstvu «Švedska 2009», jer su večeras na «Bilinom polju» uzeli bod Rumunima – 1:1.

Bolje reći Rumuni su «isčupali» bod, jer su naši odigrali super utakmicu, naročito, u drugom poluvremenu kada smo razbili snažnog i iskusnog protivnika.

Greška Nurkovića

Katastrofalno smo otvorili utakmicu. Rumuni su poveli već u 6. minutu, a nakon greške našeg golmana Nurkovića. Slabo je ispucao loptu koja je na 25 metara od njegovog gola pala pred Chiacua. Ovaj, je potom sačekao da se njegovi napadači izvuku iz «ofsajd zamke», te proigrao Torjea. Izašao je sam pred gol BiH, i Nurković nije bio u prilici ispraviti grešku. Torje je plasirao loptu u gol za 0:1. Zanimljivo, u prvom susretu kada smo u Rumuniji izgubili 0:3 u prvom dijelu kvalifikacija Torie je postigao dva gola.
Poslije primljenog gola naši se apsolutno «otvaraju». Imali smo terensku inicijativu. Admir Aganović odlično je šutirao iz slobodnog udarca, ali je Tatarasanu vrhovima prstiju u 10. minutu loptu koja je išla pod prečku izbio u korner. I dalje smo napadali, a najbolju šansu za izjednačenje imali smo u 28. minutu. Aganović je iz «kontre» sa lijeve strane filigranski uposlio Džapića, koji u trku sa vrha peterca, šutira iz prve, a lopta je «fijuknula» iznad gola sretnih Rumuna. Do kraja poluvremena, naši su stihijski napadali, a Rumuni prijetili iz polukontri, no nije bilo većih uzbuđenja. Sudija Leontios Tarttou sa Kipra dva puta prekidao je susret kako bi se igrači osvježili nakon napora po izuzetno sparnom vremenu u Zenici.

Fantastični Mahmutović

U drugom poluvremenu selektor Branimir Tulić pogodio sa izmjenama, ubacivši u igru Mešanovića i Mahmutovića. Mahmutović se selektroru na pravci način zahvalio na ukazanom povjerenju. U 56. minutu uzelo je loptu na lijevoj strani, prošao tri igrača Rumunije, te ja na putu ka golu oboren u šesnaestercu. Sudija Trattou pokazao je na penal. Rumuni su protestovali misleći da je Mahmutović simulirao.
Aganović je postavio loptu na «bijelu tačku». Šutirao je snažno po sredini gola, a golman Tatarusanu zaplivao u stranu - 1:1.
Torje je u 63. minutu, nakon brze kontre, Rumune mogao dovesti ponovo u vodstvo. Ipak, Nurkovića nas je ovaj put spasio. Od tada naši preuzimaju apsolutnu inicijativu na terenu. Mahmutović u solo akciji prolazi, šutira, ali je njegov pokušaj izblokiran i lopta završava u koreneru. U 73. minutu Mahmutović je opet u glavnoj ulozi. U sjajnoj partiji povukao je loptu, uposlio Mešanovića, a ovaj «topovski puca», no na našu žalost, preko gola. Dva minuta kasnije, Aganović odigrava povratnu, a Mahmutović, neometan, loše šutira pored gola.
U 79. minutu sreća nam je ponovo okrenula leđa. Poslije školske akcije, Mešanović šutira sa linije koja označava šesnaesterac. Tatarusanu je savladan. Međutim, lopta nije završila u golu «razbijenih» Rumuna, već završila na prečki!
Kako se bližio kraj meča naši su malo fizički pali, što koriste Rumuni kojima je pobjeda bila imperativ u ovom meču. U 85. minutu Ropota je šutirao iz okreta, a Nurković fantastično odbranio, te je ostalo 1:1.

BiH - Rumunija 1:1
0:1 Torje (6), 1:1 Aganović (58 - jedanaesterac).
ZENICA - Stadion Bilino polje. Gledalaca: 250. Sudija: Leontius Trattou. Žuti kartoni: Zec, Pejić (BiH), Ropotan, Tudose, Laslo (Rumunija).

BOSNA I HERCEGOVINA: Nurković, Kosorić, Pejić, Čejvanović, Pandža, Mašić (od 69. Kožul), Džafić (od 53. Mahmutović), Handžić (od 46. Mešanović), Zec, Aganović, Cocalić. Selektor: Branimir Tulić.
RUMUNIJA: Tatarusanu, Ducu (od 71. Homei), Laslo, Mardare, Tudose, Chiacu (od 69. Bicfalvi), Ropotan, Stancu, Deac (od 83. Ochiroshi), Keseru, Torje. Selektor: Emil Sandoi.
U utorak sa Francuzima u Sarajevu

U utorak se igraju utakmice 9. kola kvalifikacija u grupi «10». Naši će u Sarajevu ugostiti Francusku na Olimpijskom stadion «Asim Ferhatović Hase – Koševo». Meč počinje u 19 sati. Biće to posljednja utakmica za BiH u ovim kvalifikacijama, jer smo slobodni u 10. kolu. Rumunija u utorak igra protiv Velsa, a slobodna je Malta.
Na EP u Švedsku iduće godine plasiraće se prvoplasirani nacionalni tim iz grupe, a drugi ide u baraž.